Neeraj Chopra, ki je včeraj zvečer z zmago v metu kopja postal prvi Indijec z zlato medaljo z atletskih svetovnih prvenstev, je atlet z največ sledilci na družabnih omrežij. Nekoč debelušni fantič, ki so ga vrstniki zafrkavali, je danes vzor več kot milijardi ljudi.
Pogled na število sledilcev, ki jih imajo najboljši atleti in atletinje na svetu, je za marsikoga presenetljiv. Močno vodilni med vsemi atleti na svetu namreč Neeraj Chopra. “Neeraj, kdo?” se ob tem vprašajo (skorajda) vsi. Tisti atlet, ki mu samo na Instagramu sledi krepko čez šest milijonov ljudi.
Ko preverijo, od kod prihaja, je zgodba precej enostavneje razložljiva. Novopečeni svetovni prvak v metu kopja namreč živi v najbolj množični državi na svetu Indije, v kateri po zadnjih podatkih prebiva 1,4 milijarda ljudi.
25-letnik premika mejnike tamkajšnje atletike, ki bi lahko ob glede na množičnost ob sistematičnem delu doživela velik razcvet. Potrditev za to smo dobili v Budimpešti, kamor je Indija pripeljala 28 atletov in atletinj. Ne samo Chopra, nase so opozorili še nekateri drugi. Nenazadnje je imela Indija v finalu meta kopja kar tri tekmovalce. Vsi trije so kopje vrgli prek 84 metrov.
Indijcem je odprl vrata v svet
“Pokazal nam je, da smo lahko konkurenčni tudi Indijci. On je najbolj zaslužen, da mi je uspelo,” je po uvrstitvi v finale povedal Kishore Jena, ki je v finalu vrgel osebni rekord (84,77 metra) in pristal na petem mestu, zelo podobno pa misli tudi tretji finalist meta kopja iz Indije D.P Manu, ki je bil z metom, dolgim 84,14 metra, šesti.
Oba sta seveda zaostala za prvim zvezdnikom indijske atletike, ki je na največjem atletskem odru spet zasijal. Kopje je ob njegovem najboljšem metu pristalo pri 87,17 in postal je prvi Indijec, atletski svetovni prvak.
Še pred tem je Chopra v Tokiu postal prvi Indijec z atletsko zlato kolajno in šele drugi, ki je osvojil olimpijsko zlato. Po Abinhavu Bindri, ki je bil v Pekingu leta 2008 zlat v strelstvu.
Lani je na svetovnem prvenstvu v Eugenu osvojil srebro in postal drugi Indijec z medaljo z atletskih svetovnih prvenstev. Anju Bobby George je leta 2003 bron skok v daljino. Človek, ki premika mejnike indijskega športa, v katerem je do zdaj veljal le en. Kriket.
Zanimivo je, zakaj je v atletiki sploh pristal
Zgodba Chopre, ki je v Indiji zelo priljubljen tudi zaradi skromnega značaja in dejstva, da se pogosto zavzema za pravice preostalih športnikov in jih vseskozi spodbuja, je zanimiva od samega začetka. Prihaja iz vasice Khandra, v kateri je le nekaj več kot dva tisoč prebivalcev. Iz revne družine, ki je živela v majhni hiši, v kateri je prebivalo kar 19 ljudi. Zraven so bili namreč še strici in bratranci …
Zanimiv je tudi razlog, zakaj se je atletiki sploh posvetil. Kot enajstletni deček je namreč tehtal več kot 90 kilogramov in bil tarča zbadljivk vrstnikov, zato ga je oče vpisal v atletiko. Ideja je bila, da bo tekel, toda ko je na stadionu brez treninga s 13 leti kopje vrgel prek 40 metrov, je postalo jasno, da je nadarjen predvsem za mete. Specialnega trenerja za svojo disciplino dolgo časa ni imel, zato si je pomagal z youtubom in analiziral mete legendarnega Čeha Jana Železnega.
Očitno je pomagalo, v naslednjih letih je namreč hitro napredoval in leta 2015 kopje že vrgel prek 80 metrov, leto za tem pa postavil tudi svetovni mladinski rekord (86,48) in postal prvi Indijec, ki mu je v atletiki v katerikoli kategoriji uspelo kaj takega. Na svetovnem prvenstvu v Bydgoszczu na Poljskem je postal tudi mladinski svetovni prvak.
Leta 2016 je z normo 83 metrov za olimpijske igre v Riu de Janeiru zamudil za vsega en teden, leto pozneje pa dočakal debi na velikih članskih atletskih tekmovanjih.
Na svetovnem prvenstvu v Londonu je obstal v kvalifikacijah, še pred tem pa postal azijski prvak. Leta 2018 je azijski naslov obranil, ob tem pa vrgel tudi azijski rekord 88,06.
Potem je njegova kariera zastala. Doletela ga je huda poškodba, zaradi katere je moral pod nož in počival kar leto in pol. Svetovno prvenstvo v Dohi je atlet, ki je medtem že začel trenirati pod vodstvom specialista za met kopja, Nemca Uweja Hohna, seveda izpustil.
Prvi Indijec, ki je postal atletski olimpijski prvak
Pod vodstvom nekdanjega evropskega prvaka se je pripravljal na olimpijske igre in tam zablestel. Z metom, dolgim 87,58 je postal olimpijski prvak. Ko se je vrnil iz Tokia in v Indiji postal velik zvezdnik, je najprej padel v objem svojima staršema, kmalu za tem pa jima izpolnil tudi veliko željo. Omogočil jima je, da sta sploh prvič stopila na letalo in z njim odšla na kratek izlet.
Takoj po uspehu je obiskal tudi vasico, v kateri je odraščal, kjer so mu ponosni sovaščani pripravili topel sprejem.
“Na te ljudi nikoli ne bom pozabil. Oni so tisti, ki so vame verjeli, ko zame ni vedel še nihče. Zdaj me poznajo množice ljudi, s tem pa prihaja tudi velika odgovornost, ki se je še kako zavedam. Zato se trudim, da bom vzor mladim, ki prihajajo za mano. Verjemite v sebe, nikoli ne obupajte. Super ste!” pravi atlet, ki bo konec leta dopolnil komaj 26 let in ima kot tak pred seboj še veliko velikih tekmovanj, na katerih bo skorajda zagotovo osvojil še kakšno medaljo, dve, ali tri.
Vse bolj pa se zdi, da kmalu na stopničkah kot Indijec ne bo več stal sam. V najbolj množični državi na svetu je namreč zakuhal pravo atletsko revolucijo, ki bo kmalu obrodila sadove. Nekaj jih je že, v prihodnosti pa jih bo še več. Lahko Indija postane tudi atletska velesila? Zelo verjetno je, da bo …