Zmaga Karlssonove, v mrzlem vremenu do točk tudi Lampičeva

Smučarski teki 27. Nov 202115:59 > 16:03 0 komentarjev

Finka Frida Karlsson je zmagala na tekmi za svetovni pokal v smučarskem teku v domači Ruki, drugi v sezoni. Na 10 km v klasični tehniki je bila druga Norvežanka Therese Johaug s 13,7 sekunde zaostanka, tretja pa Nemka Katharina Hennig (+15,2). Edina Slovenka Anamarija Lampič je bila 25. (1:33,3).

Finec Iivo Niskanen je pred tem slavil na 15 km v klasični tehniki, drugi je bil Rus Aleksej Červotkin, ki je zaostal 8,3 sekunde, tretji pa rojak slednjega Aleksander Boljšunov (+14,1). Edini slovenski predstavnik Miha Šimenc je bil med 94 tekači 58. (+2:37,3).

Lampičeva je bila v zelo mrzlem vremenu, tudi okrog -20 stopinj Celzija so namerili, po 1,1 km na 29. mestu. Dva kilometra pozneje je bila 26. in je na tem položaju ostala tudi po polovici proge.

Eno mesto je pridobila kilometer in 100 m pozneje, kilometer in 200 m pred ciljem pa je bila na zadnjem vmesnem merjenju 24. Potem pa je do cilja izgubila še eno mesto. Po osmem mestu na petkovem sprintu je drugič vpisala točke pokala, mogoče jih je bilo nekoliko manj, kot je želela. Bila je sedem mest za Američanko Jessie Diggins, skupno zmagovalko pokala minule zime, ki je ostala brez polfinala v sprintu.

Karlssonova je prišla do druge zmage in četrtih stopničk v pokalu in je prepričljivo ugnala s 77 zmagami eno najboljših tekačic doslej Johaugovo. Ta se je morala zelo potruditi, da je ohranila drugo mesto, zelo blizu ji je bila za tretje stopničke v pokalu Hennigova. Ta trojica je bila razred zase, ostale so zaostale pol minute in več.

Šesta posamična zmaga za Niskanena

Med tekači je slavil devetindvajsetletni in vsestranski Niskanen. Osvojil je zlati olimpijski medalji v Pyjongčangu leta 2018 na 50 km klasično in leta 2018 v Sočiju na ekipnem sprintu, svetovni prvak je bil leta 2017 v Lahtiju prav na 15 km klasično, na SP pa je osvojil še dve bronasti medalji.

Tokrat si je pritekel šele šesto posamično zmago v svetovnem pokalu. Po dveh tekmah nove sezone je v skupnem seštevku na četrtem mestu, pred njim so Norvežana Johannes Hoesflot Klaebo in Erik Valnes, ki ju loči točka, ter Rus Aleksander Terentjev, ki ima le tri manj od slednjega.

V skupnem seštevku je Lampičeva na 17. mestu (38 točk), na čelu je Frida Karlsson (140) pred petkovo zmagovalko sprinta, Švedinjo Majo Dahlqvist (112).

V nedeljo bosta v Ruki še tekmi na 10 km za tekačice in 15 km za tekače v prosti tehniki.