Ljubitelje gorniškega filma najbolj navdušili Divji dnevi

Alpinizem 21. Feb 202519:15 0 komentarjev
Divji dnevi. Foto: Film Divji dnevi/Festival gorniškega filma

Na 19. Festivalu gorniškega filma je zmagal francoski film Divji dnevi Guignarda Yohana. Festivalska žirija, ki mu je dodelila glavno nagrado mesta Domžale, ga je označila za odličen primerek pustolovskega filma, ki v današnjih časih postaja prava redkost. Poleg glavne nagrade je žirija med 32 filmi v tekmovalnem programu nagradila najboljše tudi v številnih drugih kategorijah.

Zmagovalni film sledi petdesetdnevni pustolovščini štirih prijateljev iz Francije v arktičnih predelih Aljaske: hoja, smučanje in plezanje ter nazadnje veslanje do prestolnice te zvezne države. Podviga so se lotili brez vsakršne zunanje pomoči, spotoma pa so stopili še na vrh Denalija in Mt. Wittakerja.

Intervju s Silvom Karom

“Petdesetdnevna pustolovščina v arktičnih predelih Aljaske, hoja, smučanje in plezanje, nazadnje pa veslanje nazaj do prestolnice te zvezne države. Štirje prijatelji iz Francije so se podviga lotili brez vsakršne zunanje pomoči, spotoma pa so stopili še na vrh Denalija in Mt. Wittakerja. Resnična avantura, posneta z obilico humorja, pri kateri dodobra spoznamo vse štiri protagoniste in njihova pristna čustva. Odličen primerek pustolovskega filma, ki v današnjih časih žal postaja prava redkost,” je svojo odločitev pojasnila festivalska žirija, ki so jo sestavljali bolgarska novinarka in plezalka Tanja Ivanova, slovenska publicistka in filmska ustvarjalka Mojca Volkar Trobevšek ter švicarski režiser in alpinist Fulvio Mariani.

Med 32 filmi v tekmovalnem programu je žirija nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah. Nagrado za najboljši alpinistični film je dobil poljski film Wanda Rutkiewicz: zadnja odprava, za najboljši plezalni film ameriški film Slediti srcu, za najboljši film o gorah, športu in avanturi pa francosko-argentinsko-čilenski film Pachamama.

Kot najboljši film o gorski naravi in kulturi je nagradila švedski film Moja Švedska: divjina v primežu sprememb, nagrado za najboljši kratki film pa je dobil slovenski film Trnki, role in resničnost na Soči Rožleta Bregarja in Roka Rozmana, so sporočili organizatorji. Kot je o zadnjem zapisala žirija, je sijajno posnet film o prijateljih, ki lovijo postrvi, začinjen z obilico humorja, prežet s prijetnim vzdušjem in poln naravnih lepot.

Foto: Film Trnki

“Presenečeni smo in zelo veseli nagrade za najboljši kratki film na 19. Festivalu gorniškega filma. Danes, ko so filmi večinoma narejeni po istem kopitu, je naš narejen zunaj okvirov in zato verjetno izstopa. Vse je prikazano zelo humorno, kar je občinstvu všeč, da se nasmeje in zabava, v ozadju pa je še vedno resno sporočilo. Film Trnki, role in resničnost na Soči je del nekakšne nadaljevanke, v kateri vedno nastopa ista četverica. V tem filmu so se s kajaki podali po Soči in se preizkusili v muharjenju, pokazali, kako ljubezen do reke vodi v globlje razumevanje in spoštovanje okolja, ter poudarili trajnostni ribolov, ohranjanje avtohtonih vrst in vpliv človekovih dejanj na naravo. Lani smo na raftih opozarjali na izginotje sulca v Savi kot posledici gradnje jezov, tretji, prihajajoči film pa se dogaja na Krki,” je pojasnil Bregar.

Žirija je podelila tudi častne pohvale alpinističnemu filmu Nuptse: dotik neotipljivega (Clouzeau Hugo, Francija), ki poudarja vrednote alpinizma, zaupanje v samega sebe in plezalnega partnerja ter moč volje, plezalnemu filmu Cumbira II (Mateo Barrenengoa, Angola), ki z izjemno občutljivostjo pokaže, kaj se zgodi v revni angolski vasici, ko otroci spoznajo plezanje, v kategoriji gorska narava in kultura pa filmu Zavojevalci Everesta (Jean-Michel Jorda, Španija), ki odkrito kaže skrajnost komercialnega alpinizma, ki sebično uničuje sanje mnogih generacij alpinistov, za seboj pa pušča veliko onesnaženje.

Silvo Karo že 19 let uspešno vodi Festival gorniškega filma. Foto: Igor Kuster/Ffestival gorniškega filma

Odprtje festivala s projekcijo filma o Wandi Rutkiewicz je z obiskom počastila poljska režiserka Eliza Kubarska, kolumbijski film Bojevnice pa sta med gledalce pospremila režiserja María Alejandra Rubio in Thomas Palmer. Poleg kakovostnih filmov so 19. Festivalu gorniškega filma s svojimi zgodbami z veliko začetnico dali pečat tudi predavatelji: ameriški alpinist in prejemnik zlatega cepina Jackson Marvell, slovaška plezalka Miška Izakovičová, alpinistične legende Mojstranške veverice, Alenka Klinar s svojim knjižnim prvencem, Matjaž Jeran z družinskim trekingom po Pakistanu in Ladislav Jirásko z zgodbo o Češki koči.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino