Zakaj ima Kitzbühel v smučarskem svetu posebno mesto? Zakaj v slovenskem taboru danes še posebej brbota? Je napočil čas za prvo slovensko zmago na najbolj prestižni smukaški preizkušnji? V pričakovanju nastopa Mihe Hrobata odgovarjata njegova nekdanja reprezentančna sotekmovalca Boštjan Kline in Andrej Šporn.
Na eni strani tradicionalno vrhunska pripravljena proga s številnimi znamenitimi odseki ter izjemna organizacija, ob kateri se tudi smučarji počutijo privzdignjeno, na drugi strani mnogi znani obrazi na tribuni za goste, morje zastav in najbolj dovršen televizijski prenos. V Kitzbühelu je vse nared za smuk v vseh smukov (sobota, 11.30), enega od vrhuncev sezone, za katerega je predviden tudi najvišji denarni sklad v svetovnem pokalu. Zmagovalec bo namreč v žep pospravil okroglih 100 tisoč evrov.
A zakaj je prav ta kraj na avstrijskem Tirolskem izstopil iz povprečja in se odel v glamur? Kaj ima Petelinji greben več od ostalih prog? Zakaj tekmovalec pred startom do strmine pod njim goji prav posebno spoštovanje? Pod črto, zakaj ima Kitzbühel takšen status? Fenomen poskušata razložiti stara znanca Streifa Andrej Šporn in Boštjan Kline.
“Proga je zanimiva, zahtevna in atraktivna, poleg tega se tekma kot po pravilu odvija na zahtevni podlagi. A vse to so organizatorji znali nadgraditi, zato ima tekma tradicijo in ugled. Kitzbühel. Ime, ki odzvanja. Med tekmovalci in gledalci vlada prav posebno ozračje. Pomp, ki spremlja tekmo, je res nekaj posebnega,” pripoveduje Kline, ki je bil celo desetletje del spektakla.
“V Kitzbüheli se ljudje že toliko let trudijo okrog tekme narediti – zgodbo. Ne gre le za to, da po progi spustijo 50 tekmovalcev. Zanje namreč vrhunsko poskrbijo in vse skupaj obdajo z bliščem. Proga ima izrazito zahtevne dele, ki dajejo tekmi poseben pečat. Avstrijcem je to uspelo združiti v zgodbo, poleg tega pa so sposobni raven organizacije iz leto v leto nadgrajevati,” pa razmišlja Šporn, edini Slovenec, ki je doslej stal na odru za zmagovalce smuka na Petelinjem grebenu. Pred 15 leti je bil namreč drugi.
Ob tem se kajpak poraja vprašanje, ali je napočil čas za prvo slovensko zmago? “Da,” je kot iz stopa izstrelil Šporn, navdušen nad zadnjimi predstav Mihe Hrobata, tretjega v Wengnu in Beaver Creeku. “Miha je v odlični formi in več kot očitno zaupa opremi. Dejstvo je tudi, da mu je Kitzbühel precej bolj pisan na kožo kot Wengen. Upam le, da si ne bo nalagal prevelikega pritiska. Če si ga ne bo, naj le smuča, kot zna. Potem je dosegljiva tudi zmaga,” je dodal 43-letni Kranjskogorčan.
S tem se strinja tudi Kline. “Letos se ponuja res lepa priložnost. Hrobat je dozorel. To me, iskreno, niti ne preseneča. Dejal bi celo, da je bilo le vprašanje časa, kdaj se bo prebil v sam vrh. Njegov talent ni bil nikoli sporen. Potreboval je le kilometrino. Na srečo je imel tudi priložnost in čas za razvoj,” dodaja nekdanji slovenski smukač.
Miha Hrobat: “Že takoj po superveleslalomu sem misli preusmeril na sobotni smuk. To v Kitzbühelu pomeni največ. Veliko pričakujem. Vem, kaj storiti. Moram si zaupati, od starta naprej. Na polno! Ne smem delati napak, ogranjati moram hitrost in upati na zeleno barvo v cilju.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!