Finoro 90 sekund pred koncem pokopal Jesenice – Asiago slavi

Alpska liga 19. Apr 202222:48 > 23:02 0 komentarjev
Jesenice so doživele boleč poraz na peti tekmi.

Asiago je z zmago z 2:1 na odločilni, peti tekmi postal nov prvak alpske hokejske lige. Na prestolu je nasledil dvakratno zmagovalko Olimpijo, odločilni gol v krsto Jesenic pa so Italijani zabili 90 sekund do konca, ko je plošček v mrežo potisnil Giordano Finoro.

Za razliko od prvih štirih tekem, ko je zmagovalna ekipa vselej dosegla štiri gole, je tokratni obračun ponudil s še bolj taktično in obrambno naravnano predstavo. Videli smo le tri gole, zadnjega pa so hokejisti Asiaga dosegli le minuto in pol pred koncem, ko je napako sicer izvrstnega vratarja Oscarja Fröberga izkoristil Giordano Finoro in poskrbel za naslov italijanskih prvakov. Klub iz Vicenze se po seriji, polni preobratov, veseli drugega naslova v AHL v klubski zgodovini, Jeseničani pa so kljub grenkemu porazu v finalu glede na prejšnje sezone storili korak naprej in bili le kanček oddaljeni od želenega slavja.

Za uvod le tipanje

Kar nekoliko pričakovano je prva tretjina minila brez veliko priložnosti. Obe ekipi sta se, zavedajoč se vložka, osredotočili predvsem na disciplinirano igro v obrambi, napadu pa sta posvečali manj pozornosti. Kljub temu so bili domači malce bolj konkretni (v strelih 14:9), a tako kot na prvih dveh tekmah v Asiagu se je prva tretjina tudi tokrat končala brez zadetkov.

Asiago boljši, a Jesenice bližje vodstvu

V začetku drugega dela so domači prevzeli pobudo in prevladovali, a so obleganje vrat znova odličnega Oscarja Fröberga kronali šele v 29. minuti, ko je bil na vsaki strani izključen po en igralec. Enrico Miglioranzi je izkoristil več prostora na ledeni ploskvi, sprehodil se je skozi obrambo Jeseničanov in brez težav z bekhendom premagal še Fröberga.

A zadetek železarjev ni potrl, za izenačenje so potrebovali le 40 sekund. Jaša Jenko je na modri liniji zadržal plošček v napadalni tretjini, ga poslal pred vrata Luce Stevana, nato pa ga je v gol ob bližnji vratnici pospravil Gašper Glavič. Ker je italijanski vratar ob tem premaknil vrata, sta si sodnika ogledala videposnetek in zadetek nato tudi priznala. V 35. minuti je vratnico zadel Nejc Brus, zaključek pa je znova pripadel domačim. A po 40 minutah je semafor kazal izenačen izid: 1:1.

Odločilni udarec 90 sekund do konca

Z nekaj sreče bi se ta spremenil kmalu po koncu zadnje tretjine, ko se je ob igri z igralcem manj dvakrat pred Stevanom sam znašel Eric Pance, a je bil italijanski čuvaj mreže vselej zmagovalec dvoboja. Tekma se je povsem razživela, znova pa so bili nevarnejši domačini. Z vseh možnih položajev so streljali proti vratom Jesenic, kjer pa se švedski vratar ni pustil premagati.

A tudi slovenski hokejisti so imeli svoje priložnosti, ob prednosti igralca več je eno od najlepših zapravil Jaša Jenko, ki ploščka pred golom ni uspel dvigniti čez vratarjevo nogo. Asiago se je ubranil nevarnosti, nato pa je v zaključku hiter protinapad izkoristil Giordano Finoro in poskrbel za veliko slavje domačih hokejistov. Kljub dvema branilcema ob sebi je uspel priti do strela ob bližnji vratnici, kjer je Fröberg premaknil levo nogo, ploščica pa ga je zadela v stojno nogo in se odbila v mrežo. Končno razmerje v strelih sicer ni realen pokazatelj moči na ledu (44:23 za Italijane).

Za Asiago je to drugi naslov v ligi AHL po sezoni 2018, Jesenice pa so ob prvem nastopu v finalu doživele poraz. A napredek v primerjavi z lansko sezono je očiten in je odličen temelj za nadaljnje korake naprej. Želja je tudi čimprejšnja vrnitev v ligo ICE, kar pa je jasno pogojeno tudi s financami.

Alpska liga, finale, peta tekma

Torek, 19. april:

Asiago – Jesenice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) /3:2/

Strelci: 1:0 Miglioranzi (Vankus, Ginnetti, 29.), 1:1 Glavič (Rajsar P., Jenko, 30.), 2:1 Finoro (Vankus, Stevan, 59.)

V poševnicah je zapisan izid v zmagah. Igrali so na tri zmage, Asiago je nov prvak lige AHL.