Sebastien Ogier po odlični nedelji najboljši na Hrvaškem

Avtomoto 21. Apr 202420:11 0 komentarjev
Sebastien Ogier

Francoz Sebastien Ogier (Toyota) je zmagovalec relija za svetovno prvenstvo na Hrvaškem, četrte postaje letošnje sezone. Osemkratni svetovni prvak je za svojo drugo zmago na Hrvaškem na koncu za 9,7 sekunde ugnal moštvenega kolega pri Toyoti, Valižana Elfyna Evansa. Tretji je bil Belgijec Thierry Neuville (Hyundai/+ 45,8).

Ogier je na Hrvaškem slavil že pred tremi leti. A Francoz tudi letos ne nastopa na vseh dirkah SP, po uvodni preizkušnji v Monte Carlu, kjer je bil drugi, je to bila šele njegova druga letošnja dirka. Na Hrvaškem ne nastopa tudi prvak zadnjih dveh sezon, Finec Kalle Rovanperä, ki prav tako letos ne bo vozil na vseh relijih, ampak le na izbranih.

V skupnem seštevku SP to pomeni, da v vodstvu še naprej ostaja Neuville (86 točk), ki ima šest točk naskoka pred Evansom. Tretji je Francoz Adrien Fourmaux v Fordu (59), četrti pa Estonec Ott Tänak v Hyundaiju (53). Ogier ima na petem mestu 45 točk.

Ogier je sicer zadnji dan relija pričakal na tretjem mestu z nekaj več kot 11 sekundami zaostanka za vodilnim Neuvillom. A Francoz je vodstvo prevzel po 18. hitrostni preizkušnji in do konca dramatične nedelje na asfaltnih cestah v okolici Zagreba zadržal prednost.

V drugem današnjem “brzincu” je Neuville prehitro pripeljal v levi zavoj in zdrsnil, nato pa zapeljal po brežini navzgor in trčil v drevo. Udarec je njegov avto tudi nekoliko uničil, a pomembneje je to, da je Belgijec ob tej napaki izgubil kar 25 sekund.

Tudi Evans, ki se ni zavedal težav svojega tekmeca, s katerim je večino vikenda bil boj za zmago, je na istem “brzincu” napačno ocenil ostrejši desni ovinek, se zavrtel in izgubil 20 sekund, ko se je znova poskušal obrniti v pravo smer. Naenkrat je vodstvo prevzel Ogier, ki tokrat večje napake ni storil in se je razveselil svojih stotih stopničk v SP.

“To je bil težak konec tedna. Vedeli smo, da bo naš startni položaj problematičen, vendar se nismo predali in smo ves vikend izvajali pritisk,” je po zmagi dejal Ogier.

“Je, kar je. Imeli smo nekaj dobrih dni, a na žalost danes ni šlo najbolje. Na koncu smo osvojili pomembne točke, zato ni tako slabo,” pa je povedal Nevuille.

Reli je na četrtem mestu sklenil Tänak, ki je zaostal 58,6 sekunde, peti je bil Japonec Takamoto Katsuta (Toyota) in šesti Norvežan Andreas Mikkelsen (Hyundai).

Reli na Hrvaškem je sicer bila slovenskim ljubiteljem tega športa najbližja postaja sezone. Nekatere hitrostne preizkušnje so potekale tudi tik ob slovenski meji.

Na dirki sta nastopila dva slovenska dirkača. Jan Medved (Opel Corsa rally4), aktualni slovenski podprvak z dvokolesno gnanimi dirkalniki, ki tekmuje v razredu RC4, je reli končal na 42. mestu, medtem ko je bil Boris Požeg (Ford Fiesta rally3) 44.