
Boštjan Fridrih, vodja slovenske reprezentance, ki bo konec prihodnjega meseca pred domačimi navijači napadala zgodovinsko uvrstitev v elitni razred evropske atletike, je optimist in pravi, da je zdajšnja ekipa verjetno najboljša v zgodovini slovenske atletike.
“Moja glavna naloga bo, da bom med tekmovanjem predstavljal vez med atleti in vodstvom. Vse atlete in atletinje bom poskušal motivirati, da bodo dali vse od sebe. Jim dati pozitivno energijo in poskrbeti, da bomo vsi dihali kot eno. S svojimi izkušnjami zagotovo lahko pripomorem,” nam je uvodoma povedal Boštjan Fridrih, ko smo ga povprašali, kaj prinaša vloga vodje slovenske reprezentance, ki jo bo opravljal na prihajajočem evropskem ekipnem prvenstvu v Mariboru 28. in 29. junija.
“Da je ekipni duh res dober, smo se lahko prepričali ob nedavnem druženju v Mariboru, ko je bilo čutiti posebno motivacijo in energijo. Prvič smo organizirali kaj takega in izkazalo se je kot zadetek v polno. Zagotovo bomo to še ponavljali. Zagotovo bodo atleti in atletinje zaradi tega, ker bodo nastopali pred domačimi navijači, še toliko bolj motivirani. Vsekakor bo to edinstvena in enkratna priložnost, da se prvič v zgodovino prebijemo v prvo ligo, kar bi bil izjemen uspeh,” je nadaljeval nekdanji uspešni slovenski sprinter in skakalec v daljino, ki je nastopil na olimpijskih igrah v Sydneyju, zdaj pa je nacionalni trener za skoke in štafeto 4×100 metrov.
Vstopnice za letošnje atletsko evropsko ekipno prvenstvo druge in tretje divizije, ki bo od 24. do 29. junija v Mariboru, si lahko zagotovite tukaj.

Nosilci so zdravi in dobro pripravljeni
V nadaljevanju smo se pogovarjali o selekcioniranju ekipe – kdaj, kdo, kako? Zadnji rok za prijavo ekipe je 20. junij, v njej pa bo po 23 atletov in 23 atletinj, ob tem pa še po dve rezervi med moškimi in ženskami.
“Zadnja pregledna tekma bo ekipno državno prvenstvo za člane, ki bo 14. in 15. junija. Po tej tekmi bomo s člani strokovnega sveta predlagali kandidate in kandidatke, ki jih bo potem potrdil upravni odbor. Naša želja je, da nastopijo najboljši in najbolje pripravljeni atleti. Da bomo imeli najboljšo možno ekipo. Vsi atleti in atletinje so izkazali velik interes, da pomagajo do velikega cilja,” je povedal 45-letni Bistričan.
“Nosilci, od katerih pričakujemo največ, so zdravi in dobro pripravljeni, seveda pa bodo pomembni vsi. Tudi rezerve, ki morajo biti prisotne v primeru, da se kdo poškoduje. Če kaj, si ne želimo, da bi v kakšni disciplini ostali brez točk. Upam predvsem, da bodo vsi zdravi,” je nadaljeval.

Nekaj disciplin je kritičnih, a ne ženski met kopja
Jasno je, kdo so nosilci in nosilke, od katerih si Slovenija obeta največ točk – kapetana Kristjan Čeh in Tina Šutej, Lia Apostolovski, Anita Horvat, Klara Lukan, Matic Ian Guček, Neja Filipič, ki trenutno predstavljajo smetano slovenske (in tudi svetovne oziroma evropske) atletike.
Toda mest v disciplinah, ki jih bo treba zapolniti, je kar 37 (po 18 v moški in ženski konkurenci, ena mešana). Katere so za Slovenijo najbolj kritične?
“Predvsem v suvanju krogle, metu kladiva in metu diska pri ženskah smo šibki. Pri moških sta kritična troskok in tek na 3000 metrov z zaprekami. Toda tako je praktično z vsemi reprezentancami. Toliko disciplin je, da ima vsaka ekipa kje kakšno luknjo. Naš glavni cilj je, da v kateri od disciplin ne bomo ostali brez točk, kot se je zgodilo pred dvema letoma, ko smo potem za vsega pol točke ostali brez napredovanja v elitni razred,” je dejal Fridrih o reprezentanci, v kateri naj bi nastopili vsi najboljši in najboljše v slovenski atletiki zadnjih let.

