Kristjan Čeh po 30 tisoč dolarjev in diamant

Atletika 13. Sep 20245:00 1 komentar
Kristjan Čeh je bil zmagovalec diamantne lige že leta 2022. FOTO: Profimedia.

Pred nami je zaključek diamantne atletske lige. Na dvodnevnem finalu v Bruslju bomo ob kupu zvezdnikov svetovne atletike videli tudi tri slovenske nastope - Kristjana Čeha, Lie Apostolovski in Neje Filipič.

Zaključek diamantne lige v Bruslju si boste lahko ogledali v neposrednih prenosih na televiziji SK. V petek na SK1, v soboto pa na SK4. Oba dneva z začetkom ob 20. uri.

Po 14 mitingih rednega dela diamantne lige, ki se je v sezoni dveh velikih tekmovanj na prostem, evropskega prvenstva v Rimu in olimpijskih iger v Parizu, začel z mitingom v kitajskem Xiamenu 20. aprila, nas danes in jutri v Bruslju čaka veliki finale.

Po osem najboljših po točkovanju rednega dela v tekaških disciplinah od 100 do 800 metrov, deset najboljših v tekaških disciplinah od 1500 metrov naprej in šest najboljših v tehničnih disciplinah se bo pomerilo za denarne nagrade in veliki diamant, ki ga ob 30 tisoč ameriških dolarjih nagrade dobi zmagovalec.

Ob tem bodo najboljši deležni še enega “darila” – vstopnice za avtomatično uvrstitev na svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Tokiu.

Denarne nagrade v finalu diamantne lige:

1. mesto: 30.000 ameriških dolarjev
2. mesto: 12.000 ameriških dolarjev
3. mesto: 7000 ameriških dolarjev
4. mesto: 4000 ameriških dolarjev
5. mesto: 2500 ameriških dolarjev
6. mesto: 2000 ameriških dolarjev
7. mesto: 1500 ameriških dolarjev
8. mesto: 1000 ameriških dolarjev

Kristjan Čeh lovi drugi naslov v diamantni ligi

Resen kandidat za vse to je zagotovo najboljši slovenski atlet Kristjan Čeh, ki je letos zmagal na dveh od štirih mitingov diamantne lige, na katerih je nastopil, in bil najboljši tudi ob zadnjem nastopu v Rimu.

Evropski prvak in svetovni podprvak je po razočaranju na olimpijskih igrah, kjer je bil četrti, pokazal dobro formo in zmagal na vseh treh mitingih, na katerih je po Parizu nastopil. Če mu to uspe tudi tokrat, bo zmagovalec diamantne lige postal drugič po letu 2022.

“Zdaj me čaka še finale diamantne lige. Želim si, da bi tudi na tej tretji največji tekmi sezone, za olimpijskimi igrami in evropskim prvenstvom, ponovno nastopil zelo dobro,” je pred tekmo za STA povedal 25-letni Ptujčan, ki je v skupnem seštevku diamantne lige sicer šele četrti, a to ne igra vloge.

Če bo zmagal, bo postal prvak, tokrat pa mu ne bo treba premagati presenetljivega olimpijskega prvaka Roja Stone. Jamajčana namreč ne bo, saj se v finale ob pomanjkanju nastopov ni uvrstil. Svetovni rekorder Mikolas Alekna iz Litve in bronasti iz Pariza, Avstralec Matthew Denny, bosta zraven.

Lia Apostolovski. FOTO: Profimedia.

Lia Apostolovski bo uživala v elitni družbi

V finale se je, potem ko je na zadnjem mitingu pred finalom v Zürichu zasedla šesto mesto, uvrstila tudi Lia Apostolovski v skoku v višino, ki je letos v diamantni ligi najboljši uvrstitvi dosegla na začetku sezone, ko je bila v Dohi četrta in v Marakešu celo tretja.

“Uvrstitev v finale je bil moj cilj. Zanj sem garala vso sezono in je neka nagrada za celotno delo letos. Težko je bilo, le šesterica bo nastopila v finalu, sploh v primerjavi z drugimi disciplinami, kjer je precej več mest,” je za STA povedala 23-letna slovenska skakalka, ki je bila letos bronasta na dvoranskem svetovnem prvenstvu, finalistka evropskega prvenstva na prostem, v tej sezoni pa je dočakala tudi olimpijski debi.

V ženskem skoku v višino, v katerem ima Apostolovski najslabši izid sezone (192 centimetrov) in tudi osebni rekord (192), bodo nastopile vse najboljše. Skakale bodo svetovna rekorderka in olimpijska prvakinja Jaroslava Mahučik, srebrna iz Pariza Nicola Olyslagers iz Avstralije in bronasta, še ena Ukrajinka Irina Geraščenko. Zraven bo tudi nesrečna srbska najstnica Angelina Topić, ki si je na olimpijskih igrah zlomila gleženj, potem pa se zmagovito vrnila in nedavno v Peruju postala mladinska svetovna prvakinja.

Neja Filipič namesto na dopust na veliki finale

Nepričakovano se je na bruseljskem finalu znašla tudi Neja Filipič, ki je v troskoku v skupnem seštevku na desetem mestu, a je po odpovedi več tekmovalk na startni listi šestih tekmovalk, ki se bodo pomerile za visoko denarno nagrado in diamant.

Zanj se ne bo potegovala olimpijska prvakinja Thea LaFond z Dominike, se pa bosta srebrna in bronasta iz Pariza, Jamajčanka Shanieka Ricketts in Američanka Jasmine Moore, pa tudi zmagovalka rednega dela diamantne lige, Kubanka Leyanis Perez.

Filipič, finalistka letošnjega evropskega prvenstva in udeleženka olimpijskih iger, ima med prijavljenimi najslabši izid sezone (14,26 metra) in tudi osebni rekord (14,42).

“Nisem računala na nastop v Bruslju, načrtovala sem dopust in imela že kupljene letalske karte za Indonezijo, potem pa mi je prejšnji četrtek menedžer sporočil, naj bom pripravljena, in v petek potrdil, da bom lahko nastopila. Malo sem še počakala, da vidim, kako bom nastopila na ekipnem državnem prvenstvu. Ker sem pokazala dobro formo, sem se odločila za pot na finale. To je prineslo kar nekaj logističnih težav, da sem uredila vse stvari, a mi je uspelo. Vesela sem, da bom tekmovala. Od nastopa ne pričakujem nič, saj zna biti zelo hladno, se bom pa potrudila po svojih najboljših močeh in skušala izkoristiti formo, ki jo še imam,” nam je povedala Filipič, ki je v nedeljo pokazala dobro formo in pristala pri 14,21 metra, kar je njen drugi najboljši izid sezone.

Lani kar dve drugi slovenski mesti

Tudi na lanskem finalu diamantne lige, ki je bil v Eugenu v ZDA, smo videli tri slovenske nastope in kar dve drugi mesti.

Tina Šutej. FOTO: Profimedia.

Kristjan Čeh je podprvak diamantne lige postal v metu diska, Tina Šutej pa je z novim osebnim rekordom (481 centimetrov) presenetljivo visoko tekmovanje tik za zmagovalko končala v skoku s palico.

Maruša Mišmaš Zrimšek, ki je imela v zadnjem času tako kot Šutej veliko zdravstvenih težav in letos sploh ni tekla, je bila šesta med desetimi tekmovalkami v teku na 3000 metrov z zaprekami.

Kaj za konec pripravlja fenomenalni Šved?

Toliko o slovenskih nastopih na zaključku “atletske lige prvakov”, kaj nas prvi dan dogajanja v Bruslju, kjer bomo oba dneva videli po 16 disciplin, še čaka v svetovni konkurenci?

Vrhunec večera bo zagotovo moški skok s palico, v katerem bo skušal Mondo Duplantis še četrtič letos in tretjič v mesecu dni postaviti nov svetovni rekord. Senzacionalni Šved, ki je pred kratkim navdušil tudi s spektakularnim nastopom v dvoboju na 100 metrov proti svetovnemu rekorderju v teku na 400 metrov z ovirami Karstenom Warholmom, bo skušal preskočiti 427 centimetrov in si ob nagradi za zmago vnovič priboriti tudi poseben bonus v višini 50 tisoč ameriških dolarjev za nov rekord.

Mondo Duplantis bo za konec sezone napadel nov svetovni rekord. FOTO: Profimedia.

V najbolj opevani disciplini, sprintu na 100 metrov, pri moških ne bo olimpijskega in svetovnega prvaka, Američana Noaha Lylesa, ki je na diamantni ligi letos nastopil le enkrat in se v finale ni uvrstil.

