Zima številnih vrhuncev, kar osem jih bo v Sloveniji

Zimski športi 8. Okt 202417:00 0 komentarjev
reprezentance Smučarska zveza Slovenije
Foto: Aleš Fevžer

Na tradicionalni skupinski novinarski konferenci - tokrat na Ljubljanskem gradu - so se predstavili športniki in športnice pod okriljem Smučarske zveze Slovenije (SZS). Pred njimi je predolimpijska sezona, v kateri jih čakajo številni vrhunci, tudi na domačih tleh. Preverili smo, kdaj in kje.

Med zimsko športno smetano ki se je na deževni oktobrov torek zbrala na gradu v slovenski prestolnici, bodo prvi v novo sezono svetovnega pokala zakorakali alpski smučarji. Čez dobra dva tedna jih namreč čaka tradicionalni ledeniški uvod, ko se bodo pomerili na veleslalomu na ledeniku Rettenbach nad Söldnom.

V novi zimi lahko v moški konkurenci spet največ pričakujemo od Žana Kranjca, v ženski pa se bodo za naziv najboljše v tehničnih disciplinah pomerile Ana Bucik Jogan, povratnica po poškodbi Andreja Slokar in Neja Dvornik. Na tekmah hitrih disciplin pa bo edino slovensko orožje še naprej Ilka Štuhec.

Žan Kranjec
Žan Kranjec. Foto: Aleš Fevžer

Kljub težavam, ki pestijo slovensko alpsko smučanje, bo država na sončni strani Alp tudi tokrat gostila svetovni pokal v obeh konkurencah – znova obakrat v Kranjski Gori. Ženske bodo na strmini Podkoren tekmovale 4. in 5. januarja prihodnje leto, moški bodo na vrsto prišli slaba dva meseca pozneje (1. in 2. marec). Vrhunec bo sicer predstavljalo svetovno prvenstvo, ki ga bo od 4. do 16. februarja gostil avstrijski Saalbach.

Alpsko smučanje:

Kranjska Gora, ženske, 4. in 5. januar (veleslalom in slalom)
svetovno prvenstvo v alpskem smučanju: Saalbach, 4. – 16. februar
Kranjska Gora, moški, 1. in 2. marec (veleslalom in slalom)

Menjava na položaju trenerja

Kmalu za njimi bodo na delu biatlonci. Vsaj na trenerskem položaju spet spremenjena slovenska reprezentanca se bo prvič predstavila konec novembra (30. 11. – 8. 12.) v finskem Kontiolahtiju.

Janez Marič je namesto Ricca Grossa prevzel vodenje zasedbe, katere glavni zvezdi na tekaški progi in strelišču bosta še naprej Jakov Fak in Anamarija Lampič. Biatlonce v skladu z vsakoletno tradicijo tudi tokrat čaka svetovno prvenstvo, ki ga bo prvič gostil švicarski Lenzerheide (12. – 23. februar). Veseli pa tudi dejstvo, da se – čeprav pozneje, kot smo vajeni – na koledar vrača tudi Pokljuka. Najboljši na svetu se bodo na Rudnem polju merili od 13. do 16. marca na predzadnji postaji svetovnega pokala.

Foto: Matevž Peršin

Biatlon:

svetovno prvenstvo v biatlonu: Lenzerheide (12. – 23. februar)
Pokljuka, 13. -16. marec (individualni preizkušnji, mešane štafete, skupinski start)

Po ustaljenih tirnicah

Isti konec tedna kot biatlonci se bodo v novo sezono podali tudi deskarji v alpski disciplinah. Slovenska zasedba v primerjavi s prejšnjimi leti ostaja nespremenjena. V moški konkurenci bodo visoko še naprej ciljali leto starejši Tim Mastnak, Žan Košir in Rok Marguč, v ženski bo slovenske barve branila Gloria Kotnik.

Svetovni pokal se bo tokrat začel z dvema preizkušnjama na Kitajskem (Mylin in Yanqing), v njem pa bo znova prostora tudi za Roglo. Na Štajerskem se bo karavana ustavila 25. januarja, ko bo na Pohorju na sporedu paralelni veleslalom. Vrhunec sezone bo sicer od 16. do 30. marca gostil švicarski Engadin, paralelne discipline bodo na sporedu 20. in 22. marca.

Gloria Kotnik
Foto: SK

Deskanje na snegu:

Rogla, 25. januar (paralelni veleslalom)
svetovno prvenstvo v deskanju na snegu: Engadin, 16. – 30. marec

Vrnitev po desetih letih

Zadnji konec tedna v novembru se bodo prvič v novi sezoni na najvišjem nivoju predstavili tudi nordijski kombinatorci. Po desetih letih se je na mesto glavnega trenerja slovenske reprezentance vrnil Primož Triplat, ki je zamenjal Gorana Janusa. Ta je spet prevzel vodenje moške B skakalne reprezentance. Glavna adutinja ostaja Ema Volavšek, ki je poleti pokazala, da so težave s kolenom preteklost.

Kombinatorci bodo pozimi tekmovali na osmih postajah svetovnega pokala, a bodo eni redkih slovenskih športnikov, ki ne bodo imeli priložnosti nastopiti na domačih tleh. Vrhunec bo jasno predstavljalo svetovno prvenstvo nordijskih disciplin. Norveški Trondheim bo kot naslednik Planice šampionat gostil od 27. februarja do 8. marca 2025.

Ema Volavšek
Foto: Aleš Fevžer

Nordijska kombinacija

svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju: Trondheim, 27. februar – 8. marec

Veliki spremembi

Glede na rezultate zadnjih sezon znova največ pričakujemo od reprezentance v smučarskih skokih. Tako v moški kot v ženski pa je po lanski sezoni prišlo do pomembnih sprememb.

Če je Robert Hrgota po zaslugi odličnih rezultatov ostal na mestu glavnega trenerja, pa bo zanimivo spremljati, kako se bodo skakalci v novi zimi znašli brez kapetana Petra Prevca, ki je konec marca v Planici spektakularno končal kariero. Še večje breme bo padlo na Timija Zajca in Anžeta Laniška, pomagati pa bodo morali tudi ostali.

Timi Zajc
Foto: Aleš Fevžer

Na drugi strani so dekleta v prejšnji sezoni zopet posegla po vrhu, ko je Nika Prevc postala druga Slovenka z osvojenim velikim kristalnim globusom. Kljub temu se je na lastno željo od ekipe poslovil trener Zoran Zupančič, v zelo velike čevlje pa je stopil njegov naslednik Jurij Tepeš. Nika Križnar v novo zimo vstopa z novim priimkom (Vodan), ob Emi Klinec pa nase vse bolj opozarja tudi mlada Tina Erzar.

Poleg že omenjenega svetovnega prvenstva v Trondheimu, kjer bo Slovenija branila tri odličja izpred dveh let (Zajc in moška ekipa kar naslov prvaka), bosta vrhunca jasno še na domačih tleh. Skakalke se bodo na vedno odlično obiskanem Ljubnem ob Savinji ustavile sredi februarja (14. – 16. 2.), njihovi stanovski kolegi pa bodo sezono tradicionalno končali s poleti v Planici zadnji vikend marca (27. – 30. 3.). Sezona se bo v obeh konkurencah sicer začela 22. novembra v Lillehammerju.

Nika Prevc
Foto: Aleš Fevžer

Smučarski skoki

Ljubno ob Savinji, ženske, 14. – 16. februar (dve posamični tekmi)
svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju: Trondheim, 27. februar – 8. marec
Planica, moški, 27. – 30. marec (dve posamični in ena ekipna tekma)

Korak nazaj za dva naprej?

Reprezentanca, ki je v sezoni 2023/24 zaostala za lastnimi pričakovanji in cilji, je zagotovo tista v smučarskem teku. Eva Urevc in Miha Šimenc nista naredila pričakovanega koraka naprej, najboljšo uvrstitev v skupnem seštevku svetovnega pokala je tako s 64. mestom dosegla Anja Mandeljc.

Kljub temu je nekdanji norveški šampion Ola Vigen Hattestad dobil zaupnico Smučarske zveze Slovenije in ostaja na čelu reprezentance tudi v prihodnji zimi. V njej, tako kot so že vajeni, ne bo tekme na domačih tleh, tako da bo vrhunec tako za nordijske kombinatorce potekal na Norveškem. Trondheim bo tudi najboljše tekače in tekačice sveta pozdravil konec februarja in v začetku marca.

Ola Vigen Hattestad
Foto: Aleš Fevžer

Smučarski tek

svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju: Trondheim, 27. februar – 8. marec

Med ostalimi disciplinami, ki spadajo pod okrilje SZS, velja omeniti še telemark in para alpske smučarje. Prva disciplina bo tekme svetovnega pokala gostila v Sloveniji, od 6. do 8. marca bodo najboljši tekmovali na Krvavcu – v sprinterski in klasični preizkušnji, dva dni prej pa bodo v Kranjski Gori na delu še parasmučarji na čelu z Jernejem Slivnikom.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!