Italija izenačila rekordni niz brez poraza

Euro 2020 20. Jun 202120:00 > 20:06 0 komentarjev
Italijani so tri domače tekme dobili z gol razliko 7:0. Foto: Guliverimage

Deseti tekmovalni dan evropskega nogometnega prvenstva je prinesel zadnja dva dvoboja v skupini A. Italijani so z zadetkom Mattea Pessine z 1:0 ugnali Wales in predtekmovanje končali brez prejetega zadetka. Na drugi tekmi je Švica s 3:1 ugnala Turčijo, a kljub temu zasedla šele tretje mesto v skupini - tudi za Walesom.

Maksimalnih devet točk so zbrali nogometaši Italije v skupinskem delu Eura. Že trideseto tekmo zapored so azzuri ostali nepremagani, na tem prvenstvu pa sploh še niso prejeli zadetka. Wales je bil kljub porazu zadovoljen, saj je osvojil drugo mesto skupine in prav tako že zagotovo napredoval v izločilne boje.

Na olimpijskem stadionu v Rimu so bili Italijani v prvem polčasu veliko boljši nasprotnik (posest žoge 62%-38%, streli 9:2, streli v okvir gola 2:1; vse za azzure), a so svojo premoč kronali šele tik pred odmorom, ko je po podaji debitanta na tem evropskem prvenstvu Marca Verratija zadel zvezni igralec, soigralec Josipa Iličića pri Atalanti, Matteo Pessina. Šlo je za uigrano akcijo pri prostem strelu. Domači navijači so znova lahko navdušeni nad predstavo svojih izbrancev, ki na tem Euru delujejo odlično.

Italija je udarno vstopila tudi v drugi polčas. V 53. minuti je s prostega strela z okoli tridesetih metrov vratnico zatresel Federico Bernardsechi. Član Juventusa je našel luknjo v živem zidu Walesa, a žoga je zadela okvir gola. Valižani so delo domačim olajšali v 55. minuti, ko je po direktnem rdečem kartonu igrišče moral zapustiti Ethan Ampadu.
Modro-beli so še naprej pritiskali za drugi gol, na drugi strani pa je Gareth Bale po slabi reakciji v 77. minuti zapravil lepo priložnost za izenačenje. Do konca se rezultat ni več spremenil, obe moštvi pa sta bili z izidom zadovoljni, saj sta zasedli prvo in drugo mesto v skupini A.

Veliko veselje Mattea Pessine ob tretjem reprezentančnem zadetku v karieri. Foto: Guliverimage

Švica kljub zmagi še ni varna

Manj zadovoljni so bili Švicarji kljub zmagi nad Turčijo (3:1). Zaradi slabše gol razlike (ob enakem številu točk) so v boju z Walesom potegnili kratko in zdaj upajo, da bodo ena izmed štirih najboljših tretjeuvrščenih reprezentanc na Euru.

Švica v Bakuju na tekmi, ki jo je sodilslovenski sodnik Slavko Vinčić, v prvem delu proti Turčiji ni močno prevladovala, bila je celo manj pri žogi od tekmecev. A izbranci Vladimirja Petkovića so povedli že v šesti minuti, ko je podajo Stevena Zuberja v zadetek spremenil Haris Seferović. Zuber je podal tudi pri drugem golu Švice, ko je v 26. minuti mrežo Turkov s fantastičnim strelom zatresel še Xherdan Shaqiri, ki je poskrbel za udobno prednost pred nadaljevanjem.

Turki so kljub zaostanku dveh golov upali na preobrat, še več možnosti zanj pa je v 62. minuti s prvim reprezentančnim golom v karieri vlil Irfan Kahveci. Nogometaš carigrajskega Fenerbahčeja je lepo preigraval na desni strani kazenskega prostora, nato pa je z odličnim strelom zadel za 2:1. A kaj ko je na žalost Turkov le šest minut kasneje z drugim golom na tekmi in tretjim na prvenstvu Švici lepo prednost spet prinesel Xherdan Shaqiri. To je bil tudi končni izid tekme, po kateri pa so bili Švicarji razočarani, saj so v skupini A zasedli šele tretje mesto in čakajo na rezultate ostalih ekip, če bodo sploh nadaljevali s prvenstvom. Turčija se poslavlja.

Haris Seferović je Švico popeljal v vodstvo že v šesti minuti. Foto: Guliverimage