
Danes se v Apeldoornu začenja 38. dvoransko evropsko prvenstvo, na katerem se obeta štiridnevni atletski spektakel. Tudi z nekaj Slovenkami v glavnih vlogah.
Nizozemska je atletska sila, Nizozemci pa obožujejo atletiko, zato je bila dvorana Omnisport, ki sprejme približno pet tisoč gledalcev, vsaj za večerne dogodke v desetih minutah razprodana že pred letom dni, kot nam je v nedavnem pogovoru povedala vodja medijske službe tekmovanja Esther Singendon.
Čeprav bo manjkalo kar nekaj zvezdnikov evropske atletike, ki bi tam lahko nastopili, je jasno, da bomo imeli na Nizozemskem, kamor se je dvoransko evropsko prvenstvo vrnilo tretjič (po Rotterdamu 1973 in Haagu 1989), imeli kaj videti. Med več kot 600 atleti in atletinjami iz 46 držav, ki bodo tam nastopile, bo kar nekaj zanimivih imen.
O osemčlanski slovenski ekipi, ki obeta novo, novi oziroma nove medalje z velikih tekmovanj, smo že pisali. Tina Šutej in Anita Horvat sta na Nizozemsko pripotovali z nazivoma evropskih podprvakinj v skoku s palico oziroma teku na 800 metrov, ki sta ju osvojila pred dvema letoma v Istanbulu, tudi letos pa spadata v krog najožjih favoritk za stopničke.
Možnosti za medaljo ima tudi Neja Filipič v troskoku.

Norvežan po novo dvojno krono
Kaj pa nam obetajo nastopi tujih zvezdnikov in zvezdnic? Zagotovo prvi zvezdnik prvenstva bo Jakob Ingebrigtsen, ki je letos navdušil z dvema svetovnima rekordoma v enem teku (milja in 1500 metrov). Norvežan bo napadel dvojno krono, ki ju je osvojil že v letih 2023 in 2021.
Zmagati bo skušal tako na 1500 kot 5000 metrov in še dopolniti neverjetno bero medalj z največjih tekmovanj, s katero se že lahko pohvali.
Dvakrat je bil olimpijski (1500 in 5000 metrov), dvakrat svetovni prvak (5000 metrov) in podprvak (1500 metrov), kar šestkrat evropski prvak (1500 in 5000 metrov), petkrat evropski dvoranski prvak (1500 in 3000 metrov) in enkrat podprvak (1500 metrov), enkrat pa tudi dvoranski svetovni podprvak (1500 metrov). Star je komaj 24 let …

Ukrajinska zvezdnica in obračun, ki ga bo gledal ves svet
Med ženskami naziv prve zvezdnice prvenstva zagotovo pripada skakalki v višino Jaroslavi Mahučik. Ukrajinka je lani preskočila 210 centimetrov in popravila 37 let star svetovni rekord Bolgarke Stefke Kostadinove, v Apeldoorn pa prihaja kot olimpijska, svetovna, evropska, dvoranska svetovna in dvoranska evropska prvakinja. Jasno je, da bi bilo vse razen novega, tretjega naslova najboljše Evropejke v dvorani v nizu, veliko presenečenje. Čeprav ima zagotovo tudi mlada srbska zvezdnica Angelina Topić svoje načrte …
Po odpovedi serijskega zmagovalca zadnjih velikih tekmovanj, Grka Miltiadisa Tentoglouja, bodo v skoku v daljino vse oči uprte v mladega italijanskega zvezdnika Mattio Furlanija, lani najboljšega mladega atleta na svetu, ki je tudi lastnik najboljšega letošnjega izida na svetu.
Kot aktualna olimpijska prvakinja bo nastopala tudi Nemka Yemisi Ogunleye, ki je lani v Parizu zmagala v metu krogle ter se izstrelila v svetovni in evropski vrh. Na dvoranskem svetovnem prvenstvu je bila druga, na evropskem prvenstvu na prostem pa tretja.
V ženskem skoku v daljino bo največ oči uprtih v povratnico po poškodbi, Nemko Malaiko Mihambo, ki je letos dosegla z naskokom najboljši rezultat na svetu (707 centimetrov) in upa na nov zlato medaljo z največjih tekmovanj. Pet jih že ima. Bila je olimpijska prvakinja v Tokiu, svetovna prvakinja v letih 2019 in 2022 ter evropska prvakinja v letih 2018 in 2022. Lani je v Parizu osvojila srebrno medaljo.