Podobno velja za olimpijskega podprvaka in najhitrejšega letos, Jamajčana Kishana Thompsona. Favorit za zmago bo tako bronasti iz Pariza, Američan Fred Kerley.

Svetovna rekorderka (in Slovenka) izven konkurence

Omeniti velja še nastop svetovne rekorderke in olimpijske prvakinje v teku na 400 metrov z ovirami, Američanke Sydney McLaughlin-Levrone, ki se za diamant ne bo borila, saj se ob odsotnosti z mitingov v finale v svoji paradni disciplini ni uvrstila, bo pa zato v Bruslju v petek tekla na 400, v soboto pa na 200 metrov, a ne v konkurenci diamantne lige, ampak v sklopu posebnih tekov za povabljence, v katerih bomo v soboto na krajši razdalji videli tudi Slovenko Majo Mihalinec Zidar.

Brez dveh ameriških zvezdnikov sprinta

Na 110 metrov z ovirami, a iz povsem drugačnih razlogov, bo manjkal še en svetovni in olimpijski prvak, njegov rojak Grant Holloway, ki se je nastopu v Bruslju odpovedal zaradi nesporazuma z organizatorji. Njegovo odsotnost bo skušal izkoristiti olimpijski podprvak, še en Američan Daniel Roberts.

Pri ženskah se bo na 100 metrov Julien Alfred iz Svete Lucije za poraz v finalu olimpijskih iger skušala maščevati ameriška zvezdnica Sha’Carri Richardson.

V moškem teku na 1500 metrov, v katerem bi morala za zmago obračunati Američana, olimpijski prvak Cole Hocker in tretjeuvrščeni iz Pariza Yared Nugusa, bo skušal nekaj bolečih porazov v tej sezoni maščevati Jakob Ingebrigtsen. Norvežan je letos olimpijski prvak postal v teku na 5000 metrov, v katerem bodo tokrat v njegovi odsotnosti obračunali številni Kenijci in Etiopijci.


Julien Alfred in Sha’carri Richardson. Katera bo hitrejša tokrat? FOTO: Profimedia.

Kup ponovitev razburljivih olimpijskih obračunov

V teku na 3000 metrov z zaprekami je favorit olimpijski prvak Soufiane El Bakkali iz Maroka, na 400 metrov pa bosta v odsotnosti olimpijskega prvaka Quincyja Halla iz ZDA na zmago ciljala drugi in tretji iz Pariza, Britanec Matthew Hudson-Smith in Muzala Samukonga iz Zambije.

V ženskem teku na 400 metrov bosta vnovič obračunali olimpijska prvakinja in podprvakinja, Marileidy Paulino z Dominikanske republike in Salwa Eid Naser iz Bahrajna.

Na enkrat daljši razdalji bosta manjkali najboljši z olimpijskih iger, tako zmagovalka, Britanka Keely Hodgkinson, kot tudi srebrna Tsiga Duguma iz Etiopije.

V moškem skoku v daljino se bodo pomerili najboljši trije z letošnjih olimpijskih iger, prvak Miltiadis Tentoglou iz Grčije, srebrni Jamajčan Wayne Pinnock in senzacionalni italijanski najstnik Mattia Furlani, ki je bil na tekmi sezone tretji.

Najboljše tri iz Pariza bomo videli tudi v ženskem metu diska (Američanko Valerie Allman, Kitajko Feng Bin in Hrvatico Sandro Elkašević) in suvanju krogle (Nemka Yemisi Ogunleye, Novozelandka Lee Wesche in Kitajka Jiunyuan Song).

Današnji urnik 1. dne finala diamantne lige:

19.11 met diska, ženske
19.17 skok v daljino, moški
19.43 met krogle, ženske
19.45 skok s palico, moški
20.04 400 m, ženske
20.17 100 m, moški
20.28 110 m ovire, moški
20.29 skok v višino, ženske (Lia Apostolovski)
20.35 met diska, moški (Kristjan Čeh)
20.37 5000 m, moški
20.52 troskok, ženske (Neja Filipič)
21.01 100 m, ženske
21.09 3000 m zapreke, moški
21.29 1500 m, moški
21.40 800 m, ženske
21.52 400 m, moški

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje