Darka Jorgića je po naslovu evropskega podprvaka v Münchnu včeraj ob Športnem parku na Logu sprejela domača hrastniška množica. Drugi najboljši igralec namiznega tenisa na stari celini je za Sportklub povedal, da resnično verjame v dodatno napredovanje po svetovni lestvici in boj za kolajne na OI v Parizu 2024.
Darko Jorgić je v športni park prikorakal s svojo dolgoletno mentorico Andrejo Ojsteršek Urh.
Nad namiznim tenisom je Darka navdušil Andrejin sin Natan Urh, s katerim sta skupaj obiskovala vrtec. “Sem edina trenerka, ki spremlja športno pot vrhunskega namiznoteniškega igralca. Med elitno stoterico ni nikogar, ki bi imel mentorja ženskega spola,” je ponosno povedala Ojsteršek Urh in dodala: “Nekaj pa le vem, čeprav se zavedam, da me veliko ljudi daje v nič.”
Darka spremlja od njegovega osmega leta starosti.
Jorgića lahko že pri 24 letih starosti štejemo med svetovne športne zvezdnike. Na svetovni lestvici Mednarodne namiznoteniške zveze ITTF zaseda 8. mesto, najvišje pa je bil letos šesti.
Kako biti uspešen v športu, kjer dominirajo Azijci? Imate kakšen poseben recept?
Kitajci v našem športu dominirajo že vrsto let, sem ter tja jim nekdo uspe pristriči krila, res redko. Še vedno so prvi štirje na svetu Azijci, olimpijske igre so njihove, svetovna prvenstva so njihova. Se jim pa približujemo, začeli smo posnemati njihov sistem treningov in tekmovanj. Bom rekel kar v našem žargonu: pred leti je bilo za Azijo proti Evropi (v nizih) 4:0, zdaj le še 4:2 ali celo 4:3. Iskreno upam, da jih bomo nekoč presegli.
Švedska “bomba”
Glede na to, da nastopate za 1.FC Saarbrücken-Tischtennis, ste se na EP v Münchnu verjetno počutili skoraj kot doma. Je bilo čutiti takšno vzdušje?
Da. Vzdušje je bilo resnično vrhunsko. Nemci znajo organizirati velika tekmovanja na izjemno visoki ravni. Namizni tenis je eden izmed njihovih tradicionalnih športov, dvorane so bile polne. Vsako tekmo, z izjemo finala, sem imel občutek, da občinstvo navija zame. Jezik razumem, znam tudi kaj povedati po nemško. Včasih se tam počutim bolj doma, kot v Sloveniji.
Je tekmovanje za nemški klub tako pomembno za vaš razvoj, kot pa da bi imeli možnost za treniranje doma?
Seveda je. Količina igralcev je večja, tako imam več možnosti za sparing, v Sloveniji žal nimamo tovrstne kakovosti, ni pogojev za trening. V Nemčiji imam vse v enem mestu, dvorano imam na razpolago 24 ur na dan, vsak dan. Igramo na najboljših mizah, z najboljšimi žogicami, proti najboljšim igralcem na svetu.
Kako pomembna je v namiznem tenisu miza, kako pomembna je oprema, žogice …
Tako kot pri tenisu, so podlage lahko odločilnega pomena. Žogica lahko na določeni mizi zdrsne. Pri namiznem tenisu je to odvisno od blagovne znamke mize. Tibhar, denimo, bolj zdrsi po površini, kar meni iskreno še najbolj odgovarja, podlaga je hitrejša. Na to znamko sem najbolj navajen. Na turnirju TOP 16 se je to lepo pokazalo, ko sta bili tako miza, kot žogica Tibhar in sem tekmovanje osvojil. Na mizah DHS in Butterfly se žoga bolj zaustavlja, tam so zame nekoliko slabši pogoji, saj igra bazira na taktiki, namizni tenis kratkih udarcev.
Povejte kaj o vaši opremi. Kaj vse se nahaja v vaši namiznoteniški torbi?
Igram s športnimi copati Mizuno, sem v dobrih odnosih s proizvajalcem, tako da obutev dobim zastonj. V torbi ima še BCAA (op. a.: razvejane aminokisline) za energijo med tekmo, nikoli ne pozabim slušalk, brisače, pomembne so tudi podhlače.
Medklic. Katero glasbo poslušate?
Večinoma kar balkansko (smeh).
Ste že preizkusili šestkotni karbonski lopar?
Odkrito rečeno, ne čutim neke velikanske razlike. Je nekoliko hitrejša “deska”, toda … da bi s tem loparjem prišel na vrh svetovne lestvice, ne verjamem. Trulsu Möregårdhu se je res lepo izšlo, da je bil z njim na SP drugi, pomagala mu je v marketinškem smislu. Gre za trženjsko kaprico.
