Strastni grški kadilec, ki leti po zraku in je zasvojen z zmagami

Atletika 9. Jun 20245:00 2 komentarja
Miltiadis Tentoglou: novo zlato, nov osebni rekord in nov rekord prvenstev. FOTO: Profimedia.

Miltiadis Tentoglou je na evropskem prvenstvu v Rimu potrdil status enega največjih atletskih zvezdnikov, dopolnil zbirko zlatih medalj z največjih tekmovanj in postavil nov rekord prvenstev v skoku v daljino. Spoznajte Grka, ki je eden od najbolj zanimivih likov svetovne atletike.

Pozno popoldne avgusta 2023. Sedim pred hotelom v Budimpešti, v katerem so bili med svetovnim prvenstvom nastanjeni najboljši slovenski atleti in atletinje. Na klopi nekaj metrov stran poseda fant, gleda v daljavo in mirno kadi cigarete enega za drugim.

V približno 15 minutah je “uničil” tri. Potem vstane in oblečen v trenirko grške reprezentance počasi odkoraka v hotel. Ne, ni šlo za trenerja in niti ne za kakšnega fizioterapevta.

To je bil Miltiadis Tentoglou. Eden najboljših atletov na svetu. Za nameček le malo pred finalom moškega skoka v daljino, v katerem je le tri ure pozneje na nabito polnem Nacionalnem stadionu v Budimpešti preskočil 852 centimetrov in osvojil zlato medaljo. Osmo z največjih članskih tekmovanj.

V finalu svetovnega prvenstva je do zlata prišel v zadnjem skoku. FOTO: Profimedia.

Svetovni in olimpijski prvak v zadnjem skoku

Do svojega prvega naslova svetovnega prvaka, potem ko je bil leto pred tem v Eugenu srebrn, je prišel v zadnjem skoku, v katerem je vodilnega Jamajčana Wayna Pinnocka prehitel za dva centimetra in osvojil zlato medaljo.

Na podoben način je dve leti pred tem, ko je v zadnjem, šestem skoku za kar 26 centimetrov izboljšal svoj prejšnji najboljši rezultat, skočil 841 centimetrov in prehitel Kubanca Juana Miguela Echevarrio, osvojil tudi olimpijski naslov. Mož z jeklenimi živci.

“Zadnji poskus je zame vedno največji izziv. Ko sem pod pritiskom, iz sebe iztisnem še več. Mislim, da bi to lahko izkoristil vsak atlet. V zadnji seriji je čas za čudežen skok,” je o tem takrat povedal atlet, ki se je pred 26 leti rodil v Thessalonikiju in kot otrok sanjal o tem, da bo nekoč voznik motorja v razredu MotoGP, medtem ko je njegov oče navijal za to, da bo šel po njegovih stopinjah. In postal kuhar.

Želja se ni izpolnila nobenemu od njiju, a takšnega razpleta zagotovo ne objokujeta. Miltiadis je postal eden najboljših atletov na svetu. Sprva je sicer skakal v višino, potem pa je hitro postalo jasno, da je izredno nadarjen za skok v daljino. Ostalo je zgodovina.

Zlate medalja so stalnice njegove kariere. Takole je z njo poziral v Tokiu.

Leta 2018 je začel niz, ki se kar ne konča

Prvič je nase sramežljivo opozoril ob svojem prvem nastopu na mednarodnem tekmovanju, ko je bil leta 2015 peti na svetovnem prvenstvu do 18 let v Caliju v Kolumbiji. Že leto za tem je v Kalamati preskočil 819 centimetrov in postavil grški mladinski rekord, na svetovnem prvenstvu do 20 let v Bydgoszczu na Poljskem pa osvojil srebro.

Leta 2017 je skočil 830 centimetrov in bil zlat na evropskem prvenstvu do 20 let v italijanskem Grossetu, že leto pozneje pa prvič na stopničkah, in to kar najvišji, stal na članskem tekmovanju. V Berlinu je postal evropski prvak in začel neverjetno serijo, ki traja še danes.

Leta 2019, ko je v Gävleju na Švedskem postal še evropski prvak do 23 let, je v Glasgowu osvoj še dvoranski evropski naslov med člani in leta 2021 ta naziv na istem tekmovanju ponovil še v Torunu na Poljskem. Potem še olimpijski naslov v Tokiu, pa zmaga na evropskem prvenstvu v Münchnu 2022, istega leta zlato na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Beogradu, zlato na svetovnem prvenstvu v Budimpešti 2023, marca letos pa zlato na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.

