Karibčanka deklasirala Američanko, spomnila je na čase Usaina Bolta

Atletika 3. Avg 202422:18 > 22:28 0 komentarjev
Veliko veselje Julien Alfred. FOTO: Profimedia.

Julien Alfred iz Svete Lucije je zmagovalka enega od prvih vrhuncev atletskega dela olimpijskih iger v Parizu, finala ženskega sprinta na 100 metrov, v katerem je favorizirano Američanko Sha’Carri Richardson prehitela za kar 15 stotink. V mešani štafeti 4x400 metrov je navdušila Femke Bol, ki je z izjemnim tekom Nizozemski pomagala do zmage nad favoriziranimi ZDA. Dve majhni karibski državici, Dominika in Sveta Lucija, sta prišli do prvih olimpijskih medalj in takoj osvojili zlati.

Zvezdniška Američanka Sha’Carri Richardson, svetovna prvakinja z lanskoletnega prvenstva v Budimpešti, je po sijajni lanski sezoni v Pariz z 24 leti prišla še po olimpijski naslov, toda v finalu doživela hud poraz.

V deževnem vremenu jo je povsem deklasirala leto mlajša Julien Alfred iz Svete Lucije, ki je prišla do prve medalje na velikih tekmovanjih na prostem, in zmagala z novim državnim rekordom 10,72.

Richardson, ki je končala na drugem mestu in prišla do prve olimpijske medalje (na igrah v Tokiu je ni bilo zaradi suspenza, ki si ga je prislužila s kajenjem marihuane), je prehitela za kar 15 stotink in spomnila na čase, ko je v moškem sprintu na podoben način zmagoval legendarni Jamajčan Usain Bolt.

23-letna je spisala zgodovino in svoji majhni karibski državici, ki šteje vsega 180 tisoč ljudi, prinesla sploh prvo olimpijsko medaljo in seveda tudi zlato.

Tretja je bila Američanka Melissa Jefferson z 10,92. Jamajka je ostala brez medalje, potem ko je že pred polfinalom nastop odpovedala najuspešnejša sprinterka na olimpijskih igrah Shelly-Ann Fraser-Pryce, ki letos končuje kariero. Njena rojakinja Tia Clayton je bila v finalu sedma.

Velika razlika v finalu ženskega sprinta. FOTO: Profimedia.

Zgodovino je spisala tudi skakalka iz Dominike

Thea LaFond je v odsotnosti prvakinje in svetovne rekorderke Julimar Royas iz Venezuele zmagala v troskoku in Dominiki, še eni majhni karibski državici s komaj nekaj več kot 70 tisoč prebivalci, prinesla zgodovinsko prvo olimpijsko medaljo. Tudi ona, tako kot Alfred, takoj zlato.

V finalu je kot edina preskočila 15 metrov. LaFond, ki je letos osvojila tudi naslov svetovne dvoranske prvakinje, je skočila 15,02 metra.

Jamajčanka Shanieka Ricketts je osvojila srebrno medaljo (14,87 metra), Američanka Jasmine Moore pa bronasto (14,67).

V tej disciplini je nastopila tudi Slovenka Neja Filipič, ki pa je z rezultatom 13,85 metra obstala v kvalifikacijah.

Veselje Femke Bol in Nizozemske. FOTO: Profimedia.

Nizozemka je spet letela po stezi

Polne tribune Stade de France so ponorele tudi ob koncu mešane štafete 4×400 metrov, v kateri je Nizozemka Femke Bol, ki je tekla v zadnji predaji, palico dobila na četrtem mestu.

Nizozemska štafeta je bila, ko je palico v roke dobila priljubljena Bambi, nekaj deset metrov za vodilnimi ZDA, ki so v kvalifikacijah navdušile s svetovnim rekordom 3:07,41.

Potem je svetovna prvakinja v teku na 400 metrov z ovirami, ki bi morala v četrtkovem finalu skupaj s svetovno rekorderko, Američanko Sydney McLaughlin, poskrbeti za enega vrhuncev tekmovanja, prestavila v šesto prestavo in tekmice prehitevala eno za drugo.

V zadnjih metrih tudi Američanko in Nizozemski prinesla olimpijski naslov.

Nov svetovni rekord ni padel, je pa zato padla rekordna evropska znamka. Nizozemska je tekla 3:07,43.

Američan tretjič v nizu v metu krogle

V metu krogle je prepričljivo zmagal Američan Ryan Crouser in prišel do tretjega naslova olimpijskega prvaka v nizu.

Z rezultatom 22,90 metra je za kar 75 centimetrov premagal rojaka Joeja Kovacsa.

Tretji je bil z istim rezultatom Jamajčan Rajindra Campbell. Če ni šlo v sprintu, je šlo pa v metu krogle …

Markus Rooth nekaj časa ni mogel dojeti, da je postal olimpijski prvak. FOTO: Profimedia.

V deseteroboju zlato presenetljivo mlademu Norvežanu

V zelo dramatičnem zaključku deseteroboja, v katerem je tekmovanje nepričakovano in na nevsakdanji način po sedmih disciplinah končal branilec naslova iz Tokia, Kanadčan Damian Warner, je do zmage z novim norveškim rekordom, 8796 točk, zmagal Norvežan Markus Rooth.

22-letnik je nekoliko nepričakovano prišel do sploh prve medalje z največjih članskih tekmovanj in takoj osvojil najpomembnejšo.

Nemec Leo Neugebauer, peti z lanskega svetovnega prvenstva, je bil drugi z 8748 točkami, Grenadčan Lindon Victor pa je bil tretji z 8711. Bronast s SP v Budimpešti je izboljšal sedmo mesto iz Tokia 2021, ob tem je svoji državi priboril četrto medaljo v zgodovini in prvo, ki ni prišla po zaslugi tekača Kiranija Jamesa.

Rezultati:

Ženske:

100 m (-0,1 m/s):
1. Julien Alfred (Sveta Lucija) 10,72
2. Sha’Carri Richardson (ZDA) 10,87
3. Melissa Jefferson (ZDA) 10,92

Troskok:
1. Thea LaFond (Dominika) 15,02 m
2. Shanieka Ricketts (Jamajka) 14,87 m
3. Jasmine Moore (ZDA) 1,67 m

Moški:

Met krogle:
1. Ryan Crouser (ZDA) 22,90 m
2. Joe Kovacs (ZDA) 22,15 m
3. Rajindra Campbell (Jamajka) 22,15

Mešano:

4×400 m:
1. Nizozemska (Eugene Omalla, Lieke Klaver, Isaya Klein Ikkink, Femke Bol) 3:07,43
2. ZDA (Vernon Norwood, Shamier Little, Bryce Deadmon, Kaylyn Brown) 3:0774
3. Velika Britanija (Samuel Reardon, Lavial Nielsen, Alex Haydock-Wilson, Amber Anning) 3:08,01

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!