Eden najbolj čustvenih trenutkov v zgodovini olimpijskih iger

Drugi športi 12. Maj 202412:00 0 komentarjev
Matthias Steiner z zlato olimpijsko medaljo in fotografijo pokojne žene. FOTO: Profimedia.

Olimpijski spomin na enega bolj čustvenih trenutkov v zgodovini iger, za katerega je leta 2008 v Pekingu poskrbel avstrijski orjak, ki je v dvigovanju uteži prinesel zlato medaljo Nemčiji, Matthias Steiner.

Čeprav tekmovalci v dvigovanju uteži, ki je del programa poletnih olimpijskih iger že od daljnega leta 1920, veljajo za najmočnejše ljudi na svetu, imajo seveda tudi oni čustva in znajo pokazati za orjake nevsakdanji obraz.

Ni bilo prvič in niti ne zadnjič, da je kdo od njih na največjih tekmovanjih zajokal, toda čustveni trenutki, s katerimi je v srca milijonov po zmagi v kategoriji dvigovanja uteži nad 105 kilogramov segel Matthias Steiner, so bili vsaj za tiste, ki so ta razburljiv finale spremljali v živo, najbolj nepozabne do zdaj.

“To je najbolj čustven trenutek letošnjih iger,” je po zmagovitem dvigu takrat 25-letnega reprezentanta Nemčije v mikrofon govoril komentator ameriške radiotelevizijske postaje NBC Shane Hamman.

Drama v dvorani Univerze v Pekingu

V dvorani Univerze v Pekingu, kjer so na olimpijskih igrah leta 2008 potekala tekmovanja v dvigovanju uteži, se je v lovu na medalje odvijal dramatičen boj.

Potem ko je tik pred igrami nastop zaradi poškodbe, ki ga je prisilila v odhod v prezgodnji pokoj, nastop odpovedal dvakratni olimpijski prvak in svetovni rekorder, legendarni Iranec Hossein Rezazadeh, je bil prvi favorit za olimpijski naslov takratni svetovni in evropski prvak Viktors Ščerbatihs, takoj za njim pa so stavnice v vlogo favorita postavljale Rusa Jevgenija Čigaševa.

Po prvem delu tekmovanja – olimpijsko dvigovanje uteži je sestavljeno iz potega in naloga s sunkom – se je zdelo, da se bo finale razpletel v skladu z napovedmi.

Vodilna sta bila Ščerbatihs in Čigašev, ki sta dvignila 210 oziroma 206 kilogramov. Steinerju, ki je imel kot edini pri vrhu tudi en neuspel poskus, je uspelo dvigniti “le” 203 kilogramov, kar ga je po polovici uvrščalo šele na četrto mesto.

Po dveh serijah naloga s sunkom se je Steiner z dvignjenimi 248 kilogrami resda povzpel na stopničke, na drugo mesto, toda od vrha, kar je bil njegov cilj, je bil še precej oddaljen.

Veliko veselje po osvojitvi zlate medalje. FOTO: Profimedia.

V zadnji seriji je za deset kilogramov izboljšal svoj rekord

V vodstvu je bil Čigišev, ki je v zadnji od treh serij dvignil 250 kilogramov, kar je pomenilo, da bi moral Steiner za olimpijski naslov v zadnjem poskusu dvigniti kar 258 kilogramov. Deset kilogramov več od svojega tedanjega osebnega rekorda.

Seveda se ne motite in mu je uspelo. S skupnim rezultatom 461 je za vsega en kilogram prehitel Čigaševa in postal olimpijski prvak.

Potem so sledili res čustveni prizori. Najprej je Steiner padel na blazino in tolkel po tleh. Potem je skočil na noge in začel objemati svojega trenerja. Skakal je v zrak kot otrok, kričal in rjovel. Za konec je stekel naprej, si strgal dres in več kot minuto kričal na ves glas.

Še bolj čustveno je postalo malo pozneje, ko je 145 kilogramov težki orjak prišel na podelitev, in v rokah držal fotografijo svoje žene. Ko si je okoli vratu obesil najžlahtnejšo od vseh kolajn, olimpijsko zlato, jo je poljubil in pokazal kameram oziroma fotografskim objektivom.

Olimpijske igre 2008, dvigovanje uteži nad 105 kg:

Zlato: Matthias Steiner (Nemčija)
Srebro: Jevgenij Čigašev (Rusija)
Bron: Viktors Scerbatihs (Latvija)

Ne verjame v višje sile, toda nekaj se je zgodilo

“Nisem vraževeren tip, ne verjamem v višje sile, ampak v trenutku pred odločilnim dvigom se je v meni nekaj zgodilo. Spomnil sem se na to, kaj sem ženi že pred časom obljubil, to mi je dalo dodatno moč. Upam, da me je videla,” je s solzami v očeh reporterjem razlagal Steiner.

Na žalost ste pravilno ugotovili tudi to. Njegova žena je bila pokojna. V tragični nesreči je umrla poletje pred igrami na Kitajskem. Matthiasu takrat ni bilo do ničesar, a se je prav zaradi obljube, ki jo je dal, odločil, da nadaljuje športno pot.

FOTO: Profimedia.

Vanj se je zaljubila prek televizijskih ekranov

S Susann sta bila do njene smrti poročena dve leti, spoznala pa sta se dve leti po tem, ko se je mlada Nemka vanj zaljubila kar prek televizijskih zaslonov. Ko ga je zagledala v enem od prenosov na Eurosportu, je na tamkajšnjo televizijsko večkrat pisala, da bi dobila njegov kontakt. Ko ji je to uspelo, je stopila v stik z njim, poslala povabilo na zmenek, ki ga je sprejel, in velika ljubezen je bila rojena.