Zanimalo nas je, ali bo zraven tudi Martina Ratej, 43-letna slovenska rekorderka v metu kopja, ki počasi končuje bogato športno pot.
“Bo. Martina se že nekaj časa pripravlja. Že lani jeseni smo jo prosili, da podaljša kariero, v kar je tudi z veseljem privolila. Pripravlja se posebej za to tekmo. Želimo si, da bi bila v solidni formi. Vemo, da nam, če bo tako, lahko prinese ogromno točk. Vsekakor jo Slovenija zelo potrebuje,” je povedal o slovenski veteranki, ki je bila vsaj desetletje članica svetovne elite.
Menjava za rekorderko na porodniški iz ZDA
Od najboljših tako, če le ne bo poškodb, zagotovo ne bo le ene, ki bi Sloveniji skorajda zagotovo prinesla maksimalno število točk – pete najhitrejše evropske tekačice na 3000 metrov z zaprekami v zgodovini Maruše Mišmaš Zrimšek, ki je zaradi materinstva prekinila kariero.
Toda odsotnost slovenske rekorderke očitno ne bo tako boleča, kot se je zdela sicer. Velik preskok v tej disciplini je namreč letos uspel Karin Gošek, ki študira v ZDA.
“Z njo smo konstantno v stikih. Potrdila je, da je pripravljena pomagati in bo prišla v Slovenijo. Zagotovo nam bo v veliko pomoč in lahko prinese lepo število točk. Nenazadnje je za Slovenijo nastopila že pred štirimi leti, ko je tekla 10:30 in bila četrta. Zdaj teče pod desetimi minutami. Od nje si zagotovo obetamo veliko,” je sporočil.

Kdo bo nastopil v več disciplinah?
Zanimalo nas je tudi, ali bo kdo od atletov oziroma atletinj (ob tistih, ki bodo sodelovali v štafetah) nastopil v dveh disciplinah?
“Anita Horvat je sama izrazila željo, da bi tekla tako na 400 kot 800 metrov, a sta obe disciplini na žalost na sporedu isti dan, tako da bo težko. O tem se bomo še pogovorili z njo in njenim trenerjem. Neja Filipič bi lahko ob troskoku nastopila še v skoku v daljino, a imamo tam zdaj Majo Bedrač, ki je lani in letos pozimi skakala zelo dobro. Bomo videli. Potem so tu še sprinterske discipline. Morda utegne tako na 100 kot 200 metrov teči Maja Mihalinec Zidar. Odvisno od forme in zdravja. Zagotovo je ona ena od tistih, ki lahko pokrije več disciplin. Če nisem na koga pozabil, je to vse. Preostali bodo nastopili v eni disciplini plus v štafeti,” je razložil Fridrih in nam ob koncu pogovora odgovoril tudi na najpomembnejše vprašanje – kakšne možnosti ima Slovenija za preboj v elitno ligo evropskega ekipnega prvenstva?

Paziti, da ne bo večjega spodrsljaja
“Zagotovo so možnosti realne. Po eni strani bo morda letos celo nekaj težje, kot je bilo pred dvema letoma, saj so reprezentance, ki so izpadle iz prve lige – Belgija, Norveška in Turčija -, boljše od tistih, ki so iz druge lige napredovale v višji razred, po drugi strani pa je domač teren zagotovo prednost za nas. Sem optimist, imam dobre občutke, je pa zdaj še težko dajati neke napovedi. Bomo videli, v kakšnih sestavah bodo reprezentance prišle v Maribor. V kakšni formi bodo atleti in atletinje. Kako bo s poškodbami. Potem pa je vse seveda odvisno od tekmovanja, med katerim se lahko zgodi marsikaj. Na zadnjem prvenstvu smo se po prvem dnevu praktično že videli v prvi ligi, potem pa smo ostali brez nje. Predvsem moramo paziti, da si ne bomo privoščili večjega spodrsljaja,” je še enkrat opozoril vodja slovenske reprezentance, ki smo ga povsem za konec povprašali o tem, ali je zdajšnji rod slovenske atletike najboljši v njeni zgodovini.
“Težko je primerjati, tudi naša generacija s Primožem Kozmusom, Jolando Čeplak, Maticem Osovnikarjem, Miranom Vodovnikom in preostalimi je bila zelo dobra, primerljiva z zdajšnjo, a se ne bom zlagal, če rečem, da je zdajšnja slovenska reprezentanca morda najboljša do zdaj. Najboljša v zgodovini. Imamo res močno ekipo, zato sem velik optimist. Verjamem, da lahko izpolnimo dolgoletne sanje slovenske atletike,” je zaključil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!