Popolna dominacija Red Bulla, nova zmaga Verstappna

Avtomoto 30. Jul 202315:04 > 16:26 0 komentarjev
Max Verstappen

Max Verstappen je zmagovalec dirke za Veliko nagrado Belgije. Nizozemec je dirko začel s šestega startnega mesta, toda na koncu je brez večjih težav prišel do nove, že desete zmage v letošnji sezoni. Popoln dan za Red Bull je dopolnil Sergio Perez z drugim mestom, Charles Leclerc (Ferrari) je bil tretji.

Max Verstappen je osmo zaporedno zmago na dirki formule 1 osvojil na Veliki nagradi Belgije.

Nizozemec je dirko začel s šestega mesta, saj je zaradi zamenjave menjalnika ta konec tedna dobil kazen petih mest.

Aktualni svetovni prvak se je v uvodnem krogu prebil na četrto mesto, medtem ko je moštveni kolega Sergio Perez v sedmem zavoju prehitel Charlesa Leclerca in se prebil na prvo mesto.

V prvem ovinku sta Carlos Sainz in Oscar Piastri nekoliko trčila, pri čemer je slednji utrpel končne poškodbe in odstopil.

Sainz je medtem utrpel precejšnje poškodbe na boku, vendar je Španec sprva lahko nadaljeval dirko. Vendar je Ferrarijev dirkač izgubljal mesto za mestom. Ferrarijeva prizadevanja so bila brez uspeha in kasneje je Sainz odstopil.

Verstappen je nadaljeval pot v ospredje s prehitevanjem nekdanjega tekmeca za naslov Lewisa Hamiltona, kar mu je uspelo v šestem krogu.

Štiri kroge pozneje se je Nizozemec znašel pred Leclercom na drugem mestu in se podal v lov za moštvenim kolegom Perezom. Razlika je ostala enaka več krogov, preden se je Perez v 13. krogu odločil za postanek v boksih in zamenjal mehke pnevmatike s svežim kompletom srednjih pnevmatik.

Verstappen se je med prvim postankom pogovarjal z moštvenim radiem, saj so ga obvestili, da se približuje dež. Vendar je Nizozemec prišel v bokse in se vrnil za Perezom.

Dvakratni svetovni prvak ni izgubljal časa, da bi ujel moštvenega kolega, in se v 17. krogu na ravnini Kemmel prebil mimo Pereza ter prevzel vodstvo.

Perez ni imel odgovora, Verstappen pa se je mirno pripeljal do cilja in desete letošnje zmage.

Max Verstappen: “To je novo mesto (za zmago) s šestega mesta. Vedel sem, da imamo dober avto, šlo je le za to, da sem preživel prvi ovinek, saj se je vse skupaj zelo zaostrilo, jaz pa sem se temu izognil. Ta steza je zelo zahtevna za pnevmatike, zato ne želiš delati nepotrebnih stvari. V krogih, ko je deževalo, je bilo zapleteno – v ovinku Eau Rouge sem nekoliko izgubil nadzor, kar zagotovo ni ovinek, v katerem bi si želel, da se to zgodi!”

Sergio Perez: “Dirka je bila dobra za ekipo, odlično smo začeli in se prebili mimo Charlesa, kar je bil eden od današnjih ciljev. Sam sem se trudil za svojo dirko, Max je bil precej hiter – ničesar nisem mogel storiti. Potem je bilo treba samo še pripeljati dirko domov. Veselim se, da od zdaj do konca leta ne bom več zapustil stopničk.”

Charles Leclerc: “Vikend je bil z vidika hitrosti precej pozitiven. Škoda za Carlosa, saj smo imeli dober tempo, a če pogledate Red Bull, so še vedno precej daleč pred nami. Hitrost je bila takšna, da sem Lewisa držal zadaj, potem pa sem vedel, da bo šel v boks za najhitrejši krog, tako da mi je to olajšalo življenje.”

Nekaj časa se je zdelo, da bo dež popestril dirko, saj je v 18. krogu začelo deževati, toda padavine niso bile močnejše narave.

Fernando Alonso je ciljno črto prečkal na petem mestu in dosegel svoj najboljši rezultat po Veliki nagradi Avstrije. Voznik Aston Martina je bil daleč od Hamiltona na četrtem mestu.

Formula 1 si bo zdaj vzela tri tedne premora za poletni premor, prva dirka po premoru pa bo Velika nagrada Nizozemske v Zandvoortu.

VN Belgije, 44 krogov

Krog 44/44: Max Verstappen je zmagovalec dirke za Veliko nagrado Belgije. Na stopničkah sta še Sergio Perez in Charles Leclerc.

Krog 36/44: Medtem ko Verstappen nadaljuje živahno razpravo s svojim dirkaškim inženirjem, za njim ostali zaostajajo že veliko. Perez je v vsakem krogu za nekaj desetink počasnejši, razlika pa se vedno bolj povečuje. Leclerc se trudi ohraniti prednost pred Hamiltonom, ki se giblje okoli treh sekund.

Krog 31/44: Večina je že opravila z drugim postankom v boksih, znova kaže na zmago Red Bulla.

Krog 27/44: Dežja je konec, nihče izmed dirkačev se ni odločil za gume za dež, kar je bila pravilna odločitev.

Krog 22/44: Pierre Gasly pravi, da je situacija na stezi zapletena. Verstappen je nekoliko izgubil nadzor na dirkalnikom skozi Eau Rouge, vsi pa so začeli nekoliko upočasnjevati in voziti bolj previdno.

Krog 20/44: Na vidiku so padavine, ki naj bi trajale okoli 10 minut. Kdo bo tvegal prvi in kdo bo tvegal največ?

Krog 17/44: Verstappen je novi vodilni na dirki. Na ravnini Kemmel je zlahka prehitel Pereza.

Krog 16/44: Verstappen je tik za moštvenim kolegom Perezom. Se bo Mehičan lahko ubranil pred napadom?

Krog 14/44: Perez in Leclerc sta oba v boksih, Verstappna so spraševali, kako se želi odločiti, saj je na vidiku dež, toda Nizozemec se je naslednji krog prav tako odločil za postanek.

Krog 9/44: Hamiltonu so povedali, da je na radarju vidna možnost dežja, vendar padavine ne bodo tako intenzivne kot včeraj. Medtem je Verstappen že prehitel Leclerca na drugem mestu.

Krog 7/44: Nizozemec je prehitel Hamiltona na tretjem mestu, Sainz pa izgublja mesto za mestom.

Krog 4/44: Perez vodi pred Leclercom, Hamilton je v lovu na Monačana Ferrarija, sistem DRS je zdaj vklopljen. Toda Brituancu družbo dela Verstappen, Alonso pa je na ravnini prehitel Sainza na petem mestu.

Krog 1/44: Fantastičen začetek dirke za Red Bull. Sergio Perez je že prehitel Charlesa Lecleca. Carlos Sainz ima poškodovan dirkalnik, Max Verstappen pa je že v lovu na Lewisa Hamiltona.