Šok za Green Bay, prva zmaga NY Giants

NFL 16. Okt 201711:49 > 11:55
Getty Images

Na zelenici, kjer bo čez slabe tri mesece ena izmed 32 ekip postala prvak lige NFL, so najverjetneje ugasnili upi za to, da bi to uspelo Green Bay Packers.

Aaron Rodgers je namreč zaradi zlomljene ključnice najverjetneje že končal s sezono, možnosti Packersov pa so za uvrstitev na Super Bowl ob morebitni odsotnosti Rodgersa minimalne.

Rodgers se je poškodoval sredi druge četrtine ob naletu Anthonyja Barra. Po udarcu je Rodgers za nekaj časa obležal, nato pa odšel v garderobo in se na igrišče ni več vrnil. Packers so kasneje sporočili, da ima Rodgers zlomljeno desno ključnico in bi utegnil izpustiti preostanek sezone. Rodgers, ki je bil letos izjemen, je imel ključnico zlomljeno že v sezoni 2013, a takrat si je zlomil ključnico na levi roki – tokrat je zlomljena desna.

Rodgersa je nato sicer zamenjal Brett Hundley, ki je dosegel en touchdown, ob temu pa je vrgel tri prestrežene podaje. Minnesota Vikings in Packers so sedaj po zmagah izenačeni (4-2), Detroit Lions, ki so tokrat klonili v New Orleansu, so tretji.

Do prve zmage sezone so prišli pri New York Giants, ki so premagali Denver Broncos s 23:10. Oslabljeni Giants, ki so igrali brez Odella Beckhama Jr, Brandona Marshalla in Sterlinga Sheparda, so prikazali dobro igro v obrambi in solidno v napadu. Pri Denverju se je ob koncu prvega polčasa poškodoval Trevor Siemian, ki je v manj kot 30 minutah vrgel dve podaji, Zamenjal ga je Brock Osweiler. Poškodoval se je tudi Emmanuel Sanders, ki je slačilnco Denverja zapustil na berglah. Kaj točno je tako s Siemianom kot Sandersom bo pokazala ponedeljkova magnetna resonanca.

Pittsburgh Steelers so premagali Kansas City Chiefs, s tem pa je tako padla še zadnja neporažena ekipa v ligi. Na Arrowheadu je bil končni rezultat 19:13 v prid Steelersov, za katere sta touchdown dosegla Le’Veon Bell in Antonio Brown. Chiefs bodo skušali grenak priokus poraza popraviti že v četrtek, ko se bodo pomerili s še enim divizijskim rivalom – Oakland Raiders. Slednji so tokrat izgubili že četrto tekmo zapored. Tokrat so bili s 17:16 boljši Los Angeles Chargers.

Obramba Patriots še naprej ostaja neprepričljiva
Povprečne igre obrambe New England Patriots se nadaljujejo. Tokrat so v obračunu za vrh divizije AFC vzhod ugnali New York Jets s 24:17 in se ob dejstvu, da so Buffalo Bills ta teden počivali, zavihteli na vrh divizijske razpredelnice. A predstava Patriotsov — sploh v obrambi, ponovno, — nikakor ni bila prepričljiva. Ali to že pomeni čas za paniko navijačev Patriotsov?

Kje sploh začeti? Obramba Patriots je še enkrat več pokazala svojo neprepričljivost. V prvem polčasu so nasprotniku dovolili, da se oddalji na 14 točk (0:14). Touchdowna sta dosegla Jeremy Kerley in Austin Seferian-Jenkins, ki sta izkoristila napake v obrambi gostov iz New Englanda. Ob tem velja omeniti dejstvo, da so Jets proti Patriots 14:0 v prvem polčasu nazadnje vodili v 11. tednu sezone 2008 – od takrat so Jets in Patriots odigrali že 17 medsebojnih srečanj. V drugi četrtini je nato Dion Lewis dosegel touchdown in zmanjšal rezultat na 7:14, a se Patriots vseeno še niso prebudili. Dokončno jih je prebudila prestrežena podaja Malcolma Butlerja 40 sekund pred koncem polčasa. Le devet sekund pred koncem prvih 30 minut igre so Patriots dosegli touchdown prek naveze Tom BradyRob Gronkowski in izenačili na 14:14.

Butlerjev interception je Pats prebudil, saj so po tem dosegli 17 zaporednih točk. Za vodstvo s 24:14 sta vnovič poskrbela Brady in Gronkowski, tokrat s 33 jardov dolgo podajo v končno cono. A ko so se Patriots vendarle že zdeli pravi, obramba pa vsaj nekoliko zbrana, so ponovno popustili. Jets sicer v drugem polčasu niso več dosegli touchdowna, a to Patriots nikakor ne navdaja z optimizmom – Jetsom bi namreč sodniki morali priznati touchdown v zadnji četrtini, a je sporno pravilo odšlo v popolnoma nasprotno smer. Kar bi moral biti drugi touchdown dneva za Austina Seferian-Jenkinsa, so sodniki pregledali in se odločili, da je Butler igralcu Jetsov izbil žogo v končni coni. Do izbite žoge so prišli Patriots, ki so nato dobili posest in tekmo nekoliko po – sodniški in pa tudi lastni – sreči pripeljali do konca. “Iz svojega zornega kota nisem prav dobro videl, kaj točno se je zgodilo, a prav tako nisem videl izbite žoge. A ne smemo biti mnenja, da smo tekmo izgubili zaradi ene same poteze,” je po tekmi dejal trener Jetsov Todd Bowles.

Zmaga je zmaga, a raje bi videl, da bi do nje prišli lažje, kot pa smo,” je po zmagi dejal Tom Brady, ki je s to zmago postal podajalec z največ zmagami, to je že njegova 187., in je prehitel do sedaj najuspešnejša Peytona Manninga in Bretta Favra. A bolj kot posamezen dosežek Bradyja skrbi prikazano. “Veliko točk smo pustili na igrišču. Dobro je, da smo zmagali, a niti približno ne tako, kot smo si želeli. Pri zmagi s 24:17 je očitno, da nekaj ni bilo v redu. A verjetno ne bi bilo niti, če bi zmagali s 50:0. Veliko bolje moramo odigrati z žogo in jo bolje zavarovati,” je še dejal Brady.

Še bolj kot varovanje žoge v napadu pa Patse čaka težko delo v obrambi. Tokrat so ponovno nekajkrat popolnoma pogoreli na celi črti in nasprotne lovilce enostavno pustili popolnoma nepokrite, kar se je poznalo v 10 ali več osvojenih jardih. Še šestič zapored so namreč nasprotnemu podajalcu dopustili več kot 300 jardov. Josh McCown jih je tokrat osvojil 354, ob tem pa dosegel še dve podaji za touchdown, a tudi vrgel dve prestreženi podaji.

Ob tem bodo morali pri Patsih močno izboljšati še obrambo ob tretjem poskusu nasprotnika. Tokrat so namreč na rvem drivu Jets tretji poskus v prvega uspešno pretvorili kar štirikrat: za deset, osem, šest in en jard. Kako točno bodo to storili, verjetno vesta samo Bill Belichick in Matt Patricia, koordinator obrambe, a časa Patsom zmanjkuje. Neprepričljive zmage, ki jih bolj ali manj prigara napad, in povprečna obramba z nekaj prebliski bodo premalo za tisto, kar si Patriots najbolj želijo – nov naslov prvaka. Naslednji teden Bradyja in ekipo na domačem Gillette Stadiumu čaka ponovitev Super Bowla LI, kar bo nov težek preizkus za bledo senco obrambe iz lanske sezone …