Za konec super uvrstitev slovenske skakalke v višino

Atletika 21. Avg 202221:49 0 komentarjev
Lia Apostolovski. FOTO: Guliverimages.

Lia Apostolovski je v finalu zadnjega dne evropskega prvenstva v Münchnu v skoku v višino zasedla sedmo mesto, preskočila je 1,90 m. Zmagala je Ukrajinka Jaroslava Mahučih z 1,95 m.

Jaroslava Mahučih je dvakratna zaporedna svetovna podprvakinja in bronasta lani na OI v Tokiu. Marca letos je v Beogradu postala dvoranska svetovna prvakinja, evropska v dvorani pa lani na Poljskem. Ukrajinka je v prvem poskusu finala EP preskočila 1,95 m, kolikor je zmogla tudi Marija Vuković iz Črne gore, a šele tretjič. Bron je osvojila Angelina Topić iz Srbije z 1,93 m.

Dvaindvajsetletna Lia Apostolovski je v manj kot mesecu dni še drugič nastopila v finalu velike tekme, na katerih je sodelovala prvič v karieri. Na SP v Oregonu je osvojila 12. mesto.

“Na obeh prvenstvih sem bila v finalu, danes sem bila še sedma in sem zelo, zelo zadovoljna. Za mano je zelo naporen, a uspešen mesec. Najprej sem imela dve tekmovanji, kvalifikacije in finale, na SP. Iz ZDA sem se vrnila pozitivna. Ko sem prebolela koronavirus, pa sem tekmovala še na EP,” je povedala slovenska atletinja.

Višini 1,82 in 1,86 m je preskočila v prvih poskusih. Na 1,90 m pa je letvica po njenem skoku prvič na tem EP padla s stojala. Tudi drugič se je zgodilo tako, po tretjem skoku pa je navdušeno pristala na blazini, stisnila pesti in zaklicala “Yes!”.

Preskočila je v tretjem skoku in bila tedaj na sedmem mestu. Osmerica od 13 finalistk je nato nadaljevala na 1,93 m, kjer je Slovenka letvico trikrat podrla. S tem si je delila sedmo mesto z Britanko Morgan Lake.

“Za odličje je bilo danes treba skočiti 1,93 m v prvem poskusu. Bilo je dosegljivo. A ne vem, zakaj je bilo treba le toliko, saj je bilo veliko tekmovalk v finalu z osebnimi rekordi okrog dveh metrov. Sama sem imela nekaj napak že na višini 1,90 m, kjer sem izgubila nekaj energije, ki bi mi prav prišla pozneje,” je dodala Lia Apostolovski.

V petkovih kvalifikacijah je vse tri višine, 1,78, 1,83 in 1,87 m, preskočila prvič. V tem tretjem skoku se je letvica po dotiku že zelo tresla, a ni padla s stojala.

Slovenska prvakinja je bila po koncu kvalifikacij tako še s tremi tekmovalkami na koncu na prvem mestu, preden so ta del tekme zaradi močnega naliva tekmovanje prekinili in končali.

Nemci zadnji še do dveh zlatih kolajn

Ogorčen boj je na olimpijskem stadionu potekal v metu kopja. S četrtim metom, ki je meril 87,66 m, je na navdušenje domačega občinstva slavil Julian Weber. Pred tem je vodil Jakub Vadlejch, ki je v drugi seriji kopje vrgel 87,28. Tretji je bil z osebnim rekordom Finec Lassi Etelätalo (86,44).

V ženski konkurenci sta v zadnjih posamičnih odločitvah do zlata prišli Poljakinja Pia Skrzyszowska in Ukrajinka Jaroslava Mahučih. Prva je bila z 12,53 prepričljivo najboljša na 100 m z ovirami. Ugnala je Madžarko Luco Kozak in Švicarko Ditaji Kambundji.

Mariano Garcia. FOTO: Guliverimages.

Mahučihova je pričakovano slavila v skoku v višino. Z 1,95 m je ugnala Črnogorko Marijo Vuković (prva kolajna sploh za to državo), ki je prav tako preskočila 1,95 m, a imela več poprav na ostalih višinah. Tretja je bila Srbkinja Angelina Topić z 1,93. Slovenska predstavnica Lia Apostolovski je z 1,90 m zasedla sedmo mesto.

Na 800 m je Španec Mariano Garcia naslovu svetovnega prvaka v dvorani dodal še evropskega, potem ko je v tesnem zaključku s časom 1:44,85 za šest stotink sekunde ugnal favoriziranega Jaka Wightmana iz Velike Britanije. Bron je pripadel Ircu Marku Englishu.

Po pričakovanjih je na 10.000 m slavil Italijan Yemaneberhan Crippa (27:46,13). V zadnjem krogu je po silovitem finišu nadoknadil kar 15 metrov razlike do tedaj vodilnega Norvežana Zereija Kbroma Mezngija. Slednji se je moral zadovoljiti s srebrom, do brona pa je pritekel Francoz Yann Schrub.

Ob koncu sporeda sta do štafetnih zmag na 4 x 100 m prišli reprezentanci Velike Britanije v moški in Nemčije v ženski konkurenci. Britanci, tekli so Jeremiah Azu, Zharnel Hughes, Jona Efoloko in Nathaneel Mitchell-Blake, so v času rekorda prvenstev 37,67 slavili pred francosko ter poljsko četverico.

Pri ženskah so Alexandra Burghardt, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper in Rebekka Haase za sedmo zlato nemško kolajno na EP in s tem tudi zmago na lestvici odličij slavile s časom 42,34. Srebrne so bile Poljakinje, bronaste pa Italijanke.