Slovenskemu športu povrniti tisto, kar je dal Sloveniji v zadnjih 30 letih

Foto: SK

S potrditvijo reorganizirane vlade se je januarja spremenilo ime gospodarskega ministrstva, ki je pod svoje okrilje dobilo šport. Ekipa z ministrom Matjažem Hanom na čelu se je predstavnikom športnih panožnih zvez predstavila danes v Cankarjevem domu. Beseda je med drugim tekla o financiranju športa v prihodnje in oblikovanju novega 10-letnega nacionalnega programa do leta 2033.

“Prepričani smo, da je t. i. sinergija oziroma tristebrno sodelovanja gospodarstva turizma in športa lahko Sloveniji prinese pozitivne učinke. Predvsem pa želimo z olimpijskim komitejem Slovenije in vsemi panožnimi zvezami ustvariti dialog o tem, kako razvijati šport naprej,” je po zaključenem srečanju s predstavniki športnih panožnih zvez v Cankarjevem domu poudaril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han ter spomnil, da je Slovenija po številu osvojenih medalj na prebivalca v vseh možnih tekmovanjih svetovni prvak, zato je zdaj tudi naloga politike, da finančno in drugače športu povrne, kar je dal državi v zadnjih 30 letih.

Ena od stvari, zaradi katerega je bilo srečanje danes sploh organizirano, je bil tudi nov 10-letni nacionalni program za šport do leta 2033, ki je v pripravi na ministrstvu, po besedah Hana pa je želja, da ga sooblikujejo s športnimi akterji in na podlagi tega zastavijo smernice, ki bodo določale, “kje želimo imeti naš šport”. “Vsi radi govorimo o medaljah, a te so naši športniki osvojili, ker je pri tem sodelovalo ogromno prostovoljcev. Predvsem starši so ogromno sodelovali in financirali. Ti so še zmeraj eni od glavnih financerjev slovenskega športa, zato želimo to spremeniti, da bi lahko vsaka nadarjena mlada oseba, ne glede iz kakšne družine prihaja, izpolnila svoj potencial. To je naša naloga in usmeritev v bodoče,” je povedal Han.

Matjaž Han
Matjaž Han (Foto: SK)

Za pozitivno in koristno je današnje srečanje označil tudi novi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac in izpostavil, da so danes predstavniki športa in ministrstva vsaj na simbolni ravni pokazali, da držijo skupaj. “Pokazali smo, da iščemo poti, kako bomo športu v prihodnje omogočili še več, ker si to zasluži,” je dejal Bobinac in dodal, da je beseda tekla tudi o tem, kako izboljšati športno infrastrukturo, kako povezati športne akterje od združenj, klubov do društev in nenazadnje, kako izboljšati položaj športnikov, športnic ter trenerjev.

Želja je podvojitev javnih sredstev za šport

Kot je zatrdil prvi mož OKS, je ministrstvo dobro seznanjeno z zahtevami in željami slovenskega športa, ki se mu v prihodnjih letih s strani države obeta tudi občutna finančna podpora. Že v prejšnjem mandatu je bil namreč sprejet zakon, s katerim bo vlada za investicije v športno infrastrukturo v prihodnjih petih letih namenila 150 milijonov evrov. V sklopu letošnjega razpisa bo na voljo deset milijonov evrov, v prihodnje pa bo po besedah Hana razvit dvotirni sistem, po katerem bo del predvidenih sredstev namenjen za razvoj objektov nacionalnega pomena, ki jih bo določil OKS, drugi del pa bo porabljen za razvoj lokalne športne infrastrukture glede na izražene potrebe lokalnih skupnosti.

Foto: SK

“Denar je zdaj treba vključiti v proračune. Za letos smo ta del denarja že dali. Dogovorili smo se, da bo del denarja namenjen lokalnim skupnostim za športne objekte in zunanje športne površine. Drugi del, ki je zelo pomemben za Slovenijo in njen razvoj turizma ter gospodarstva, bo namenjen za izgradnjo panožožnih objektov nacionalnega pomena. Tu bo imel glavno besedo OKS, ki bo povedal, katere projekte, poleg na primer Planice, še mora financirati država,” je poudaril Han.

Želja predstavnikov športa je sicer podvojitev javnih sredstev za šport v primerjavi z lanskim letom, kar bi predstavljalo okoli 52 milijonov evrov letno. Že letos so sredstva višja za 22 odstotkov, Bobinac pa se nadeja, da bo cilj izpolnjen v naslednjih dveh oziroma treh letih. “Kako bomo to dosegli, še ne vem točno, a imam vtis, da obstaja pripravljenost tudi s strani vlade in resornega ministrstva. Iščemo načine, kako bi to dosegli. Že za leto 2024 verjamem, da bo prineslo velik korak v to smer,” je še pristavil Bobinac.

Posvet jih je navdihnil z upanjem

Na današnjem srečanju so sodelovali tudi predstavniki Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja. Njihov pšredstavnik Damijan Lazar je pri tem izpostavil pomembnost tega, da so tudi njihovi člani enakopravno vključeni v sisteme športa v državi.

“Današnji posvet nas je navdihnil z upanjem, da bodo pogoji in umestitev športa invalidov v naši družbi bolj vključujoči. Seveda si želimo, da bi bili deležni tudi dodatnih finančni sredstev, da se prilagodijo tako športni objekti kot ostala infrastruktura z dostopnostjo za vse oblike invalidnosti, ki so vključeni v naše športne programe. Smo šele na začetku poti, zato bomo ministrstvo in ostale segmente ocenjevali na koncu zaključne bilance,” je zatrdil Lazar.