Slovenka na super spektaklu v mondenem Monaku

Atletika 12. Jul 202413:38 0 komentarjev
Neja Filipič
Neja Filipič ima za sabo pestro leto, pred sabo pa številne izzive. FOTO: Guliverimages.

Danes bo v Monacu na sporedu deveti letošnji miting diamantne lige, ki obeta super atletski spektakel. Imel bo tudi slovenski pridih. V troskoku bo nastopila Neja Filipič, v teku na 1500 metrov bo tempo narekoval Žan Rudolf.

Neposreden prenos diamantne lige v Monaku z začetkom ob 20. uri si boste lahko v živo ogledali na programu SK3.

Po odličnem skoku na državnem prvenstvu v Celju, kjer je pristala pri rezultatu 14,18 metra, kar je njen drugi najboljši izid sezone po skoku prek 14,20 metra na majskem mitingu v Kranju, so se Neji Filipič odprla vrata za drugi nastop v letošnji diamantni ligi. Zraven je bila že v začetku junija v Stockholmu, kjer je z rezultatom 13,74 pristala na sedmem mestu.

Naša najboljša skakalka, ki je v Rimu pred mesecem dni zasedla sedmo mesto na evropskem prvenstvu, bo skušala doseči čim boljši rezultat pred olimpijskim debijem, ki jo čez manj kot en mesec čaka v Parizu.

Konkurenca bo seveda izjemna. Na tekmovališču se bo spopadla z lastnico najboljšega letošnjega rezultata na svetu (15,01 metra), svetovno dvoransko prvakinjo Theo LaFond iz Dominike. Na startni listi je tudi bronasta z zadnjih olimpijskih iger in zlata z letošnjega evropskega prvenstva, na katerem je skočila kar 14,85 metra, Španka Ana Peleteiro-Compaore, nastopalo pa bo še nekaj odličnih tekmovalk.

Žan Rudolf je postal elitni narekovalec tempa

V teku na 1500 metrov bo na startu slovenski rekorder v teku na 800 metrov Žan Rudolf, ki je ta teden pomagal do svetovnega mladinskega rekorda na 1000 metrov Nizozemcu Nielsu Larosu (tekel bo tudi tokrat) in se vse bolj uveljavlja v vlogi narekovalca tempa, ki se ji je v letošnjem letu posvetil.

Tudi tokrat bo do čim boljšega rezultata pomagal olimpijskemu prvaku Jakobu Ingebrigstnu, ki je na evropskem prvenstvu zmagal tudi na 5000 metrov in bo dvojno krono skušal osvojiti tudi v Parizu. Norvežan je lastnik najboljšega letošnjega izida na svetu 3:29,74.

Za novo zmago se bo pomeril z olimpijskim podprvakom Timothyjem Cheruiyotom in še številnimi drugimi sijajnimi tekači. Francozom Azeddinom Habzom, Američanom Yaredom Nugusejem

Poslastica na 400 metrov z ovirami – Alison dos Santos, Karsten Warholm in Rai Benjamin. FOTO: Guliverimages.

Poslastica večera brez mladega slovenskega asa

Ni manjkalo veliko, pa bi Slovenca videli tudi v morda najbolj zanimivi disciplini večera, moškemu teku na 400 metrov z ovirami. V igri za nastop je bil mladi slovenski rekorder Matic Ian Guček (48,34), ki pa je nato ostal brez njega.

V Monaku bomo v tej disciplini videli spektakularen obračun med tremi najhitrejšimi v zgodovini te disciplini – generalko za še bolj zanimiv tek, ki ga nestrpno pričakujemo v Parizu. Za zmago in dvig samozavesti se bodo udarili svetovni rekorder, svetovni prvak Alison dos Santos iz Brazilije in olimpijski podprvak, Američan Rai Benjamin, ki ima najboljši izid sezone na svetu letos (46,46).

Zelo zanimivo bo tudi v moškem teku na 800 metrov, v katerem so letos že trije tekači tekli pod 1:42. Dva med njimi, Alžirec Djamel Sedjati in Francoz Gabriel Tual, bosta nastopila danes. Ob njima pa bo tekel tudi svetovni prvak, Kanadčan Marco Arop. Zanimivo bo. Znal bi pasti tudi rekord mitinga, ki je trenutno postavljen pri 1:41,98.

Malo manj napeto bo verjetno pri moških v sprintu na visokih ovirah. Glavni favorit za zmago bo svetovni prvak, Američan Grant Holloway, ki letos še ne pozna poraza in ima tudi najboljši izid sezone na svetu (12,86). Na startni listi so še njegov rojak Cordell Tinch, ki je letos tekel 13,03, jamajški prvak Rasheed Broadbell, ki vse bolj opozarja nase, in tudi mladi Italijan Lorenzo Ndele Simonelli, ki je letos navdušil z zmago na evropskem prvenstvu in italijanskim rekordom 13,05.

Urnik mitinga v Monaku:

19:00 met kopja, ženske
19:10 skok s palico, ženske
20:04 400 m ovire, moški
20:15 400 m, ženske
20:23 800 m, moški
20:30 skok v višino, moški
20:33 400 m, moški
20:40 troskok, ženske (Neja Filipič)
20:43 2000 m, ženske
20:58 110 m ovire, moški
21:05 5000 m, ženske
21:27 200 m, moški
21:34 1500 m, moški (Žan Rudolf)
21:52 100 m, ženske

Na startu kup hitrih sprinterk

Med sprinterkami na 100 metrov je favoritka svetovna dvoranska prvakinja Julien Alfred iz Svete Lucije, ki je prejšnji navdušila z rezultatom 10,78. Pomerila se bo s svetovno dvoransko podprvakinjo Marie Josee Ta Lou-Smith iz Slonokoščene obale, rojakinjama Aleio Hobbs (letos 10,88) in Tamari Davis (10,91) ter tudi Britanko Dino Asher-Smith (10,96). Zanimivo bo.

V teku na 400 metrov pri ženskah bomo videli Irko Rhasidat Adeleke, ki je letos na evropskem prvenstvu navdušila s srebrno medaljo in rezultatom 49,07, bronasto iz Rima in srebrno z dvoranskega svetovnega prvenstva Lieke Klaver Nizozemske, in Američanko Kendall Ellis, ki je letos tekla osebni rekord 49,46.

Pri moških bo v tej disciplini debi na diamantni ligi dočakal 19-letni Kanadčan Christopher Williams, ki je letos pozimi tekel svetovni dvoranski rekord (44,49).

Koliko pod 11 sekundami bo tokrat tekla Julien Alfred? FOTO: Guliverimages.

Svetovne prvakinje za zmago v skoku s palico

V ženskem skoku s palico žal ne bomo videli slovenske rekorderke Tine Šutej, ki še vedno bije bitko s poškodbo, bodo pa zato nastopile Američanki Nino Kennedy in Katie Moon, ki sta si lani v Budimpešti razdelili naslov svetovne prvakinje, ter Britanka Molly Caudery, ki je letos zmagala na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.

V moškem skoku v višino je zaradi manjših težav z zdravjem nastop preventivno tik pred zdajci odpovedal italijanski zvezdnik Gianmarco Tamberi, ki je v finalu evropskega prvenstva postavil izid sezone (237 centimetrov), bosta pa nastopila svetovni dvoranski prvak Hamish Kerr iz Nove Zelandije in nekdanji dvoranski svetovni prvak Woo Sanghyeok iz Južne Koreje. Zanimivo bo videti tudi, kako se bo odrezal Američan JaVaughn Harrison, ki je med prijavljenimi letos skočil najvišje (236).

Lahko svetovni rekord pade tudi v Monaku?

To je več ali manj to. V času odštevanja do velikega vrhunca – olimpijskih iger, seveda – se torej na stadionu Stade Louis II, ki je bil pred leti vsako leto tradicionalno gostitelj tekem evropskega nogometnega superpokala, obeta še en velik atletski spektakel.

Lahko – tako kot nedavni miting diamantne lige, na katerem smo videli kar dva svetovna rekorda – ponudi nove najboljše znamke v zgodovini atletike? Mogoče pa res …

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!