V finalu ni šlo, Darko Jorgić je evropski podprvak

Drugi športi 21. Avg 202216:23 > 17:17 0 komentarjev
Jorgić je moral priznati premoč Qiu Dangu; Foto: Guliverimage

Darko Jorgić je finalno srečanje namiznoteniškega evropskega prvenstva z 1-4 (10, -12, -8, -9, -2) v nizih izgubil proti domačinu kitajskih korenin, Dang Qiuju. München Zasavec zapušča s srebrno kolajno, postal pa je prvi Slovenc, ki se je prebil v finale EP.

Hrastničan je prvi niz dobil na razliko z 12:10.

V drugem je skoraj ves čas vodil, tudi 8 proti 4, v odločilni fazi popustil. Qiu si je priigral prvo set priložnost, jo zapravil, tudi naslednji dve, potem pa vendarle priključil. V tem delu tekme je bil Nemec boljši z izidom 14:12.

Ostaja grenak priokus, saj se lahko upravičeno vprašamo, kakšen razplet bi imel finale, če bi na tej točki Jorgić povedel z 2-0.

Tretji niz sta Qiu in Darko spet začela izenačeno, nasprotnik je nato Hrasntičanu pobegnil na 7:4 in prednost zadržal do konca. Na 2-1 v nizih je Nemec pobegnil s premočjo 11:7.

Qiu, sicer 13. igralec sveta, je pred finalom, s 4:0 izločil Tima Bolla in v polfinalu s 4:1 še Šveda Mattiasa Falcka. Jorgić je bil včeraj boljši od Portugalca Tiaga Apolonie, potem pa mu je v polfinalu pri 2-2 v nizih zaradi poškodbe prsta predal Šved, Kristian Karlsson.

Razpad igre v zadnjem nizu

Jorgić se je kljub zgodnjemu zaostanku (1:4) v četrtem nizu boril in izenačil na 4 ter Qiuja prehitel (7:6 in 8:7). Bolj pisane na kožo so mu bile točke, ko je igral bližje mreži. Kitajski Nemec, ki ga trenira nekdanji namizni tenisač Jörg Rosskopf, je v odločilnih trenutkih spet “pritisnil na plin”.

Povedel je 10:8, bil na bekhend udarcu praktično nezgrešljiv in, po zapravljeni prvi set žogici ter minuti odmora, povedel že s 3-1 v nizih.

Pri 4:1 za Qiuja v petem nizu je bila Andreja Ojsteršek Urh prisiljena vzeti “timeout”. Možnosti za zlato so se praktično zaprle. Peti niz je Qiu dobil kar z 11 proti 2.

Vseeno EP Hrastničan lahko zapušča dvignjene glave. Gre za največji uspeh slovenskega namiznega tenisa, poleg tega pa ima Jorgić šele 24 let.

ostali uspehi:
Devet kolajn z EP za mladince in kadete, 1. mesto na svetovni mladinski lestvici, 3. mladinsko SP v mešanih dvojicah, evropski klubski prvak, nemški prvak.