Poslastica tudi za domače navijače
Za največje navdušenje med domačimi navijači bo verjetno poskrbela Femke Bol, zvezdnica teka na 400 metrov z ovirami in svetovna dvoranska rekorderka na 400 metrov brez ovir, ki v Apeldoornu sicer ne bo tekla v posamični disciplini, bo pa zato članica obeh nizozemskih štafet 4 x 400 metrov (ženske in mešane), ki želita nadaljevati niz zlatih medalj z največjih tekmovanj. Od obeh Nizozemci pričakujejo nova naslova.
Druga zvezdnica nizozemske atletike je Lieke Klaver, večkratna dobitnica medalj z največjih tekmovanj in aktualna evropska dvoranska podprvakinja v teku na 400 metrov, ki bo imela ob odsotnosti slovite rojakinje odprto pot do zlate medalje.
Med domačimi aduti velja omeniti tudi Jessico Schilder, ki je zmagovalka zadnjih dveh evropskih prvenstev na prostem v suvanju krogle, pohvali pa se lahko tudi z bronastima medaljama s svetovnega prvenstva na prostem in v dvorani v letu 2022.
Deset lastnikov najboljših rezultatov leta na svetu
Kot lastniki najboljših letošnjih izidov ne samo v Evropi, ampak tudi na svetu ob Ingebrigtsnu, Furlaniju, Mahučik in Mihambo v Apeldoorn prihaja še šest atletov in atletinj. Kdo?

Evropski prvak in svetovni podprvak, Italijan Leonardo Fabbri, je kroglo sunil 21,95 metra daleč in bo ciljal na naslov evropskega prvaka tudi v dvorani.
Nemec Max Hess je letos v troskoku dosegel izjemen rezultat 17,41 metra, s katerim ima ob odsotnosti dveh najboljših Evropejcev Jordana Diaza (Španija) in Pedra Picharda (Portugalska) lepo priložnost, da po s kar štirih bronastih medalj z zadnjih štirih dvoranskih prvenstev tokrat osvoji kar zlato.
V skoku v višino je letos 232 centimetrov preskočil Ukrajinec Oleg Doroščuk, tretji z lanskoletnega evropskega prvenstva, od katerega lahko pričakujemo začetek niza osvajanja medalj z največjih tekmovanj.
V peteroboju kot najboljša letos na svetu (4843 točk) prihaja 21-letna Finka Saga Vanninen, dvakratna mladinska svetovna prvakinja, ki je lani ob debiju na članskih velikih tekmovanjih navdušila s srebrno medaljo na dvoranskem svetovnem prvenstvu in za prihodnost najavila velike stvari.
V sedmeroboju ob odsotnosti rojaka, olimpijskega prvaka v deseteroboju Markusa Rootha, na zlato medaljo upa drugouvrščeni z zadnjega evropskega prvenstva na prostem in v dvorani, ki je srebrno medaljo osvojil tudi na zadnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu, 22-letni Sander Skotheim. Norvežan je letos zbral 6484 točk.

Lastnica najboljšega izida na svetu je tudi njegova rojakinja Henriette Jaeger v teku na 400 metrov. Komaj 21-letna finalistka zadnjih olimpijskih iger je tekla nov državni rekord 50,44. Očitno je tudi pred njo sijajna kariera.
Skratka, čeprav na delu ne bomo videli nekaterih velikih imen evropske atletike, se v naslednjih dneh zagotovo obeta velik atletski spektakel, ki bo poskrbel za številne zgodbe in navrgel kup junakov oziroma junakinj.
Držimo pesti, da bodo med njimi tudi takšne, ki so na Nizozemsko pripotovale s slovenskim potnim listom oziroma osebno izkaznico in se bo bera enajstih slovenskih medalj z dvoranskih evropski prvenstev v naslednjih dneh povečala.
Slovenske medalje z dvoranskih evropskih prvenstev:
Zlata:
Jolanda Čeplak (800 m), 2002, Dunaj.Srebrne:
Brigita Bukovec (60 m ovire), 1996, Stockholm; Alenka Bikar (200 m), 2000, Gent; Marija Šestak (troskok), 2009, Torino; Sonja Roman (1500 m), 2009, Torino; Tina Šutej (palica), 2021, Torun; Tina Šutej (palica), 2023, Istanbul; Anita Horvat (800 m), 2023, Istanbul.Bronaste:
Jerneja Perc (60 m), 1996, Stockholm; Jolanda Čeplak (800 m), 2007, Birmingham.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!