Tudi afera v Planici ga je popeljala do norveškega slavja

Smučarski skoki 12. Mar 202219:22 > 20:41 2 komentarja

Čeprav je Timi Zajc na posamični tekmi svetovnega prvenstva v smučarskih poletih osvojil srebrno kolajno, pa je bilo v izjavah 21-letnika čutiti tudi nekaj grenkega priokusa. A uživanje v poletih in največji uspeh v karieri je tisto, zaradi česar je planiško prvenstvo pred dvema letoma le še bled spomin.

Ko smo se z novopečenim podprvakom v smučarskih poletih pred odhodom v Skandinavijo na zaključek sezone pogovarjali o ciljih v Vikersundu, se je le skrivnostno nasmehnil. “Te bom zadržal zase,” nam je odvrnil. Očitno je Timi Zajc vedel, da bo na Norveškem sposoben nečesa velikega. In to mu je tudi uspelo.

V soboto mu ni bil kos nihče

Izvrsten rezultat je napovedal že z včerajšnjim skokom v prvi seriji, ko ga je poneslo do osebnega rekorda pri 242 metrih in pol. Zaradi pristanka v “kahlo” je zaostal za Mariusom Lindvikom, vikinškim junakom, ki ga je sicer v prvem poskusu preskočil kar za deset metrov. Malce bolj kislo je bil 21-letnik iz Hramš nasmejan le po drugi seriji, ko je v težkih pogojih doskočil pri 218 metrih in zdrsnil z virtualnih stopničk, prehitela sta ga Stefan Kraft in rojak Domen Prevc.

A da bo v soboto pozno popoldne v izteku letalnice Vikersundbakken vendarle nasmejan, je dal vedeti že v poskusni seriji. Poletel je do 245 metrov, kar je bila odlična napoved za drugo polovico preizkušnje. V tretji seriji je bil le meter in pol krajši, znova pa se je lahko tepel po glavi le zaradi doskoka, ki mu je odnesel pomembne točke.

Lepša doskoka v drugi in četrti seriji sta ga verjetno stala naslova svetovnega prvaka. Foto: Guliverimage

Če bi le enkrat naredil telemark …

Po finalnem nastopu (235,5 metra) je bilo to jasno še bolj, saj je po težavah Krafta in ne preveč prepričljivem nastopu Lindvika za naslovom svetovnega prvaka zaostal le za 9,9 točke. Da so bile prav ocene tiste, ki so preprečile še večje slovensko slavje, pa je pokazal seštevek metrov zmagovalnega dvojca. V njem je Zajc Lindvika preskočil za kar 26 metrov!

Marius Lindvik = 232,5/226,5/230/224,5 = 913,5 metra

Timi Zajc = 242,5/218/243,5/235,5 = 939,5 metra

Pod Poncami nič kaj junaško

A srebrna snežinka, skupno osma za slovenske letalce v zgodovini, je izjemen uspeh. Nadaljeval se je niz, ki traja že vse od Vikersunda 2012, ko je zlato kolajno osvojil Robert Kranjec, na najnižjo stopničko pa je na ekipni tekmi stopila slovenska reprezentanca. Na prav vsakem šampionatu od takrat naprej so orli osvojili vsaj eno snežinko. Z izjemo zadnjega, domačega v Planici.

Slovenske kolajne na SP v poletih:

1988, Oberstdorf: Primož Ulaga, drugo mesto*

1996, Kulm: Urban Franc, tretje mesto

2012, Vikersund: Robert Kranjec, prvo mestoekipa (Damjan, Šinkovec, Tepeš, Kranjec), tretje mesto

2014, Harrachov: Peter Prevc, tretje mesto

2016, Kulm: Peter Prevc, prvo mesto

2018, Oberstdorf: ekipa (Damjan, Semenič, D. Prevc, P. Prevc), drugo mesto

2022, Vikersund: Timi Zajc, drugo mesto

* še pod jugoslovansko zastavo

Tistega je decembra 2020 zaznamovala afera, pri kateri je imel prste vmes tudi Zajc. Po neuspešnem prvem dnevu skakanja je na instagramu zapisal kritiko, ki je bila namenjena trenerju Gorazdu Bertonclju. Po vroči in neprespani noči je bil zdaj olimpijski prvak iz mešane ekipne tekme izključen iz reprezentance, Bertoncelj pa se je poslovil od mesta selektorja. Njegovo vlogo pa je najprej začasno, nato pa za stalno prevzel Robert Hrgota.

Da zna leteti, je dokazal že takoj

In prav pod vodstvom Hrgote se je Zajc vrnil v ekipo, po začetnih težavah pa je državnemu prvaku v vseh starostnih kategorijah (tako poleti kot pozimi) uspela postopna vrnitev v svetovni vrh. Velik karierni cilj je pred kratkim dočakal na olimpijskih igrah, ko se je iz Pekinga vrnil z dvema kolajnama. V Vikersundu pa je znova dokazal, da je rojeni letalec. Edino zmago v svetovnem pokalu je namreč osvojil prav na poletih, ko se je v Oberstdorfu februarja 2019 sploh prvič zares pognal po zaletišču velikanke.

Da je odličen letalec, je Timi Zajc dokazal že na prvi tekmi na velikanki. V Oberstdorfu leta 2019 je na premieri na letalnici zmagal. Foto: Guliverimage

“Prva misel, ko sem prišel čez črto za padec, je bila, da sem pustil preveč metrov. Ko je Kraft skočil še manj, sem vedel, da bi lahko zmagal. A še predvčerajšnjim se nisem štel za favorite za medaljo. V vseh poletih sem užival, za mano je super dan. Pogovarjali smo se tudi o znižanju naleta, a so se razmere zelo spreminjale. Zelo sem užival, ves čas skakal proti zadnji rdeči črti. Medalja je medalja,” je v prvi izjavi po drugem mestu v Vikersundu dejal Timi Zajc.

Po poker žlahtnih “ogrlic”

Kljub največjemu posamičnemu uspehu v karieri pa se zaveda, da bi lahko na odru za zmagovalce poslušal tudi Zdravljico: “Pri vsakem poletu sem pustil med pet in deset metri. Zaletno mesto je bilo postavljeno zelo visoko, v zraku sem imel nekaj težav, zato nisem delal lepih pristankov.”

“Dobil sem veliko kolajn, sem kar presenečen. Vesel sem, da sem se pobral po tisti krizi in da stvari funkcionirajo, kot si želim,” je dejal o najuspešnejši sezoni v karieri.

Zbirko odličij bo novi slovenski junak lahko dopolnil že jutri, ko se bo s trojico Peter Prevc, Anže Lanišek in Domen Prevc podal na ekipno tekmo. Omenjeni trije so zasedli mesta od štiri do šest, če bi bila moštvena preizkušnja na sporedu že danes, pa bi Slovenija prepričljivo osvojila zlato kolajno. Na jugu Norveške se bo jutri spet začelo ob 16.30.

Res sem vesel, da je Timi od prvega nastopa naprej užival na tej letalnici. Pokazal je devet vrhunskih skokov, vrhunskih daljav in veseli me, da je poleg uživanja pobral še srebrno medaljo. Je zagotovo trenutno eden najboljših letalcev in želim si, da nadaljuje v tem ritmu še jutri,” je dejal glavni trener Robert Hrgota in priznal, da je bilo njegovo trenersko delo te dni res lahko ob slovenskih dosežkih.