Ko ste že ravno omenili mladega Šveda. Je tudi izven namiznoteniških dvoran tak, milo rečeno, ekscentrik? Metanje loparjev, grimase …
Ko ne igra, je super dečko. Ima svoj energičen slog. Vem, deluje aroganten, ampak on je “bomba”. V Evropi je trenutno zasluženo na prvem mestu, večina ga obožuje.
Ime s svojo linijo deske
Kot rekreativni igralec lahko v trgovini s športno opremo posameznik kupi lopar z gumo, trdote 50. Kakšna je ta pri vas?
Na bekhendu igram s takšno spužvo, kot se praviloma kupuje. Rad imam močnejše udarce, zato mi trdota 50 zadošča. Na forehand strani uporabljam posebne gume K3 Hybrid, lahko jo dobite tudi v navadni trgovini. Govoriva o trdoti 55.
Ali drži, da leseni del loparja ni od proizvajalca, ki ga igralec reklamira, kar potem tekmovalci zakamuflirajo tako, da čez prelepijo ime sponzorja, v resnici pa je les narejen po meri?
Res je. No, jaz igram s svojim “orodjem”, dolgo sem preizkušal različne, zdaj imam svojo edinstveno Tibhar Darko Jorgić desko. Sponzor mi niti slučajno ne bi pustil, da bi igral z znamko Butterfly.
Kateri igralec je vaš trn v peti? Kdo vam povzroča največ težav?
Azijski igralci, lahko rečeva, skoraj vsi. Prva na svetu, Fan Zhendong in Ma Long. Z obema sem že igral, z Longom sem imel celo 2:4, medtem ko s Fan Zhendongom nisem imel res nikakršnih možnosti.
Risalni žebljički in pluta
S katerim igralcem bi se radi pomerili, če bi imeli priložnost izbrati kogar koli iz zgodovine namiznega tenisa in kdo je vaš sanjski partner v dvojicah?
Izbral bi kitajskega igralca Zhang Jikeja. Od nekdaj je bil moj vzornik. Ko sem začenjal profesionalno kariero, se je ravno poslavljal, zato nikoli nisem imel možnosti, da bi zaigral proti njemu. Sanjski partner? Izbral bi kar številko 1, Fana Zhendonga, ker sem mnenja, da je igralec brez pomanjkljivosti.
Slišali smo, da je imela vaša mentorica, Andreja Ojsteršek Urh, svojčas zanimive metode urjenja. Menda naj bi vam v čevlje na peto dala risalne žebljičke, da bi vas tako prisilila k igranju v preži na prstih. Drži ali ne?
(smeh) Da. Ekipa je imela v mlajših letih podvige, s katerimi smo želeli izboljšati igro in dejansko mi je ta tehnika pomagala. Pa to še ni vse. Pri 9 letih starosti sem namizni tenis igral z držo loparja, pri kateri je bil moj palec previsoko na gumi. Gor na desko sva prilepila pluto od vinskega zamaška, da mi prst ni uhajal preveč navzgor.
Pri tenisu bi vam sodeč po zgoraj povedanem odgovarjala travnata podlaga. Pa ko sva ravno pri temu športnemu “bratu” – za koga navijate v tenisu?
Za Novaka Đokovića. V nogometu sem pristaš Real Madrida, pri košarki pa sem podrobneje ligo NBA začel slediti šele s prihodom Luke Dončića, prej mi je bil všeč Golden State. Sicer pa bolj kot NBA spremljam Evroligo, tam sem simpatizer Crvene zvezde.
Po finalu evropskega prvenstva z Dang Qiujem je bilo kar nekaj polemik glede tega, kako lahko Kitajec nastopa za Nemčijo. Kako pa je z vami. Kam segajo vaše korenine?
Dedek je prišel iz Šabca v Srbiji, so pa že moji starši rojeni tukaj v Zasavju. Ta zagrizen srbski značaj mi je blizu, zato tudi navijam za Đokovića in Crveno zvezdo.
Vaš priimek so v preteklosti nekateri pisali Jorgič, spet drugi Jorgić. Kako je prav? Samo zato, da vemo za naprej.
Pravilno je z mehkim, torej “ć”, vendar sam temu resnično ne dajem posebne teže, nisem občutljiv.
Povedali ste, da sta vaša ultimativna cilja prvo mesto na svetu in olimpijska kolajna. Pa je to sploh uresničljivo?
Jaz mislim, da je realno in vam tudi lahko povem zakaj. Ma Long je star 34 let, trenutno je svetovna številka dve. Dobro, Fan Zhendong trenutno izstopa, ostali Azijci pa niso na tako visoki ravni, kot nekoč. Verjamem, da so Kitajci premagljivi. Čakam na svojo priložnost, star sem šele 24 let, iskreno upam, da mi enkrat to uspe. Najpomembnejše je trdo delo in trening.
Urnik Darka Jorgića:
- Serija WTT Contender v Omanu; Muscat (5. – 10. september)
- SP v namiznem tenisu; Chengdu (30. september – 9. oktober)
- Turnir Champion TOP 32; Macau (oktober)
- Grand Final TOP 16; Xinjiang (november)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!