Francoz še povečal prednost v skupnem seštevku

Avtomoto 27. Jun 202115:32 > 16:48 0 komentarjev
Fabio Quartararo je zmagal še četrtič v tej sezoni. Foto: AP Photo/Peter Dejong

Francoz Fabio Quartararo (Yamaha) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu za VN Nizozemske v Assnu. Drugo mesto je v elitni konkurenci motoGP osvojil njegov moštveni sotekmovalec Španec Maverick Vinales, tretji je bil še en Španec Joan Mir (Suzuki).

Francoz je danes naredil velik korak v boju za naslov prvaka. Potem ko je v sobotnih kvalifikacijah moral priznati premoč Vinalesu, je na dirki ostal spredaj in na koncu tudi odbil poskus napada moštvenega sotekmovalca, z novimi 25 točkami pa je krepko povečal naskok v SP. Zdaj ima na prvem mestu že 34 točk več kot najbližji zasledovalec.

Za njim se je sprva najbolje držal Japonec Takaaki Nakagami, a je v zadnjem delu dirke precej izgubil, v obratni smeri pa je šel branilec naslova Joan Mir, ki je imel le deseto izhodišče na startu, pa se je še prebil na stopničke.

Tik pod njimi je na koncu ostal Johann Zarco (Pramac Ducati), ki pa je še vedno drugi za rojakom v seštevku SP; premagal je tudi tovarniškega voznika Ducatija Italijana Francesca Bagnaio, ki je bil šesti, med njima je končal Portugalec Miguel Oliveira (KTM).

Solidno dirko je glede na slabo izhodišče odpeljal tudi nekdanji svetovni prvak Marc Marquez (Honda). Potem ko je prejšnji teden prekinil skoraj 600 dni dolgo zmagovalno sušo, je španski zvezdnik sobotne kvalifikacije končal s padcem in le 20. izhodiščem, a je danes nastopil precej boje in se na koncu prebil do sedmega mesta. Ni pa šlo veteranu Valentinu Rossiju, ki letos v poltovarniški ekipi Yamahe nikakor ne najde stika z najboljšimi, danes je Italijan dirko končal s padcem.

“Ne vem, kaj je šlo narobe. Na startu sem bil slab, potem pa nisem našel prave hitrosti na ravnini, da bi lahko ujel Fabia. Na koncu je bilo malo bolje, a mi je zmanjkalo časa,” ni bil najboljše volje Vinales.

“Super je bilo. To je bila top dirka. Imel sem nekaj malega težav z roko, na polovici me je kar malo skrbelo. A na koncu se je vse dobro izteklo in sem zelo vesel,” pa je novo zmago pospremil Quartararo.

Quartararo je s četrto zmago v tej sezoni še povečal naskok v skupnem seštevku. Zdaj ima 156 točk, drugi je ostal njegov rojak Zarco, danes četrti, ki je pri 122 točkah. Tretji pa Francesco Bagnaia s 109, medtem ko je danes tretji Mir zdaj skupno četrti s 101 točko.

V šibkejših razredih sta slavila Španec Raul Fernandez in Italijan Dennis Foggia.

Fernandez je bil boljši od Avstralca Remija Gardnerja in rojaka Augusta Fernandeza v moto2, v skupnem seštevku je Gardnerjeva prednost pred Raulom Fernandezom zdaj nekoliko manjša in znaša 31 točk.

Foggia pa je v moto3 ugnal Španca Sergia Garcio in rojaka Romana Fenatija. Vodilni v skupnem seštevku Španec Pedro Acosta pa po padcu na tretjem prostem treningu na dirki ni smel startati. Ostal je pri 158 točkah, drugi Garcia jih je zbral 110.

V Assnu so danes dovolili ogled dirke 11.500 navijačem, vse skupaj, tako dirkače kot privržence motociklizma, pa zdaj čaka poletni premor. Sezona se bo nadaljevala v avstrijskem Spielbergu 8. avgusta.