Za najboljšim slovenskim alpskim smučarjem Žanom Kranjcem, ki bo tudi v novi sezoni nosil najtežje breme moške reprezentance, je že 19 delovnih smučarskih dni v Ushuaii v Argentini, kjer je dokončno našel skupni jezik z novim glavnim trenerjem Miho Verdnikom in njegovo desno roko Rokom Šalejem.
Potem ko je na prelomu med julijem in avgustom v belgijski smučarski dvorani v Peeru prekinil smučarski post, se Žan Kranjec že tri tedne mudi na Ognjeni zemlji v Argentini, kjer je zbral že 19 kakovostnih dni treninga, v tem času pa nanizal 2.681 veleslalomskih, 555 slalomskih in 363 superveleslalomskih zavojev, še kar nekaj pa jih bo do petkove vrnitve v Slovenijo.
“Videti je zelo dobro,” zadovoljstva ne skriva Miha Verdnik, ki je po dolgih letih zapustil direktorsko pisarno, po odhodu izkušenega trenerskega mačka Klemna Berganta pa prevzel vlogo trenerja najboljšega slovenskega alpskega smučarja. ”Nisva se ‘tipala’. Dobro se poznava, zato sva se lotila dela. Vse normalno funkcionira. Maksimalno zaupanje pa se gradi in se znajde na preizkušnji, ko pridejo slabši dnevi,” pravi Verdnik, ki je v štab iz ekipe evropskega pokala potegnil tudi Roka Šaleja.
Temelj sodelovanja sta s Kranjcem postavila že v Sloveniji. ”Pred odhodom na sneg sva imela poglobljen pogovor, predvsem o tem, kar si oba želiva na tehnično-taktični ravni. Zdaj to izvajava v praksi. Ob tem je zanimivo, da sem si pred tem srečanjem izpisal ključne točke, Žan pa je v pogovoru kot želje za prihodnost izpostavil ista področja. Konkretno, gre za višjo postavitev, začetek zavojev na spodnji smučki, višjo hitrost v prvi tretjini, na taktični ravni pa napadalno smučanje že v prvem delu proge. Posledično sva delovni stroj zelo hitro zagnala,” pravi 47-letni povratnik v trenerske vrste.
Pot do smučarskih zasukov, o katerih govori trener, sicer še zdaleč ne bo preprosta, saj ima 31-letni Bukovčan že zakoreninjene vzorce. ”To drži, a po drugi strani je Žan marsikaj od navedenega že obvladal, tako da mora to pač vnovič priklicati. Proces bo sicer morda malce počasnejši, a si sprememb iskreno želi. Tudi na splošno je neizmerno motiviran. Deluje kot mladenič, ki v smučanju še ne bi dosegel toliko uspehov. Užitek je delati z njim,” pravi Verdnik, ki je ob prijavi opreme za letalo za Žana navedel kar 18 parov smuči in skupno opremo, ki je tehtala kar 410 kilogramov.
Smuči je nekoliko več tudi zaradi treningov slaloma in superveleslaloma. Tekmovalnih ambicij v slednjem kajpak nima, mu pa trening koristi za sam veleslalom. Podobno velja tudi za urjenje med slalomskimi količki. Vseeno bi utegnil v novi sezoni nastopiti tudi na kakšni slalomski tekmi, a šele če bo presegel mejo 500 WCSL točk.
Z olimpijskih podprvakom in rednim članom elitne sedmerice sta opredelila tekmovalne cilje tudi v paradni disciplini. Slednji so pričakovano visoki, in sicer napad na kolajno na svetovnem prvenstvu v Saalbachu in v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala. ”Všeč mi je, da je Žan sam od sebe omenil tudi mali globus. Obenem pa se zaveda, da je to lahko le rezultat izjemne sezone, zato bo osredotočen na poletno delo, nato pa na vsako tekmo posebej. Če bo v tem maksimalno uspešen, nekoč tudi globus ni nedosegljiv,” pravi Verdnik.
V Argentiti tudi obetavni Oserban
Medtem ko slalomsko usmerjeni Tijan Marovt s trenerjem Sergejem Poljšakom trenira v Evropi, pa je v Kranjčevi družbi na južni polobli prvič tudi komaj 17-letni Miha Oserban, z njim pa tudi Filip Todorovič, ki je za ta sklop treningov zamenjal trenerja Tadeja Amerška.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!