Leclerc odgovoril obema Red Bulloma

Avtomoto 10. Jun 202218:06 > 19:48 1 komentar

S prvim in drugim prostim treningom se je začel dirkaški vikend v Azerbajdžanu. Na prvem prostem treningu je bil najhitrejši Mehičan Sergio Perez, na drugem pa se ja na vrh zavihtel Charles Leclerc. V soboto bo na vrsti še tretji prosti trening in kvalifikacije, ki se začnejo ob 16. uri.

Na drugem treningu za Veliko nagrado Azerbajdžana 2022 je bil najhitrejši voznik Ferrarija Charles Leclerc, ki je drugi trening končal pred obema Red Bulloma – vodilnega na prvem treningu Sergia Pereza in vodilnega v prvenstvu Maxa Verstappna.

Na začetku je bil najhitrejši prav Monačan s časom 1:43.806, Verstappen pa je zaostal le za 0,030 sekunde, čeprav je prvih 15 minut drugega treninga preživel v garaži, kjer so mu popravljali zadnje krilo in sprožilec DRS-a.

Po 30 minutah so se vozniki začeli voziti z najmehkejšimi gumami in Leclerc je dosegel čas 1:43.224, nato pa je v sedmem zavoju ob blokiranem kolesu podaljšal linijo in se vendarle izognil ogradi. Ni bil edini, ki je naredil napako na zahtevnem, vetrovnem popoldnevu v Bakuju – prav tako ni bil edini, ki je na glavni ravnini doživljal poskakovanje dirkalnika.

Perez je izboljšal svoj čas, se zavihtel na drugo mesto in se približal Leclercu na 0,248 sekunde, vendar je zaradi izleta s steze v tretjem sektorju poskrbel za rumeno zastavo in ogrozil prvi poskus moštvenega kolega Verstappna, da bi postavil krog z mehkimi gumami. Nizozemec je nato vendarle postavil dober čas in na tretjem mestu za Leclercom zaostal za 0,356 sekunde.

Carlos Sainz je prekinil svojo prvi hitri krog z mehkimi gumami in se zadovoljil s petim mestom, obveljal je njegov čas z gumami srednje trdote. Njegov rojak Fernando Alonso je zasedel četrto mesto, odlično je odpeljal predvsem tretji sektor.

Na šestem mestu je končal Pierre Gasly, na osmem pa njegov moštveni kolega Juki Cunoda, med oba AlphaTaurija se je vrnili George Russell, ki je končal na sedmem mestu.

Esteban Ocon je bil deveti, Lando Norris pa je zaokrožil deseterico z McLarnom, ki je drugi trening začel na trdih gumah, preden je sredi treninga pričakovano prešel na mehke gume. Ekipni kolega Daniel Ricciardo je na drugem treningu zasedel 14. mesto.

Drugi voznika Mercedesa Lewis Hamilton je končal šele na 12. mestu. Pred njim je bil še Sebastian Vettel na 11., za njim pa še drugi voznik Aston Martina, Lance Stroll, ki je sicer dosegel enak čas kot Britanec.

Zmaga in nova pogodba mu očitno dajeta krila

S prvim prostim treningom so dirkači formule ena odprli osmi konec tedna v letošnji sezoni. Na ulicah Bakuja je najhitreje začel Mehičan Sergio Perez, ki očitno leti na krilih zmage v Monaku in podaljšanja pogodbe z Red Bullom. Za dobro desetinko je prehitel drugega Charlesa Leclerca v ferrariju, tretji je bil njegov moštveni kolega Max Verstappen.

Na tretji najdaljši progi na ulicah azerbajdžanske prestolnice (daljši sta le stezi v Spaju in Džedi) sta bili vodilni ekipi konstruktorskega prvenstva razred zase. Le dirkači Red Bulla in Ferrarija so namreč dirkali podobno hitro, vsi ostali pa so zaostali že več kot sekundo od najhitrejšega kroga.

Tega je postavil Sergio Perez (Red Bull), ki je zahtevno stezo, na kateri je do izraza še posebej prišlo neželeno poskakovanje po ravnini, prevozil s časom 1:45.476. Za 127 tisočink je bil boljši od Charlesa Leclerca (Ferrari), medtem ko je vodilni v skupnem seštevku med dirkači Max Verstappen na tretjem mestu zaostal dobre tri desetinke (+0,334). Nizozemec se je že po izteku časa v 15. krogu zavrtel, a ubežal stiku z zaščitnimi gumami. Blizu je bil še drugi Ferrarijev voznik, Carlos Sainz na prvem preizkusu osvojil četrto mesto (+0,536).

Najboljši med ostalimi je bil Fernando Alonso, ki je tik ob koncu treninga skočil na peto mesto, a je z Alpinom zaostal že več kot sekundo (+1,095). Sledili so Lewis Hamilton, Juki Cunoda, George Russell, Pierre Gasly in Esteban Ocon, ki je zaključil prvo deseterico.

Verstappen proti omejevanju plač

V svetu formule 1 že nekaj časa potekajo razprave o omejitvi zaslužka dirkačem tega prestižnega tekmovanja. Svetovni prvak Max Verstappen (Red Bull) je odločno proti.

“To je popolnoma narobe. Formula 1 je v tem trenutku vse bolj priljubljena in zaslužki so vse večji,” je dejal nizozemski dirkač. Poudaril je tudi, kako pomembno je, da bi vozniki še naprej lahko služili brez zgornje meje: “Navsezadnje tvegamo svoja življenja”.

Od leta 2023 izdatki za plače voznikov naj ne bi presegali 30 milijonov dolarjev (okrog 28,5 milijona evrov) na leto. Verstappen, ki ima dolgoletno pogodbo z Red Bullom in je poleg Lewisa Hamiltona eden najbolje plačanih dirkačev, je prav tako opozoril, da bi zgornja meja plač lahko odvrnila vlagatelje, ki pogosto špekulirajo o dobičku svojih varovancev.

“Če omejimo zaslužek, bo to vplivalo tudi na vse mladinske serije. Tega si nihče ne želi,” meni 24-letnik.