Zanimiva fotografija, ki je nastala, ko je marca postal dvoranski svetovni prvak. FOTO: Profimedia.

Šestič v nizu je postal evropski prvak

Zdaj v Rimu še nova, šesta v nizu, upoštevajoč tudi dvoranska, zlata medalja na evropskem prvenstvu, kar je zgodovinski podvig. Pa čeprav se je po odličnem dosežku Švicarja Simona Ehammerja, ki je v kvalifikacijah skočil 841 centimetrov, in ob domačem favoritu, 19-letnem Italijanu Matteu Furlaniju, ki je že pred prvenstvom popravil mladinski svetovni rekord (836) in ga v prvi seriji finala letošnjega evropskega prvenstva izboljšal za še dva centimetra, zdelo, da utegne biti drugače. A še zdaleč ni bilo.

Miltiadis tokrat sicer ni zmagal s skokom v zadnji seriji, saj je že v prvi skočil 842 centimetrov, kar bi bilo dovolj zlato medaljo, je pa zato v predzadnjem in zadnjem skoku dvakrat skočil osebni rekord 865 centimetrov in popravil tudi rekord tekmovanja. Na evropskih prvenstvih še nihče nikoli ni skočil tako daleč. Naj vas spomnimo, letošnje je 26. po vrsti …

Rekorden skok, ki mu je uspel v Rimu. FOTO: Profimedia.

Navijači ga obožujejo zato, ker je tak, kot je

Z novo zlato medaljo je le še dodatno utrdil status velikega zvezdnika, ki ga v Grčiji uživa, pa čeprav mu to vedno ni najbolj po godu.

“Ni mi všeč, da me ljudje ustavljajo na vsakem koraku. Če sem na tekmovanju, ni težav. Vedno si bom vzel čas za navijače, se z njimi fotografiral, podpisoval na majice in jim namenil vso pozornost tega sveta. Če sem z družino, jem v restavraciji in me nenehno cukajo za rokav, je pa zelo moteče. Takrat pogosto koga tudi zavrnem, čeprav vem, da to počnejo predvsem zato, ker me imajo radi, ampak … Enostavno imam rad svojo zasebnost,” se je o tem ob neki priložnosti razgovoril.

Kdo mu takšno obnašanje morda tudi zameri, a ga Grčija še vedno obožuje in ga bo po novem uspehu še bolj. “Morda sem malce čuden, a sem pač človek, ki ima rad svobodo in stvari dela po svoje. Tako, kot čuti. Zdi se mi, da me imajo Grki radi tudi zato, ker sem tak, kot sem. Vedno iskren. Ne pretvarjam se. Ne počnem stvari, ki jih nimam rad, ampak obratno. Najraje delam to, kar obožujem,” je še povedal.

FOTO: Profimedia.

Leži in (ob cigareti) razmišlja, kako bo zmagal

“Kako se pripravljam na skoke? Ležim ali pa sedim in razmišljam o tem, kako bom zmagal. Stvari rad vizualiziram,” je razkril eno od skrivnosti svojih uspehov. Verjetno je kaj podobnega počel tudi ob najinem naključnem “srečanju” na Madžarskem.

In kaj v življenju najbolj obožuje? “Šport. Predvsem šport. Atletiko in skok v daljino. Res rad skačem in dosegam čim boljše rezultate. Zasvojen sem z zmagovanjem,” z odgovorom na to vprašanje ni presenetil Miltiadis, ki je to svojo zasvojenost z novo zmago potešil tudi v Rimu.

Potem pa zagotovo segel v žep, iz njega povlekel škatlico cigaret, prižgal enega in razmišljal, kako bo avgusta zmagal še v Parizu …

Glasen kritik spremembe, o kateri se govori

Svetovna atletika že nekaj časa razmišlja o veliki spremembi atletskih pravil, kar se tiče skakanja. Lahko se zgodi, da bodo skakalcem skoke merili od mesta, od kjer bodo odskočili, in nič več od deske, kar je v atletskem svetu dvignilo kar nekaj prahu. Velik kritik takšne spremembe je tudi Tentoglou.

FOTO: Profimedia.

“Skok v daljino je ena najtežjih disciplin prav zaradi tega, ker je treba ob hitrosti, eksplozivnosti in odrivu skrbeti tudi za natančnost. Skoki so enostavni, precej bolj zapleteno pa je natančno odmeriti zalet in skok. Če bodo spremenili pravilo, bo skok v daljino postal ena najlažjih disciplin. Če se bo to zgodilo, bom nehal skakati v daljino,” je “zagrozil” Grk.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje