Vettel znova dokazal, da še ni za v “staro šaro”

Avtomoto 25. Okt 202214:02 0 komentarjev

Štirikratni svetovni prvak formule ena Sebastian Vettel je z izvrstno predstavo v nedeljo dokazal, da kljub dopolnjenim 35 letom in skorajšnjemu koncu profesionalne kariere še vedno premore izvrstno dirkaško kakovost. Kljub polomiji Astona Martina ob postanku je preizkušnjo v Austinu končal kot sedmi, bil je izbran za dirkača dneva, ob tem pa dosegel mejnik, ki je pred tem v zgodovini uspel še dvema dirkačema.

Nemec Sebastian Vettel, ki je v svetu formule ena dominiral z Red Bullom v sezonah 2010, 2011, 2012 in 2013, je tik pred letošnjim poletnim premorom napovedal, da bo po koncu sezone končal profesionalno kariero. Heppenheimčan, ki se ga je v kraljici motošporta prijel tudi vzdevek Baby Schumi, je po odhodu od rdečih bikov svojo srečo iskal še pri Ferrariju, a s poskočnim konjičkom iz Maranella do naslova svetovnega prvaka ni prišel. Leta 2021 se je preselil še v vrste Aston Martin, a pri zelenih nima dirkalnika, s katerim bi lahko posegal po zmagah ali rednih visokih uvrstitvah.

Tako se je 35-letnik odločil, da zaradi drugih ciljev v življenju in pomanjkanja motivacije zaključi pot v F1. Vseeno tudi v jeseni svoje kariere kaže odlične vožnje, eno od njih pa je uprizoril minulo nedeljo. Na VN ZDA v Austinu se je kljub težavam mehanikov pri drugem postanku, ki je trajal kar 17 sekund, prebil do sedmega mesta. Po menjavi gum je padel na 13. mesto, nato pa z odličnim zaključkom – v zadnjem krogu je prehitel tudi Haasovega Kevina Magnussena – ciljno črto prečkal zelo zadovoljen. Izglasovan je bil tudi za dirkača dneva.

Vrhunci Vettlove predstave v Austinu:

A poseben mejnik je Vettlu uspel že prej. Ker je na stezi ostal dlje kot konkurenca, je v 39. krogu prevzel vodstvo. Čeprav je na vodilnem položaju vztrajal le dva kroga, preden ga je prehitel Lewis Hamilton, pa je s tem postavil prav poseben mejnik. Še 3500. in 3501. v formuli ena je na startno-ciljno ravnino pripeljal kot prvi in se v klubu 3500+ krogov v vodstvu pridružil prav Hamiltonu in rojaku Michaelu Schumacherju.

Britanec ima trenutno v rokah absolutni rekord, njegova letvica je postavljena pri 5432 krogih, Schumacher jih ima 5111. Za primerjavo, letos dominantni Max Verstappen je ob 33. zmagah in slabih osmih sezonah med elito v vodstvu nabral 1736 krogov v vodstvu.

Prehitevanje Verstappna in Hamiltona je spomnilo na dogodek izpred 10 let:

“Super je bilo voditi dirko, sploh ker je že nekaj časa minilo, odkar mi je to uspelo zadnjič. Po težavah v boksih smo se dobro pobrali in osvojili šest točk. Zadnjih nekaj krogov sem res užival, sploh v boju s Kevinom v zadnjem krogu. Ko sem prečkal ciljno črto, sem res čutil adrenalin,” je bil v nedeljo res zadovoljen Vettel.

In to upravičeno. Letos Nemec predtem še ni odpeljal kroga v vodstvu, lani mu je to uspelo v Azerbajdžanu, ko je na vodilnem položaju vztrajal štiri kroge. Predtem je bil premor še daljši, nazadnje je vodil v Braziliji leta 2019.

Lahko rečemo le škoda, da se bo že čez tri dirke poslovil …