Poroka z Nemko pa je Steinerju pomagala tudi do nemškega državljanstva. Rojen je bil namreč na Dunaju in vrsto let tekmoval za Avstrijo. Z dvigovanjem uteži se je ukvarjal že njegov oče, ki ga je tudi usmeril v ta šport, v katerem je hitro začel dosegati odlične rezultate.

Leta 2001, ko je bil star 19 let, je bil bronast na mladinskem evropskem prvenstvu. Leto za tem je bil na istem tekmovanju na Češkem spet tretji. Leta 2004 je prvič nastopil na olimpijskih igrah in bil sedmi. Takrat še v kategoriji pod 105 kilogramov, v kateri je tekmoval, preden je presedlal na kraljevsko disciplino dvigovanja uteži.

Sprl se je z Avstrijci in odšel v Nemčijo

Prav leta 2005, ko se je to zgodilo, je v njegovi karieri prišlo do velikega zasuka. Ker so na avstrijski panožni zvezi odpustili njegovega trenerja, se je sprl z vodilnimi ljudmi z zveze, ki ga zato tistega leta niso pustili na evropsko prvenstvo. Zato se je odločil, da za Avstrijo ne bo več tekmoval in iskal nove rešitve.

S prestopom v nemško reprezentanco se je začel spogledovati takoj, a – tudi zaradi tega, ker so mu Avstrijci delali težave – njenega dresa ni mogel obleči vse do leta 2008. Aprila tistega leta se je vrnil na velika tekmovanja in Nemčiji prinesel bron na evropskem prvenstvu v Italiji.

Potem pa pot v Peking, 19. avgust in olimpijsko zlato, po katerem je bil ob koncu leta celo izbran za športnika leta. Sploh prvič in do zdaj tudi zadnjič se je zgodilo, da je ta naziv v Nemčiji pristal v rokah dvigalca uteži.

Na olimpijskih igrah 2012 se je takole poškodoval. FOTO: Profimedia.

Na olimpijske igre v Londonu ima precej slabše spomine

Leto za olimpijskim je bilo zanj precej manj pravljično. Zaradi težav s hrbtom je moral na operacijo in zato spet dolgo ni tekmoval. Leta 2010 se je vrnil in na evropskem prvenstvu v Belorusiji osvojil novo medaljo z velikih tekmovanj, bil je srebrn.

Na olimpijskih igrah je bil tudi v Londonu leta 2012, kjer pa se mu ni izšlo. Med dvigovanjem uteži se je poškodoval. Na velikih tekmovanjih ga za tem nismo videli več. Leta 2013 je potrdil, da je njegova kariera končana.

V športni pokoj je odšel s 30 leti, a je še vedno ostal na očeh nemške javnosti. Na televiziji se je pojavljal kot komentator, bil gost več šovov, nastopal je v tudi nam dobro znani oddaji Milijonar in tudi v nemški različici zabavne oddaje Zvezde plešejo.

Nastopil je tudi v šovu Zvezde plešejo. FOTO: Profimedia.

Če sprejmeš, kar se je zgodilo, si opravil polovico dela

“V življenju se ti lahko zgodi marsikaj slabega, potem pa je od tebe odvisno, kaj boš naredil. Če sprejmeš to, da je, kar je, in tega ne moreš spremeniti, si opravil polovico dela. Jaz sem to spoznal že kot zelo mlad,” je v času zadnjih olimpijskih iger v Tokiju, ko je bil gost ene od televizij, povedal Steiner, ki so mu že kot 18-letniku diagnosticirali diabetes.

“Seveda se vsak vpraša, zakaj se je to zgodilo ravno meni, a pomembno je, da se to nehaš spraševati, v naslednji sekundi sprejmeš novo realnost in začneš živeti naprej. Podobno je bilo tudi, ko mi je umrla žena. Moral sem sprejeti, da je na žalost ne bom mogel oživeti. Svoje življenje bi dal za njo, če bi lahko, toda na žalost to ni mogoče,” je nadaljeval.

“V najtežjih trenutkih se je treba osredotočiti na prihodnost. Pustiti stvari, ki jih ne moreš spremeniti in misliti na tiste, ki jih lahko. To je ključ do tega, da prebrodiš tudi najbolj črne trenutke v življenju,” je svoj življenjski moto opisal Matthias, ki je danes zelo uspešen na področju svetovanja o športni prehrani.

Poziranje ob svoji zdajšnji ženi Inge. FOTO: Profimedia.

Spet je našel srečo v ljubezni, v življenju danes uživa

Zelo zadovoljen je tudi z zasebnim življenjem. Od leta 2011 je poročen z nemško televizijsko voditeljico Inge Posmyk imata dva otroka.

“Lepo mi je in upam, da bo trajalo čim dlje. Življenje je pred mano postavilo kar nekaj ovir, a sem jih uspešno preskakoval. Verjamem, da tudi po zaslugi športa, s katerim sem se ukvarjal. Dvigovanje uteži je disciplina, v kateri je še bolj kot močno telo pomembna močna psiha. Jaz jo imam,” je povedal orjak, ki danes sicer tehta kar 45 kilogramov manj od takrat, ko je osvojil olimpijsko zlato. Okroglih sto.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!