Žan Kranjec presegel Križaja, Koširja in druščino

Alpsko smučanje 9. Dec 20245:00 5 komentarjev
Lucas Pinheiro Braathen, Thomas in Žan Kranjec. Foto: Profimedia

Najboljši slovenski alpski smučar Žan Kranjec po tretjem mestu na drugem veleslalomu sezone v Beaver Creeku, s katerim je po številu uvrstitev med najboljšo trojico (15) presegel seštevek vseh predhodnih slovenskih veleslalomskih stopničk (14), ni skrival zadovoljstva. "Ne bomo se ustavili," pa je bo tem dejal trener Miha Verdnik.

Dovolj je bilo nekaj vrat, nekaj zavojev, da se je v Beaver Creeku videla sprememba v smučanju Žana Kranjca. Bil je aktiven, odločen, pravočasno na robnikih in s telesom usmerjen v pravo smer. Tokrat brez zanj pogosto značilnega iskanja opore, brez dvomov in nezaželenih gibov v bokih. Potrdil je tisto, kar sta s trenerjem Miho Verdnikom zagotavljala v tednu pred tekmo. To pa je, da je na treningih po söldenskem ledeniškem odprtju ponotranjil tehnične popravke v svojem smučanju in posledično začel izkoriščati hitrostni potencial v svojih zavojih.

Čeprav v zaostreni konkurenci že oktobrskemu šestemu mestu v Söldnu tudi sam ni želel gledati v zobe, pa je ob vožnji s prizorišča prvega dejanja sezone vendarle razmišljal o visokem zaostanku za najboljšimi in notranjih občutkih, ki so ga nagovarjali, da to še zdaleč ni njegov optimalen domet. Morda na Tirolskem zaradi določenih dvomov o opremi in predvsem zelo težkega nahrbtnika, ki si ga je nadel z izbiro novega trenerja, tudi ni našel pravega razmerja med sproščenostjo in tekmovalno napetostjo. V ZDA je nedvomno spomnil na svoje najboljše čase, predvsem z izjemo konkurenčnima predstavama.

Žan Kranjec Beaver Creek
Žan Kranjec: na poti do petnajstih stopničk. Foto: Profimedia

In seveda z rezultatom. Petnajstič v karieri, in sicer na devetih različnih prizoriščih, se je namreč uvrstil med najboljšo veleslalomsko trojico v svetovnem pokalu, kar je več kot vsi preostali veleslalomisti v zgodovini slovenskega alpskega smučanja skupaj (Bojan Križaj, Jure Košir, Mitja Kunc, Jure Franko in Boris Strel – skupaj 14). Poleg tega je sezona 2024/25 zanj zdaj že osma zaporedna z vsaj eno uvrstitvijo na stopničke, obenem pa kot edini tudi že osem sezon ohranja položaj v elitni veleslalomski sedmerici. To so podatkovni izvlečki, ki imajo težo tudi na najbolj ugledni mednarodni sceni.

“V preteklosti sem imel v Ameriki pogosto težave, saj nisem našel prave hitrosti. Zato sem tokrat s tretjim mestom še toliko bolj zadovoljen. Kot zelo dobro se je izkazalo, da smo v ZDA prispeli že precej pred tekmo in opravili kar nekaj kakovostnih treningov. Dobro sem se počutil na smučeh, sem samozavesten, obenem pa se zavedam določenih rezerv. Zato se že veselim naslednjih tekem,” je proti nadaljevanju sezone pogledal Kranjec, ki se je že takoj po tekmi odpravil v Denver, danes pa ga od tam čaka polet v Evropo in po kratkem postanku doma selitev v Val d’Isere.

Miha Verdnik. Foto: SK

Široko nasmejan Kolorado po več kot dveh tednih zapušča tudi trener Miha Verdnik. Zanj ima tokratni rezultat prav posebno težo. Ko je bil namreč spomladi prisiljen zapustiti pisarno vodje panoge za alpsko smučanje in se je po nekajtedenski brezposelnosti na Kranjčevo prošnjo vrnil v trenerske vrste, ni manjkalo nezaupljivih pogledov in tudi komentarjev. Sam je vseskozi upal, da bo lahko odgovoril z rezultati. Tudi zanj je bil söldenski rezultat le “soliden”, ko pa je po poglobljeni analizi in nizu malenkostnih popravkov videl spremembo v smučanju, je že pred štartom druge veleslalomske preizkušnje predolimpijske sezone napovedal boj za najvišja mesta.

Rezultata je vesel tudi zaradi dejstva, da teren in (predvsem druga) postavitev, vsaj v teoriji, nista bili po Žanovem okusu. “Od Söldna do danes smo res garali, da bi uveljavili vse spremembe in spravili Žana na višjo raven,” pravi Verdnik in dodaja: “Napredek je viden. Žan je aktiven, stopi na zunanjo smučko pred začetkom zavoja in predvsem tekmuje. Res pa je, da v določenih delih proge še ni optimalen. Nekaj napak in zadržanosti sem videl tudi tokrat. Vsekakor pa smo dobili potrditev prave smeri in dobrega dela. Jasno pa je, da se na tej točki še ne bomo ustavili.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje