
Začenja se revolucionarno tekmovanje, ki naj bi spremenilo atletski svet. Tu je vse, kar morate vedeti o tekmovanju Grand Slam Track.
“To bi lahko postala formula ena svetovne atletike,” pravi Michael Johnson, ustanovitelj novega atletskega tekmovanja. To bo s prvim od štirih tridnevnih unikatnih atletskih dogodkov težko pričakovani debi dočakalo v petek v Kingstonu na stadionu Independence Park, ki sprejme 35 tisoč gledalcev.
Legendarni Američan, nekdanji svetovni rekorder v tekih na 200 in 400 metrov, je tekmovanje ustanovil z željo, da dvigne priljubljenost atletike predvsem v ZDA, kjer razen v času olimpijskih iger ta šport atletika nima preveliko pozornosti, in jo približa veliki štirici tamkajšnjega športa – ameriškemu nogometu, košarki, bejzbolu in hokeju na ledu.
“Poskušal bom zapolniti vrzel med tem, kar ta šport trenutno je, in tem, kar bi lahko bil. To bi lahko bila formula, ki bo rešila svetovno atletiko,” je še povedal štirikratni olimpijski prvak.

“Atlete pogosto kritizirajo, da ne naredijo dovolj za ta šport, ampak niso krivi oni. Na nas je, da ustvarimo nekaj, kar bo zanimivo zdajšnjim generacijam. Svetu, kot ga poznamo danes,” je dodal o tekmovanju, ki je v atletskem svetu naletelo tudi na številne kritike. Predvsem zaradi tega, ker ne bo ponujalo tehničnih (skokov in metov), pač pa zgolj sprinterske in tekaške discipline.
Grand Slam Track bo med atlete in atletinje razdelil kar 12,6 milijona ameriških dolarjev, kar je precej več, kolikor jih namenja serija elitnih 15 mitingov Svetovne atletike, diamantna liga. Ta je letos sicer močno dvignila nagradni sklad, a je ta še vedno manjši od revolucionarnega tekmovanja, ki je pred nami – devet milijonov ameriških dolarjev.
Pokritost tekmovanja bo velika. Prenos prvega mitinga bo šel v 189 držav. V ZDA jo bosta prenašala televizijska mreža CW Network, ki pokriva 98 odstotkov ameriških gospodinjstev, in pretočna storitev Peacock, ki ima v ZDA približno 36 milijonov naročnikov.
In kaj vse morate o tem tekmovanju, ki naj bi spremenilo atletski svet, vedeti?

Kdaj in kje bodo letos mitingi?
- 4.-6. april: Jamajka, Kingston (stadion Independence Park).
- 2.-4. maj: ZDA, Miami (stadion Ansin Sports Complex).
- 30. maj-1. junij: ZDA, Philadelphia (stadion Franklin Field).
- 27.-29. junij: ZDA, Los Angeles (stadion Drake).

Za kaj se sploh gre?
Prva in glavna značilnost tekmovanja je, da bodo atleti in atletinje med seboj tekmovali v različnih disciplinah.
Razdeljeni bodo v šest kategorij:
- Kratki sprint: 100 in 200 metrov.
- Dolgi sprinti: 200 in 400 metrov.
- Kratke sprint, ovire: 110 (ženske 100) ovire in 100 metrov.
- Dolgi sprint, ovire: 400 in 400 metrov ovire.
- Teki, srednje proge: 800 in 1500 metrov.
- Teki, dolge proge: 3000 in 5000 metrov.
V tekmovanje se bo na vsakem od štirih tridnevnih mitingov podalo 96 atletov in atletinj. Med njimi je 48 stalnih, ki so z Grand Slam Track podpisali pogodbe in se ne bodo menjali, in 48 izzivalcev, katerih imena se bodo spreminjala.

Kako bomo dobili zmagovalce?
Za razliko od večine preostalih na mitingih Grand Slam Track ne bodo pomembni časi, zato tudi ne bo narekovalcev tempa in tehnologije lučk za narekovanja tempa, ampak predvsem uvrstitve.
V vsaki kategoriji bo nastopalo osem atletov oziroma atletinj (štirje stalni in štirje izzivalci), ki bodo razvrščeni glede na uvrstitve.
Točkovanje bo potekalo po naslednjem kriteriju:
- 1. mesto: 12 točk.
- 2. mesto: 8 točk.
- 3. mesto: 6 točk.
- 4. mesto: 5 točk.
- 5. mesto: 4 točke.
- 6. mesto: 3 točke.
- 7. mesto: 2 točki.
- 8. mesto: 1 točka.
Na vsakem od štirih mitingov bo torej 12 zmagovalcev oziroma zmagovalk Grand Slam Tracka. Šest v moški in šest v ženski kategoriji.
Ob koncu sezone bomo ob koncu tekmovanja dobili tudi dva absolutna zmagovalca. Atleta in atletinjo, ki bosta zbrala največ točk v seštevku vseh štirih mitingov.

Kakšne so nagrade?
Vsi stalni atleti so z organizatorjem podpisali letne pogodbe, ki jim bodo ob denarju prinesle tudi številne druge ugodnosti (imeli bodo dostop do programa za analizo podatkov o oboževalcih, kreativne storitve za rast osebne blagovne znamke, raznorazne video, fotografske in grafične vsebine …).
Izzivalci bodo plačani za vsak posamični miting, oboji pa lahko ob tem računajo še na zaslužek za uvrstitve (na vsakem od štirih mitingov posebej). S to ugodnostjo, da tudi zadnje mesto prinaša denar.
Kako bodo atleti in atletinje nagrajevani?
- 1. mesto: 100.000 ameriških dolarjev.
- 2. mesto: 50.000 ameriških dolarjev.
- 3. mesto: 30.000 ameriških dolarjev.
- 4. mesto: 25.000 ameriških dolarjev.
- 5. mesto: 20.000 ameriških dolarjev.
- 6. mesto: 15.000 ameriških dolarjev.
- 7. mesto: 12.500 ameriških dolarjev.
- 8. mesto: 10.000 ameriških dolarjev.

Kateri atleti so zraven?
Na seznamu stalnih tekmovalcev in tekmovalk je 27 dobitnikov medalj z zadnjih dveh največjih atletskih tekmovanj – lanskoletnih olimpijskih iger v Parizu in svetovnega prvenstva v Budimpešti leta 2023.
Tekmovala bo serijska svetovna rekorderka v teku na 400 metrov z ovirami in zmagovalka zadnjih dveh olimpijskih iger, ameriška zvezdnica Sydney McLaughlin Levrone. Olimpijska in svetovna prvakinja, v teku na 400 metrov brez ovir, je še Marileidy Paulino iz Dominikanske republike, v Parizu sta lani zlati medalji osvojili tudi Američanki Gabby Thomas (200 metrov) in Masai Russel (100 metrov ovire). Od olimpijskih prvakov sta zraven Američana Quincy Hall (400 metrov) in Cole Hocker (1500 metrov).
Kenny Bednarek je podprvak z zadnjih dveh olimpijskih iger v teku na 200 metrov, srebrno medaljo pa je v sprintu na 110 metrov z ovirami osvojil tudi Daniel Roberts. Fred Kerley, svetovni prvak iz leta 2022, je na zadnjih olimpijskih igrah osvojil bronasto medaljo na 100 metrov. Muzala Samukonga iz Zambije in Alison dos Santos sta iz Brazilije sta medalji istega leska tam osvojila v teku na 400 metrov brez in z ovirami. Naziv olimpijskega in svetovnega podprvaka trenutno nosi evropski rekorder v teku na 400 metrov, Britanec Matthew Hudson-Smith.

Med tekači se z medaljami z zadnjih največjih tekmovanjih ponašajo Britanec Josh Kerr, ki je svetovni prvak in olimpijski podprvak na 1500 metrov, Američan Yared Nuguse, ki je na isti razdalji na zadnjih olimpijskih igrah osvojil bronasto medaljo, Američan Grant Fisher, ki je to zimo navdušil z dvoranskima svetovnima rekordoma na 3000 in 5000 metrov, je bil v Parizu tretji na 5000 metrov, Kenijec Ronald Kwemoi je olimpijski podprvak na 5000 metrov, Kanadčan Marco Arop pa olimpijski podprvak in svetovni prvak na 800 metrov.
Zraven sta tudi drugo in tretjeuvrščena na 100 metrov z ovirami z zadnjih olimpijskih iger Cyrena Samba-Mayela iz Francije in Jasmine Camcho-Quinn iz Portorika, ki je v Tokiu osvojila zlato, na zadnjem svetovnem prvenstvu pa srebrno medaljo. Melissa Jefferson iz ZDA in Brittany Brown imata bronasti medalji iz Pariza na 100 oziroma 200 metrov. Salwa Eid Naser, ki teče za Bahrajn, je olimpijska podprvakinja na 400 metrov z ovirami.
Američanka Shamier Little in Jamajčanka Rushell Clayton sta druga in tretja z zadnjih olimpijskih iger na 400 metrov z ovirami. Avstralka Jessica Hull je olimpijska podprvakinja na 1500 metrov, Kenijka Mary Mora, svetovna prvakinja, pa dobitnica bronaste olimpijske medalje na 800 metrov. Etiopijka Diribe Welteji je svetovna podprvakinja iz Budimpešte na 1500 metrov.
Čeprav manjkajo nekateri največji sprinterski in tekaški zvezdniki (ameriška zvezdnika sprinta Noah Lyles in Sha’cari Richardson, olimpijska prvaka na 100 in 200 metrov, Julien Alfred in Letsile Tebogo, norveški tekaški zvezdnik Jakob Ingebrigtsen, olimpijska prvakinja na 800 metrov Keely Hodgkinson, svetovnega rekorderja na 400 metrov z ovirami Karstena Warholma, olimpijskega prvaka na 800 metrov Emmanuela Wanyonyija …), se torej obeta sijajna zasedba, ki obljublja vrhunske in spektakularne obračune. V naslednjih mesecih pa bomo videli, ali bo drzna ideja zares zaživela …
Tekmovalci za sezono 2025:
Moški:
Kratek sprint: Kenny Bednarek (ZDA), Fred Kerley (ZDA), Oblique Seville (Jamajka), Zharnel Hughes (Velika Britanija).
Kratke ovire: Devon Allen (ZDA), Daniel Roberts (ZDA), Sasha Zoya (Francija), Freddie Crittenden (ZDA).
Dolgi sprint: Muzala Samukonga (Zambija), Quincy Hall (ZDA), Matthew Hudson-Smith (Velika Britanija), Jareem Richards (Trinidad in Tobago).
Ovire, dolge proge: Alison dos Santos (Brazilija), Clement Ducos (Francija), Roshawn Clarke (Jamajka), Caleb Dean (ZDA).
Tek, srednje proge: Josh Kerr (Velika Britanija), Yared Nuguse (ZDA), Cole Hocker (ZDA), Marco Arop (Kanada).
Tek, dolge proge: Grant Fisher (ZDA), Ronald Kwemoi (Kenija), Luis Grijalva (Gvatamala), Hagos Gebrhiwet (Etiopija).
Ženske:
Kratek sprint: Melissa Jefferson (ZDA), Daryll Neita (Velika Britanija), Gabby Thomas (ZDA), Brittany Brown (ZDA).
Kratke ovire: Masai Russell (ZDA), Cyrena Samba-Mayela (Francija), Jasmine-Camacho Quinn (Portoriko), Ackera Nugent (Jamajka).
Dolgi sprint: Marileidy Paulino (Dominikanska republika), Salwa Eid Naser (Bahrajn), Alexis Holmes (ZDA), Nickisha Pryce (Jamajka).
Ovire, dolge proge: Sydney McLaughlin-Levrone (ZDA), Jasmine Jones (ZDA), Rushell Clayton (Jamajka), Shamier Little (ZDA).
Tek, srednje proge: Nikki Hilts (ZDA), Mary Moraa (Kenija), Jess Hull (Avstralija), Diribe Weljeti (Etiopija).
Tek, dolge proge: Agnes Ngetich (Kenija), Tsigie Gebreselama (Etiopija), Elise Cranny (ZDA), Nozomi Tanaka (Japonska).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!