Brady, Patriots do petega naslova v epskem SuperBowlu

NFL 6. Feb 20170:15 > 2:35
Twitter

V 51. SuperBowlu na "NRG" stadionu v Houstonu, so New England Patriots z neverjetnim preobratom prišli do petega naslova v zgodovini te franšize iz območja Bostona. Podajalec Tom Brady je s soigralci nadoknadil zaostanek 25 točk!

Čeprav sta obe finalistki v tej sezoni sloveli kot izvrstni napadalni moštvi, sta se v prvih 15 minutah izkazali obrambi. Najboljša napadalna akcija v tem začetnem delu srečanja je uspela tekaču Devonti Freemanu, ki je “potegnil” za 40 jardov, vendar Falconsi iz tega “drive-a” niso prišli do točk.

Na začetku druge četrtine je Patriot LeGarette Blount izgubil žogo, potem ko mu jo je iz rok izbil Deion Jones. Falcons so organizirali brezhiben “drive”, ki ga je s prvim “touchdownom” zaključil Freeman.

Obramba Atlante je nadaljevala odlično, napad pa si je s tem le krepil samozavest. Podajalec Matt Ryan, Freeman in lovilec Julio Jones so se poigravali z obrambo “Patsov”, nov “drive” pa se je končal s podajo Ryana za 19 jardov, v končno cono na tight enda Austina Hooperja. Presenetljivih 14:0 za Falcons!

Streznjeni so Patriots krenili v nov obetaven napad, prišli blizu končne cone, potem pa še en hladen tuš – prestrežena podaja Roberta Alforda, ki je žogo za 82 jardov mimo Toma Bradya ponesel v končno cono za tedaj že zelo enostranskih 21:0.

Do konca prvega polčasa so imeli igralci New Englanda priložnost za vsaj en “touchdown”, a so sodniki Martellusu Bennettu ob prodoru Jamesa Whitea klicali kazen in ekipa iz Bostona se je morala zadovoljiti s tremi točkami. Polčas je torej Atlanti pripadel z izidom 24:3.

Tretja četrtina razmerja moči bistveno ni spremenila. Po dveh neuspešnih “drive-ih” na obeh straneh, je Atlanta prišla do novega “touchdowna”, potem ko je Ryan podal na stran do Tevina Colemana in takrat je kazalo, da je tekma odločena, saj Brady v karieri še nikdar ni nadoknadil več kot 24 točk zaostanka.

Nekateri navijači New Englanda so že začeli zapuščati sedeže, potem pa preobrat za anale. Sicer Patsom nič ni šlo po načrtu: Najprej “touchdown” prek Jamesa Whitea, po katerem pa Stephen Gostkowski namesto za dodatno točko ustreli v prečko in rezultat je bil še zmeraj krepko v korist Atlante – 28 proti 9.

Tudi, ko je napad New Englanda na začetku zadnje četrtine prišel do končne cone, a tam obstal in se spet moral zadovoljiti le s tremi točkami za 28:12, se je epski preobrat še zmeraj zdel le oddaljena misel, a se celotna ekipa štirikratnih (sedaj že petkratnih) prvakov lige NFL ni strinjala s predajo in so “grizli” naprej.

Popoln preobrat domoljubov je zrežirala obrambna naveza Donta’a Hightower – Alan Branch. Prvi je izsilil izgubljeno žogo Matta Ryana, drugi pa je planil na žogo. To darilo je izkoristil Tom Brady, ki je zaposlil Dannya Amendolo za “touchdown” upanja in rezultat 28:20, potem ko so Patsi (jasno!) poskusili še za dve točki. Prispeval ju je White.

Potrebno je poudariti, da so si Falcons za poraz in nekaj neprespanih noči v nadaljevanju svojega življenja v veliki meri krivi sami. Štiri minute do konca so imeli žogo nekje na 25 jardih od končne cone, dva poskusa in zdravega Freemana, ki bi žogo lahko pripeljal še nekoliko dlje, potem pa bi prosti strel ubil še zadnje upanje nasprotnika. Kazni in neučinkovite podaje so jih potisnili nazaj, ostali so brez točk in Bradyu so ostale tri minute in pol, da zrežira popoln preobrat.

To mu je tudi uspelo. Touchdown je 57 sekund do konca rednega dela prispeval White, Amendola pa je dodal še dve potrebni točki za izenačenje. V zadnji minuti je bil napad Atlante preveč mlačen in sledil je prvi podaljšek v 51-letni zgodovini SuperBowlov!

Moment je bil povsem na strani ekipe v modro-belih dresih, Falcons so se zdeli kot potolčena vojska, pa še met kovanca je pripadel Bradyu in druščini, ki je že v prvem “drive-u” dodatka prek, danes izvrstnega Whitea, dosegla “touchdown” in konfeti so začeli švigati po NRG Stadiumu.

New England Patriots gredo v zgodovino kot prva ekipa, ki je uspela v finalu lige nadoknaditi 25 točk zaostanka (3:28), Tom Brady pa je s 466 jardi po zraku postavil nov mejnik za podajalce v SuperBowlu. Veteran je prvi “quarterback” s petimi osvojenimi šampionskimi prstani, seveda pa mu je pripadel tudi naziv za najkoristnejšega igralca tekme.

Tako se je Brady, ki mu bodo analitiki okoli vratu gotovo še bolj vztrajno obešali naziv najboljšega igralca ameriškega nogometa vseh časov, po osvojenih Lombardijevih pokalih izenačil na prvem mestu. Pet trofej je v zgodovini lige uspelo nabrati le še obrambnemu igralcu Charlesu Haleyu.