Podnebno konferenco, ki poteka v Glasgowu in na kateri sodelujejo voditelji z vsega sveta, bodo z zanimanjem pospremile tudi največje in najvplivnejše športne zveze ter organizacije. Zaveze, sprejete na Škotskem, bodo imele pomemben vpliv tudi na prihodnost športa.
Poplave v zahodni Evropi in obširni požari v ZDA ter Kanadi sta le dve od številnih okoljskih katastrof, ki smo jim bili priča letos. Ekstremni vremenski pojavi so v svetu vse pogostejši, znanstveniki pa glavnega krivca vidijo predvsem v podnebnih spremembah.
Nanje ni imun niti svet športa, ki bo v naslednjih dveh tednih z zanimanjem pospremil dogajanje v Glasgowu, kjer se je začela velika podnebna konferenca COP26, na kateri bodo voditelji z vsega sveta skušali skleniti nove zaveze za omejevanje človekovega vpliva na podnebje.
Tudi šport že čuti posledice
Ekstremni vremenski pojavi sicer že zdaj krojijo potek nekaterih največjih športnih tekmovanj. Leta 2018 so otoški mediji poročali, da tamkajšnjih nogometni klubi zaradi vse slabšega vremena v povprečju na leto izgubijo pet tednov, ogromno pozornost svetovne javnosti pa so poželi tudi lanski obsežni gozdni požari v Avstraliji, ki so prireditelje prisilili v začasno prekinitev teniškega odprtega prvenstva v Melbournu.
Glede na to, da so bile letošnje olimpijske igre v Tokiu tretje najtoplejše v zgodovini, ni nič manj zaskrbljujoča niti raziskava, ki napoveduje, da bo do leta 2085 na severni polobli ostalo le 33 mest z nizkim tveganjem za gostovanje poletnih olimpijskih iger.
Kdo bo še sledil vzoru Mok-a?
O tem, kako lahko šport pripomore k omejevanju človekovega vpliva na podnebje, bodo v Glasgowu razglabljali v sredo, vrha pa naj bi se udeležili številni predstavniki najvplivnejših mednarodnih zvez in tudi Mednarodni olimpijski komite (Mok).
Kot dodaja BBC, na vrhu ne bodo manjkala niti zveneča imena svetovnega športa, saj bodo na zasedanje med drugim pripotovali nekdanji svetovni prvak v formuli 1 Nico Rosberg, nekdanji angleški nogmetni reprezentant Ledley King in dobitnici olimpijskih odličij Paula Radcliffe in Hannah Mills.
Glavni namen in želja je povečanje pritiska na športno industrijo k odločnejšemu ukrepanju pri reševanju problematike podnebnih sprememb in tudi večje ozaveščanje navijačev o podnebni problematiki. Med drugim bodo skušali največje športne zveze prepričati, da se zavežejo ciljem, kot so 50-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida do leta 2030, ogljična nevtralnost do leta 2040 in izdajanje vsakoletnega poročila Združenim narodom o napredku pri doseganju omenjenih zavez.
Pod zgoraj navedene cilje se je sicer že pred časom podpisal Mednarodni olimpijski komite, za športno javnost pa bo zanimivo predvsem, katere zveze bodo še sledile vzoru Mok-a.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje