Ostali so le še trije oziroma tri

Atletika 9. Okt 202420:15 0 komentarjev
Jakob Ingebrigtsen in Mondo Duplantis. FOTO: Profimedia.

Znani so trije finalisti in tri finalistke za naziv najboljšega evropskega atleta leta. Kdo so kandidati za laskav naslov?

Potem ko so to včeraj naredili z nominiranci za nagrado vzhajajoča zvezda evropske atletike, med katerimi je bil tudi naš Tom Teršek, so pri Evropski atletiki danes listo desetih imen med moškimi in desetih med ženskami na tri kandidat(k)e skrajšali tudi v članski konkurenci. Ni presenečenje, kdo so finalisti oziroma finalistke.

Prvi favorit med moškimi je zagotovo Mondo Duplantis, ki je letos postal olimpijski in evropski prvak v skoku s palico, zmagal pa je tudi v diamantni ligi in ob tem kar trikrat popravil svetovni rekord v skoku s palico. Šved lovi drugo nagrado evropskega atleta leta v karieri.

Drugi na listi je zmagovalec zadnjih dveh let Jakob Ingebrigtsen, ki lahko postane šele drugi v zgodovini po britanskemu tekaču Moju Farahu s tremi nazivi evropskega atleta leta.

Norvežan je bil letos evropski prvak na 1500 in 5000 metrov, olimpijski prvak na 5000 metrov, zmagovalec diamantne lige na 1500 metrov, uspela pa sta mu tudi dva rekorda. Svetovni rekord je tekel na 3000 metrov, evropskega pa v teku na 1500 metrov.

Tretji je Grk Miltiadis Tentoglou, ki je letos postal olimpijski, evropski in svetovni dvoranski prvak v skoku v daljino.

Femke Bol (levo) in Jaroslava Mahučik (v sredini). FOTO: Profimedia.

Tudi med ženskami brez presenečenj

Pa ženske? Tudi tam ni presenečenj.

Med finalistkami se je pričakovano znašla Femke Bol, tudi ona je zmagala v zadnjih dveh letih in lovi zgodovinski tretji naziv evropske atletinje leta.

Na evropskem prvenstvu je Nizozemka zmagala na 400 metrov ovire in bila prvakinja tudi z nizozemsko štafeto 4×400 metrov. Na olimpijskih igrah je bila bronasta na 400 metrov ovire, srebrna s štafeto 4×400 metrov in zlata z mešano štafeto 4400 metrov. Na svetovnem dvoranskem prvenstvu je zmagala na 400 metrov in s štafeto 4×400 metrov, osvojila pa tudi diamantno ligo. Postavila je tudi dva rekorda – evropskega na 400 metrov ovire (50,95) in svetovnega v teku na 400 metrov v dvorani (49,17).

Njena glavna konkurentka za prestižni naziv je ukrajinska zvezdnica skoka v višino Jaroslava Mahučik, ki je bila letos olimpijska in evropska prvakinja, zmagala v diamantni ligi, osvojila bronasto medaljo na dvoranskem svetovnem prvenstvu in popravila 37 let star svetovni rekord v skoku v višino. Preskočila je 210 centimetrov.

Tretja finalistka je Britanka Keely Hodgkinson, ki je letos postala olimpijska in evropska prvakinja, zmagala diamantno ligo in odtekla šesti najboljši rezultat v zgodovini teka na 800 metrov (1:54,61).

Zmagovalca in zmagovalko bomo dobili v Skopju

Nagrado za najboljše evropske atlete in atletinje leta pri Evropski atletiki podeljujejo od leta 1993.

Zmagovalca bo določilo glasovanje, ki je bilo razdeljeno na štiri dele – 25 odstotkov bo glasov predstavnikov medijev, 25 odstotkov bodo prinesli glasovi evropskih atletskih zvez, 25 odstotkov predstavniki Evropske atletike in 25 odstotkov glas ljudstva.

Najboljše bodo razglasili 26. oktobra v Skopju.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti