Indijski najstnik postaja nova šahovska senzacija

Drugi športi 13. Maj 202414:25 0 komentarjev
Domaradžu Gukeš

Domaradžu Gukeš ta čas velja za verjetno največji šahovski up na svetu. Indijski najstnik je nase opozoril s senzacionalno zmago na nedavnem turnirju kandidatov v Torontu, s katero je postal najmlajši izzivalec v zgodovini za naslov svetovnega prvaka.

Gukeš je postal šele drugi Indijec v zgodovini, ki je osvojil prestižni turnir. Pred tem je leta 2014 namreč to uspelo le še legendarnemu Viswanathanu Anandu. Z zmago je mladenič osvojil tudi denarno nagrado v višini 88.500 evrov in si priigral pravico, da se poteguje za naslov najboljšega na svetu.

Sedemnajstletnik sicer velja za pravo šahovsko senzacijo. Šah je začel igrati pri sedmih letih v osnovni šoli in hitro pokazal neizmeren talent zanj. Na azijskem šolskem šahovskem prvenstvu leta 2015 je zmagal v kategoriji do devet let, hkrati pa si je prislužil naziv kandidata za mojstra. Svojo prvo večjo zmago je dosegel tri leta pozneje, ko se je z azijskega mladinskega šahovskega prvenstva vrnil s kar petimi medaljami, istega leta pa je nato osvojil še naslov do 12 let na svetovnem mladinskem prvenstvu.

Mednarodni mojster je postal pri enajstih letih, devetih mesecih in devetih dneh, januarja 2019 oziroma pri starosti 12 let, 7 mesecev in 17 dni pa kot drugi najmlajši šahist v zgodovini pridobil še naziv velemojstra. Rekord Rusa Sergeja Kerjakina je zgrešil za vsega 17 dni.

Sin kirurga otorinolaringologije in matere mikrobiologije je uspehe nizal tudi v nadaljevanju, saj je leta 2022 na šahovski olimpijadi osvojil ekipni bron in posamično zlato, lani pa konkurenco pokoril tudi na mladinskem prvenstvu v hitropoteznem šahu. Julija je prav tako presegel mejo rejting 2750 in postal najmlajši igralec v zgodovini, ki mu je to uspelo.

A Gukeša največji izziv kariere šele čaka, saj se bo novembra za naslov najboljšega na svetu pomeril s Kitajcem Dingom Lirenom. “Kdo bo zmagal na svetovnem prvenstvu je zelo odprto vprašanje. Šlo bo za to, kdo bo imel najboljše živce. Gukeš doslej še ni pokazal pretirane nervoze. Je tako mlad, da morda niti ne razume, da mora biti nervozen. Mislim, da je pozitivno zanj, da tako mlad igra za naziv najboljšega na svetu,” je prepričan norveški šahovski zvezdnik Magnus Carlsen.