Po veliki drami in preobratu še osmič najboljši doma

Avtomoto 18. Jul 202118:09 > 18:23 0 komentarjev
Lewis Hamilton je v Silverstonu zmagal že osmič, skupno v karieri pa že 99. Foto: Guliverimage

Na deseti dirki sezone formule ena je zmago slavil Lewis Hamilton, potem ko je dva kroga pred koncem prehitel do takrat vodilnega Charlesa Leclerca. Monačan je na koncu osvojil drugo mesto, na najnižjo stopničko pa je stopil še Valtteri Bottas. Še naprej vodilni v skupnem seštevku sezone Max Verstappen je po trčenju s Hamiltonom odstopil že v prvem krogu.

Lewis Hamilton je v Silverstonu osvojil že osmo zmago v karieri. Charlesa Leclerca je premagal z izjemno predstavo v zaključku dirke, ko je z izjemnimi krogi izničil skoraj deset sekund prednosti Monačana in ga dobra dva kroga pred koncem tudi prehitel. Največji rival v skupnem seštevku Max Verstappen je po trčenju prav s Hamiltonom odstopil že v prvem krogu, za kar je aktualni svetovni prvak dobil desetsekundno kazen.

Britanec je 99. zmago v karieri in z novimi 25 točkami zaostanek za Verstappnom v skupnem seštevku zmanjšal na osem točk (177:185). Tretje mesto je osvojil Valtteri Bottas, Mercedes se je v seštevku ekip Red Bullu približal na pičle 4 točke (285:289) – pred dirko so imeli rdeči biki 44 točk prednosti pred srebrnimi.

V prvi deseterici so današnjo dirko končali še 4. Lando Norris, 5. Daniel Ricciardo, 6. Carlos Sainz, 7. Fernando Alonso, 8. Lance Stroll, 9. Esteban Ocon in 10. Juki Cunoda.

Potek dirke

Uvod v deseto dirko sezone bi težko minil bolj dramatično. Hamilton je na startu bolje speljal od Verstappna, ta pa je vendarle ostal pred Angležem. V prvi kombinaciji zavojev je mimo Bottasa na tretje mesto skočil Leclerc.

Verstappen in Hamilton sta kolo ob kolesu peljala praktično do polovice prvega kroga (na ravnini Wellington je bil Britanec za trenutek že pred Nizozemcem), v ovinku Copse (po nekdanji startno-ciljni ravnini) pa je bil Hamilton na notranji strani ovinka. Vodilni v skupnem seštevku ni popustil in trčenje je bilo neizbežno. Hamilton je s prednjim levim delom avtomobila rahlo zadel v zadek Verstappna, dirkača Red Bulla pa je odneslo v zaščitne gume in močno je trčil vanje. Hamilton je z rahlo poškodovanim prednjim krilcem lahko nadaljeval.

Trčenje največjih rivalov je izkoristil Leclerc in prevzel prvo mesto, vodstvo dirke pa je kmalu zatem dirko prekinilo z rdečo zastavo. Verstappen je medtem vstal iz dirkalnika in je grdo nesrečo prestal brez poškodb. Trčenje so pod drobnogled vzeli komisarji.

Dirka se je po več kot polurni prekinitvi nadaljevala s stoječim startom. Ns njem je Leclerc zadržal vodstvo, slabo pa je spet speljal Bottas, ki ga je v boju za tretje mesto prehitel Norris. Kmalu je prišlo sporočilo z vodstva dirke, da je Hamilton za trčenje s Verstappnom dobil deset sekund kazni.

V 15. krogu je Leclerc po radijski zvezi moštvu sporočil, da se mu je motor za nekaj trenutkov ugasnil, a je Monačan lahko nadaljeval. Hamilton se mu je na drugem mestu močno približal, dirkač rdečega konjička pa je ponovno poročal o enaki težavi. Kljub temu je Britanec ostal na drugem mestu za Leclercom.

Prvi postanki so se začeli v 19. krogu, ko so k mehanikom zapeljali Raikkonen, Perez, Russell in Vettel. Od vodilnih je na menjavo pnevmatik prvi odšel Norris (v 22. krogu), ko so si v garaži McLarna privoščili napako in mladi Anglež je na mestu stal kar šest sekund. Bottas je po nove gume zapeljal krog kasneje in nazaj na stezo prišel pred Norrisa.

Hamilton je ob koncu 27. kroga zapeljal na postanek in na mestu zaradi kazni stal kar 14 sekund. Vrnil se je na peto mesto (pred njim so bili Leclerc, Sainz brez postanka, Bottas in Norris). Sainz je v bokse prišel krog, Leclerc pa dva kasneje.

V britanskem dvoboju za takratno tretje mesto je nato Hamilton (znova) v zavoju Copse brez težav prehitel Norrisa in začel lov na drugega Bottasa. Finec je moštvenega kolega brez boja spustil predse ob koncu 40. kroga.

Domači matador je nadaljeval z divjim lovom na prvo mesto. Vozil je sekundo na krog hitreje od Leclerca in pet krogov pred koncem je razlika znašala manj kot tri sekunde.

Dobra dva kroga pred koncem je Hamilton Monačana brez večjih težav tudi prehitel in prišel do rekordne osme zmage na domačih tleh. S predstavo v zaključku je znova dokazal, zakaj ima v žepu sedem naslovov svetovnega prvaka in zdaj že 99 zmag. V skupnem seštevku pred naslednjo dirko za Verstappnom zaostaja le še osem točk.

Naslednja dirka bo čez štirinajst dni v Budimpešti, po veliki nagradi Madžarske pa nato sledi enomesečni premor.