Darko Jorgić je finalno srečanje namiznoteniškega evropskega prvenstva z 1-4 (10, -12, -8, -9, -2) v nizih izgubil proti domačinu kitajskih korenin, Dang Qiuju. München Zasavec zapušča s srebrno kolajno, postal pa je prvi Slovenc, ki se je prebil v finale EP.
Hrastničan je prvi niz dobil na razliko z 12:10.
V drugem je skoraj ves čas vodil, tudi 8 proti 4, v odločilni fazi popustil. Qiu si je priigral prvo set priložnost, jo zapravil, tudi naslednji dve, potem pa vendarle priključil. V tem delu tekme je bil Nemec boljši z izidom 14:12.
Ostaja grenak priokus, saj se lahko upravičeno vprašamo, kakšen razplet bi imel finale, če bi na tej točki Jorgić povedel z 2-0.
Tretji niz sta Qiu in Darko spet začela izenačeno, nasprotnik je nato Hrasntičanu pobegnil na 7:4 in prednost zadržal do konca. Na 2-1 v nizih je Nemec pobegnil s premočjo 11:7.
Qiu, sicer 13. igralec sveta, je pred finalom, s 4:0 izločil Tima Bolla in v polfinalu s 4:1 še Šveda Mattiasa Falcka. Jorgić je bil včeraj boljši od Portugalca Tiaga Apolonie, potem pa mu je v polfinalu pri 2-2 v nizih zaradi poškodbe prsta predal Šved, Kristian Karlsson.
Razpad igre v zadnjem nizu
Jorgić se je kljub zgodnjemu zaostanku (1:4) v četrtem nizu boril in izenačil na 4 ter Qiuja prehitel (7:6 in 8:7). Bolj pisane na kožo so mu bile točke, ko je igral bližje mreži. Kitajski Nemec, ki ga trenira nekdanji namizni tenisač Jörg Rosskopf, je v odločilnih trenutkih spet “pritisnil na plin”.
Povedel je 10:8, bil na bekhend udarcu praktično nezgrešljiv in, po zapravljeni prvi set žogici ter minuti odmora, povedel že s 3-1 v nizih.
Pri 4:1 za Qiuja v petem nizu je bila Andreja Ojsteršek Urh prisiljena vzeti “timeout”. Možnosti za zlato so se praktično zaprle. Peti niz je Qiu dobil kar z 11 proti 2.
Vseeno EP Hrastničan lahko zapušča dvignjene glave. Gre za največji uspeh slovenskega namiznega tenisa, poleg tega pa ima Jorgić šele 24 let.
Portret Darka Jorgića
rojen: 30. 7. 1998
prebivališče: Hrastnik
poklic: profesionalni športnik, računalniški tehnik
klub: Saarbrückentrener: Jože Urh, Andreja Ojsteršek
največji uspehi:
EP v Münchnu 2022:
2. mestoolimpijske igre:
četrtfinale, Tokio 2020vidnejši uspehi:
1. mesto evropski Top 16, 2022 Montreux
2. mesto evropski Top 16, 2020 Montreux
3. mesto na ekipnem EP 2017
1. mesto ekipno, sredozemske igre 2022 Oranostali uspehi:
Devet kolajn z EP za mladince in kadete, 1. mesto na svetovni mladinski lestvici, 3. mladinsko SP v mešanih dvojicah, evropski klubski prvak, nemški prvak.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!