V Barceloni grd padec Bagnaie in zmaga Aleixa Espargaroja

Avtomoto 3. Sep 202315:26 0 komentarjev
Veselje Aleixa Espargara. FOTO: Profimedia.

Španec Aleix Espargaro (Aprilia) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu v Barceloni v razredu motoGP. Dirko je ob prvem startu zaznamoval tudi grd padec svetovnega prvaka Francesca Bagnaie, dirkača Ducatija so morali z reševalnim vozilom odpeljati na pregled v bolnišnico.

Aleix Espargaro je zmagal na dirki, ki so jo po prekinitvi zaradi padca začeli z drugim startom, ko v startni vrsti ni bilo več Bagnaie.

Italijan je v prvem krogu prvega starta grdo padel in so ga morali prepeljati na pregled v bolnišnico na dirkališču, za zdaj pa še ni znano, kako huda je poškodba.

Kot je italijanska tiskovna agencija Ansa po dirki citirala glavnega zdravnika v karavani Angela Charta, je “pri zavesti in poškodba je manj resna, kot bi pričakovali”. Dodal je, da bodo v bolnišnici v Barceloni opravili dodatne preiskave, prve v ambulanti na dirkališču naj sicer ne bi pokazale kakšnih zlomov.

Prvi voznik Ducatija se je po startu, dirko je začel s prvega mesta, sicer izognil padcu sredi kolone, ko so v pesku končali štirje njegovi tekmeci, Alex Marquez, Enea Bastianini, Johann Zarco in Marco Bezzecchi. A je dva zavoja pozneje po zdrsu zadnjega kolesa grdo padel, po pristanku na stezi pa mu Brad Binder, ki se mu ni mogel izogniti, zapeljal čez nogi.

Bagnaia, branilec naslova iz sezone 2022, je imel v seštevku sezone pred dirko 260 točk, drugi je Španec Jorge Martin.

Francesca Bagnaia,so morali z reševalnim vozilom odpeljati na pregled v bolnišnico. FOTO: Profimedia.

Prav Martin (Pramac Ducati) se je na koncu dirke povzpel do tretjega mesta, pred njim in za Espargarojem pa je končal še en Španec Maverick Vinales (Aprilia), ki je sicer dolgo vodil, a ga je v zadnjem delu premagal moštveni sotekmovalec Espargaro. Slednji je tako na domačem dirkališču dosegel dvojček zmag, saj je bil najboljši tudi na sobotni sprinterski preizkušnji, ko je premagal Bagnaio.

Drugi del dirke je seveda potekal v senci nesreče, a so dirkači brez svetovnega prvaka uprizorili dober boj. Na koncu se je razpletlo sanjsko za Aprilio, ki je dosegla dvojno zmago.

Zmagal je za Pecca

“Ta zmaga je za Pecca. Na srečo smo pravkar izvedeli, da ni nič hujšega,” je v prvi izjavi za organizatorje po dirki dejal Espargaro. “Ostal sem brez besed, dirka je bila res težka, mislil sem že, da mi Vinalesa ne bo uspelo ujeti. A po prvem poskusu nisem odnehal in sem počakal na pravi trenutek in prišel mimo,” je o uspešnem dirkaškem koncu tedna dejal Espargaro.

Po svoje je bila dvojna zmaga tudi obliž na lansko rano, ko si je španski dirkač privoščil hudo napako: krog prehitro je začel proslavljati drugo mesto, tako da so ga prehiteli še trije tekmeci in je ostal brez stopničk. Tudi zaradi tega si je letos na čelado samokritično prilepil napis “Še en krog”.

“Lep moštveni uspeh, res sem vesel. Hvala vsem navijačem, bilo je izjemno. Zdaj nas čaka še ena pomembna dirka, Misano je za moje moštvo domača preizkušnja,” pa je drugo mesto pospremil Vinales.

V seštevku sezone se je prednost Bagnaie nekoliko zmanjšala; ostal je pri 260 točkah, Martin jih ima zdaj 210, tretji je Bezzecchi (Ducati VR46) s 189, ki je dirko končal šele na 12. mestu. Današnji zmagovalec je peti s 154 točkami.

Naslednja preizkušnja SP bo dirka v Misanu naslednji teden.