Pogačar na zadnjem “vzponu” leta premagal Rogliča

Drugi športi 14. Dec 202121:11 > 21:20 7 komentarjev

Društvo športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) je nocoj že 54. zapovrstjo razglasilo, kateri športniki so v iztekajočem se letu najbolj navdušili. Slavnostna prireditev se je po letu dni premora vrnila v Gallusovo dvorano Cankarjevega doma. V posamični konkurenci sta zmagala Tadej Pogačar in Janja Garnbret, ekipa leta je postala moška košarkarska reprezentanca.

Potem ko je lani zaradi pandemije koronavirusa razglasitev najboljših potekala v studiu javne radiotelevizije, za povrh pa še brez gledalcev, je letos znova – kot veleva tradicija – potekala v največjem slovenskem kulturnem hramu. Poleg nagrad v moški, ženski in ekipni konkurenci so bila podeljena še priznanja za najbolj obetavno mlado športno osebnost (Rok Možič), posebno priznanje za invalida leta (Franček Gorazd Tiršek) in nagrada za fair play (Žiga Lin Hočevar).

Prireditev pred očmi predsednika države Boruta Pahorja in ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec sta vodila športna novinarja Saša Jerković in Irena Shyama Hlebš. Medtem ko sta bili zmagi Garnbretove in košarkarske reprezentance predvidljivi in prepričljivi, pa je bilo bolj tesno v moški konkurenci, kjer je Pogačar ugnal lanskega zmagovalca Primoža Rogliča.

Tadej Pogačar – kolesarski čudežni deček

Prvič na svoji športni poti je 23-letni kolesar postal športnik leta. Poleg druge zaporedne zmage na najprestižnejši dirki sezone, dirki po Franciji, je član moštva UAE Emirates v letu 2021 v svojo zbirko zmag vpisal še znamenita kolesarska spomenika: Liege-Bastonge-Liege in dirko po Lombardiji. Na olimpijskih igrah v Tokiu je na cestni dirki osvojil tretje mesto in postal sploh prvi Slovenec s kolajno na igrah pod petimi krogi. Pred kratkim je osvojil tudi nagrado zlato kolo, s čimer je dobil le še dodatno potrditev, da je v letošnjem letu najboljši kolesar sveta.

Tadej Pogačar z olimpijskim bronom. Foto: Guliverimage.

Mladenič iz Klanca pri Komendi se slavnostne prireditve sicer ni osebno udeležil, v njegovem imenu sta iz rok Petre Majdič nagrado sprejela njegova starša Marjeta in Mirko Pogačar. Se je pa zato priljubljeni Pogi že popoldne oglasil na zoom novinarski konferenci, kjer je izrazil veselje ob koncu ob prejeti nagradi: “Po takem izjemnem letu še ta naziv. Pika na i. Res sem se veselil dogodka, a se ga na žalost nisem mogel udeležiti, saj so mi v ekipi odsvetovali potovanje. Upam, da se ga bom lahko zdaj v prihodnosti udeležil.”

“Čez dva dni z ekipo odhajamo na zimske priprave v Madonno di Campiglio, zelo zahteven pa bo januar z višinskimi pripravami v Španiji. Prvo dirko bom odvozil konec februarja v Združenih arabskih emiratih, domači preizkušnji za naše moštvo,” je še razkril Pogačar, ki si prihodnje leto na vseh dirkah želi čim več rumene barve – barve zmagovalca.

V moški konkurenci je Pogačar sicer prejel 262 točk, lanskega zmagovalca Primoža Rogliča pa je premagal za 44 točk (218). Tretje mesto je zasedel košarkar Luka Dončić (97).

Janja Garnbret – dosanjala olimpijske sanje

Še tretjič je najboljša športnica leta postala 22-letna športna plezalka iz Koroške. Tokrat najbolj prepričljivo do zdaj. A glede na njeno predstavo na olimpijskih igrah ni moglo biti drugače. Kljub mladosti je z zlato olimpijsko kolajno v Tokiu že najuspešnejša športna plesalka vseh časov. Svoje življenje je v zadnjem letu ali dveh povsem podredila enemu cilju – na dan tekme na Japonskem odplezati brez napak in postati olimpijska prvakinja.

V zasledovanju te želje je ogromno časa posvetila hitrostnemu plezanju, v katerem se je močno izboljšala. 6. avgusta letos je bila nepremagljiva, slavila je z ogromno prednostjo. Poleg tega je osvojila še svetovni pokal v težavnostnem plezanju, novo mejo pa premaknila tudi v naravnih plezališčih. Njeno pot do izpolnjenih sanj bo kmalu mogoče videti tudi na filmskih platnih.

Janja Garnbret, foto: Guliverimage.

Drugo mesto v ženski konkurenci je zasedla olimpijska podprvakinja v judu Tina Trstenjak, kot tretja je končala skupna zmagovalka sezone 2020/21 v smučarskih skokih Nika Križnar. Garnbretova je po tretjem slavju v točkovanju za športnico leta, ko je nagrado prejela iz rok Tine Maze, dejala: Uživala sem, po olimpijskih igrah nisem dosti plezala, lepo sem se mela. Z olimpijsko medaljo sem dosegla vse, kar sem si kadarkoli želela. Zdaj imam tudi film, premiera je bila nedolgo nazaj. Letos mi je bilo dobro, da mejnike postavljam tudi v naravnih plezališčih, tam imam še precej izzivov.”

Moška košarkarska reprezentanca – sekunde do raja

Po naslovu evropskih prvakov leta 2017 so se Luka Dončić in druščina znašli v težki situaciji. Ostali so brez uvrstitve na svetovno prvenstvo 2019, po razočaranju v kvalifikacijah pa so novo pravljico spisali v letošnjem poletju. Najprej so si v polni dvorani v Kaunasu v Litvi proti domačinom zagotovili sploh prvi nastop na igrah pod petimi krogi. A izbrana vrsta pod vodstvom selektorja Aleksandra Sekulića se ni zadovoljila zgolj s potjo v Tokio.

Z izvrstnimi predstavami vse od prve tekme proti Argentini so slovenski košarkarji vse glasneje opozarjali nase, vse bolj realna se je zdela tudi osvojitev ene od kolajn. Po četrtfinalni zmagi nad Nemčijo jih je do sanjskega finala proti ZDA ločil le še en met na tekmi proti Franciji, a žoga ni šla skozi obroč. Veliko razočaranje je bilo vidno tudi na tekmi za bronasto kolajno, ki je na koncu pripadla Avstraliji. A četrto mesto na olimpijskih igrah se je zapisalo v zgodovino, z lahkoto pa ga lahko postavimo ob bok uspehu iz leta 2017.

Košarkarska reprezentanca je izjemen uspeh dosegla že z uvrstitvijo na OI, kjer pa so jo sekunde ločile od kolajne. Foto: Charlie Neibergall – AP Photo via Guliver

Nagrado za ekipo leta je v Cankarjevem domu prevzel nekdanji košarkar, zdaj pa generalni sekretar Košarkarske zveze Slovenije Radoslav Nesterović, ki je ob tem dejal, da je vendarle bila slajša zlata medalja z evropskega prvenstva 2017: “To je bil preboj po dolgih letih razočaranj in težkih trenutkov. Končno se nam je posrečilo. Potrebovali smo nekaj časa, da smo dozoreli. Kot reprezentanca in kot narod. Z ekipo, ki jo imamo zdaj, bomo v naslednjih letih boljši, kot smo bili v prvih 30 letih. Pred nami so svetli trenutku, upamo na najboljše.”

Košarkarji so v glasovanju premagali odbojkarsko reprezentanco (srebrno na evropskem prvenstvu) in ekipo smučarskih skakalk (srebrno na svetovnem prvenstvu).

Ekipa leta

1. košarkarska reprezentanca, 66 točk

2. odbojkarska reprezentanca, 37

3. ekipa smučarskih skakalk (Klinec, Rogelj, Bogataj, Križnar), 8

4. ekipa smučarskih tekačic (Lampič, Urevc), 2

5. jadralna posadka 470 (Mrak, Macarol), 1

Posebne časti so bili deležni še nekateri drugi športniki. Odbojkar Rok Možič se je s priznanjem za najbolj obetavno mlado športno osebnost pridružil Pogačarju, Dončiću in drugim, ki so se potem že vpisali v zgodovino slovenskega in svetovnega športa. Dragulj slovenske odbojke je bil ključni mož ekipe Maribora, ki je presenetljivo osvojila naslov državnega prvaka. Priložnost je dobil tudi v dresu slovenske reprezentance, najprej v ligi narodov, potem še ob tretji osvojitvi srebrne medalje na evropskem prvenstvu. Sijajne predstave pa so poskrbele, da se je v novi sezoni preselil v prvo italijansko ligo, eno najmočnejših na svetu, kjer v dresu Verone že navdušuje.

Franček Gorazd Tiršek, dobitnik dveh paraolimpijskih medalj 2021, je prejel posebno priznanje za invalida leta. Dvema kolajnama iz Londona 2012 in Rio de Janeira 2016 je dodal še dve. Najprej je bil uspešen v streljanju z zračno puško stoje, kjer je znova zasedel drugo mesto. Nekoliko presenetljivo je nato osvojil še kolajno v disciplini zračna puška leže, tokrat bronasto in svoj zbir povečal na štiri.

Nagrada za fair play pa je pripadla kajakašu Žigi Linu Hočevarju. Ta je na državnem prvenstvu v Tacnu v svoji kategoriji zmagal. Po ogledu videoposnetka je videl, da mu sodniki niso prisodili dveh kazenskih sekund pribitka zaradi dotika vratc. Ta pribitek bi ga potisnil na drugo mesto. Naslednji dan je medaljo odnesel na pošto in jo poslal svojemu prijatelju Ateju Zobcu Urbančiču, ki je uradno na tekmi zasedel drugo mesto.