Skušala bo narediti vse, da ne bo tekla dvakrat v 12 urah

Atletika 26. Jul 202410:00 1 komentar
Anita Horvat
Anita Horvat za zdaj s sezono 2024 ne more biti zadovoljna. FOTO: Peter Kastelic.

Aniti Horvat letos v teku na 800 metrov nikakor ne steče. Finalistka svetovnega prvenstva 2022, ki je lani postala dvoranska evropska prvakinja, upa, da v Parizu to spremeni.

“Želim predvsem sproščeno teči. Ne želim si nalagati prevelikega bremena, ne želim biti pod pritiskom,” je pred odhodom v Pariz, kamor je odšla včeraj, povedala Anita Horvat, ki je očitno obrnila ploščo.

Potem ko je pred letošnjim evropskim prvenstvom v Rimu napovedovala boj za medaljo, potem pa ostala brez finala, bo tokrat skušala napasti iz “ozadja”.

To je tudi pričakovano. Sezona 2024 zanjo namreč ne gre v skladu s pričakovanji. Zaradi poškodbe je odpovedala nastop na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu, poleti pa se v devetih tekih na 800 metrov še ni spustila pod dvema minutama.

Njen najboljši letošnji rezultat je 2:00,32, ki ga je konec maja dosegla na mitingu diamantne lige v Oslu, kjer je bila peta.

Ni pokazal tega, česar je sposobna

“Letos se mi to nikakor ne posreči. Že na prvih tekmah sem želela teči rezultat, ki sem ga realno fizično sposobna. Še vedno čakam to priložnost oziroma ta trenutek, da pokažem, česa sem sposobna. Upam, da se to zgodi na olimpijskih igrah,” pravi sedmouvrščena s svetovnega prvenstva v Eugenu leta 2022, ki natančnega odgovora na vprašanje, v čem je težava, nima.

“Na treningih je vse okej, pripravljena sem odlično. Ne vem. Morda si sama ustvarjam prevelik pritisk, preden grem na tekmo. Bomo videli,” pravi Ljubljančanka, ki se na olimpijske igre ne podaja prvič. Na njih je tekla že leta 2021, a takrat na pol krajši razdalji. Je namreč slovenska rekorderka na 400 metrov, ki pa je pozneje preskočila na daljšo razdaljo in se v njej hitro izstrelila v svetovni vrh.

FOTO: Aleš Fevžer.

Ne želi si nalagati prevelikega bremena

“Razlika je v tem, da sem bila takrat prvič na olimpijskih igrah. Zadovoljna sem bila že s tem, da sem bila prisotna. Zdaj želim tam nekaj tudi narediti. Izpolniti cilj, ki sem si ga zadala,” je odgovorila na vprašanje, kako bi primerjala zadnje in letošnje olimpijske igre.

Cilja, ki ga ima v Parizu, ni želela izgovoriti na glas. “Ne želim si dajati prevelikega bremena,” pravi 27-letnica, ki nadaljuje tradicijo sijajnih slovenskih tekačic na 800 metrov po Jolandi Čeplak in Brigiti Langerholc.

“Vse je okej. Zdrava sem. Vrnila sem se s priprav v Sestrieru. Počutim se super. S temi občutki odhajam v Pariz. Tekme se veselim. Tako kot vedno bom tudi tam dala vse od sebe,” nam je pred odhodom še povedala Horvat, ki bo na kultnem stadionu Stade de France zagotovo tekla vsaj dvakrat.

Objem s Keely Hodgkinson. FOTO: Guliverimages.

Repasažu se želi izogniti, konkurenca je brutalna

V novem sistemu tekmovanja, ki ga s Parizom uvaja Svetovna atletika, bo vse tekačice, ki se v kvalifikacijah ne bodo uvrstile v polfinale, čakal še repasaž. Kaj meni o novosti?

“Jaz na ta repasaž nočem preveč računati, ker ni ravno idealen. Kvalifikacije so zvečer, repasaž zjutraj. Po tekmi spanec ni najboljši, tako da si ne predstavljam, kako bi bilo, če bi morala 12 ur po prvem nastopu teči še enkrat, tako da … Vse bo treba narediti, da se temu izognem,” je odločno povedala.

Povprašali smo jo tudi o sijajnih rezultatih, ki jih letos dosegajo najboljše tekačice na svetu. Kar pet tekmovalk je teklo pod 1:57. Britanka Keely Hodgkinson ima najboljši letošnji rezultat 1:54,61.

“Rezultati so kar brutalni, tako da … Bomo videli. Tekma gre iz ničle. Vse začnemo z istega startnega položaja,” je odgovorila Horvat, ki je svoj najboljši rezultat kariere dosegla lani, ko je tekla 1:58,73. Njen najboljši letošnji rezultat pa jo uvršča šele na 86. mesto na letošnji svetovni lestvici.

Med tekom v štafeti v Mariboru. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

V generalki na 1500 metrov in v štafeti

Generalko za olimpijske igre je opravila na nedavnem atletskem pokalu v Mariboru, kjer je v soboto tekla na 1500 metrov in zmagala, v nedeljo pa je velenjski štafeti 4 x 400 metrov pomagala do drugega mesta.

“Ideja za tek na 1500 metrov je bila trenerjeva. Želel je, da tečem tudi v tej disciplini, saj naj bi bila to mentalna priprava pred olimpijskimi igrami. V štafeti sem tekla, ker so tako želeli v klubu,” je še povedala za konec nekaj dni pred odhodom v Pariz, kamor je prišla včeraj. Srečno!

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje