Lukan peta, Matic Ian Guček do končnega sedmega mesta v Rimu

Atletika 11. Jun 202422:00 0 komentarjev
Klara Lukan

Slovenka Klara Lukan je na 26. evropskem prvenstvu v atletiki v Rimu v teku na 10.000 m, kjer ni bilo kvalifikacij in so se atletinje takoj pomerile za medalje, zasedla peto mesto (31:34,90). Matic Ian Guček je finalu na 400 m ovire 48,87 sekunde zasedel sedmo mesto.

Lukan je s petim mesto za zlato medaljo Kristjana Čeha v metu diska dosegla drugo najboljšo slovenski uvrstitev na tem EP. Liza Šajn, druga Slovenka na 10.00 m, je bila 27. (34:13,15). To so bili zadnji trije nastopi slovenske vrste v večnem mestu, v sredo, zadnji dan tekmovanj, ne bo slovenske udeležbe.

Na 10 km je po slavju na pol krajši razdalji drugi naslov v karieri na atletski stezi in na tem EP osvojila Italijanka Nadia Battocletti z državnim rekordom 30:51,32, druga je bila Nizozemka Diane Van Es (30:57,24), tretja Britanka Megan Keith (31:04,77).

Guček je imel v polfinalu dan prej imel tretji dosežek med vsemi z državnim rekordom 48,34. Še tretjič zapored je zlato na EP osvojil prvi favorit Karsten Warholm z rekordom prvenstev 46,98 sekunde. Norvežan je olimpijski zmagovalec, trikratni svetovni prvak in svetovni rekorder. Srebro je osvojil Italijan Alessandro Sibilio s 47,50, bron pa Šved Carl Bengtstrom s 47,94, oba sta tekla državna rekorda.

Matic Ian Guček

V dopoldanskih kvalifikacijah je Neja Filipič izpadla z 18. izidom kvalifikacij skoka v daljino, skočila je 6,53 metra in finale zgrešila za deset centimetrov. To je bila njena druga disciplina na tem EP, v njeni najmočnejši, v troskoku, je bila v finalu v začetku prvenstva sedma.

Anita Horvat je v polfinalu na 800 m s časom 2:04,30 dosegla skupno 16. izid. S tem je bronasta na lanskem dvoranskem EP ostala brez finala.

Slovenska štafeta na 4 x 100 m zaradi napake v zadnji predaji ni končala nastopa. Tekli so Anej Čurin Prapotnik, Andrej Skočir, Jernej Gumilar in Matevž Šuštaršič. Zaradi poškodb v ekipi na EP ni nastopila slovenska štafeta 4 x 400 m. Pred štafeto sta tekmovali še dve slovenski atletinji.

Gianmarco Tamberi

Šov Tamberija pred predsednikom

Gianmarco Tamberi se je pred in med tekmovanjem poklonil italijanskemu predsedniku. Ko je karizmatični olimpijski prvak v skoku v višino osvojil še en naslov evropskega prvaka in si zagotovil status favorita za zlato na igrah v Parizu, se je na tribuni objel z voditeljem svoje države.

Tamberi, ki je imel po navadi na pol obrito brado, je že zmagal, preden je v prvem poskusu preskočil rekord prvenstva 2,37 metra in v torek dodal še več sijaja svojemu tretjemu naslovu na evropskem prvenstvu v atletiki.

“Vedel sem, da sem v odlični formi, in to sem tudi dokazal. Pretvarjal sem se, da sem poškodovan, in v čevlje skril vzmeti. Mislim, da so nekateri ljudje padli na to. Naredil sem odlične stvari. Zdaj je čas za olimpijske igre,” je dejal Italijan.

Femke Bol

Nizozemka razred zase

Femke Bol je zmagala s časom 52,49 in za 0,18 sekunde popravila svoj rekord izpred dveh let ter postavila nov najboljši izid sezone.

Nizozemka je končala skoraj dve sekundi pred srebrno Francozinjo Louise Maraval, njena nizozemska reprezentančna kolegica Cathelijn Peeters pa je osvojila bron.

Jordan Diaz

Epski boj v troskoku

V troskoku je Španec Jordan Diaz Fortun z 18,18 metra izboljšal dosežek Jonathana Edwardsa (17,99) izpred več kot četrt stoletja.

Tudi srebrni Portugalec Pedro Pichardo, olimpijski prvak kubanskega rodu, je z 18,04 metra presegel Edwardsovo znamko, Francoz Thomas Gogois pa je s 17,38 metra osvojil bron.

Avstrija dočakala zlato odličje

V teku na pol stadionskega kroga je Švicarka Mujinga Kambundji preprečila dvojno krono Britank v sprintu, ko je s časom 22,49 sekunde za stotinko dobila tesen obračun z Daryll Neito, tretja je bila Francozinja Helene Parisot (22,63).

Prvo zlato medaljo na EP po letu 1971 za Avstrijo in tretjo skupno je v metu kopja osvojila Victoria Hudson z 64,62 m, dvajset cm za njo je bila Srbkinja Adriana Vilagoš (64,42 m), bron za Norveško je osvojila Marie-Therese Obst (63,50 m).

Dvodnevno tekmovanje deseterobojcev je s 8764 točkami končal Estonec Johannes Erm in za več kot sto točk ugnal Norvežana Sanderja Skotheima (8635) ter za več kot 150 Makesona Glettyja iz Francije (8606). Dvakratni svetovni prvak iz Francije in svetovni rekorder Kevin Mayer je bil peti, četrti pa nemški branilec naslova Niklas Kaul.