Slovenija proti Norveški brez gola in brez točk

Hokej 16. Maj 202317:32 1 komentar
slovenska hokejska reprezentanca Norveška

Slovenska hokejska reprezentanca je na tretji tekmi svetovnega prvenstva doživela še tretji poraz. Na izenačenem obračunu z Norveško so bili risi najbližje kakšni osvojeni točki v Rigi do zdaj, a so vikingi minimalno prednost od 15. minute zadržali vse do konca (0:1). Slovence jutri čaka nov prost dan, nato pa naporen konec tedna s četrtkovo tekmo proti Češki in petkovo proti Latviji.

Po hudi borbi se žal ni izšlo. Norvežani so bili statistično gledano boljši tekmec od Slovencev (29:18) v strelih, a ekipa s sončne strani Alp je imela svoje priložnosti, da bi tekmo obrnila v svojo korist. Žal pa je bila preveč neučinkovita pred vrati nasprotnika, vratar vikingov Henrik Haukeland pa je pokazal, da ni bil kar tako najboljši čuvaj mreže v tej sezoni nemške lige DEL. Mrežo je ohranil nedotaknjeno, njegovi soigralci pa so z nogometni rezultat (1:0) zadržali kar 45 minut!

Slovenija po treh tekmah ostaja pri nič točkah, Norvežani imajo zdaj štiri. Na lestvici sta med njima Kazahstan in Latvija s po dvema, z obema ekipama se bodo risi v naslednjih dneh še pomerili. Po prosti sredi pa jih v četrtek najprej čaka tekma s Češko (15.20).

Pogumen začetek, a Norveška hitro pokazala svojo moč

Prva tretjina je ponudila z izenačeno in dinamično igro, v kateri pa sta se obe ekipi vidno zavedali pomembnosti tekme. Malo prekinitev, a tudi malo strelov (9:5 v korist Norveške) so videli gledalci v Areni Riga, kjer so Slovenci prek Jana Urbasa in Roka Tičarja nevarno zapretili že v prvi minuti, a pod prvi zadetek so se vendarle podpisali Skandinavci. V 15. minuti je Johannes Johannesen z lepo diagonalno podajo presekal slovensko obrambo, na levi strani je ploščico sprejel Thomas Berg Paulsen, ki je ob neodločnih branilcih močno sprožil in vrhunsko zadel v zgornji levi kot Gašperja Krošlja, ki je tokrat znova dobil priložnost v golu Slovenije. Njegovi soigralci so bili pred odmorom zelo nevarni ob prvi številčni prednosti, a je rezultat ostal nespremenjen.

Slovenija Norveška

Risi prevzeli pobudo

Tudi srednji del tekme je ponudil z zelo podobnim stanjem na ledeni ploskvi. Norvežani so bili več pri ploščku, več streljali, a bolj zrele priložnosti so imeli Slovenci. V 27. minuti sta krasno akcijo z dvojno podajo izpeljala Jan Drozg in Nik Simšič, a je zadnji po posredovanju tekmecev streljal mimo gola. Še bližje zadetku pa je bil Robert Sabolič na polovici obračuna, ko je ob powerplayu neoviran imel čas za strel, dobro nameril, a je zadel prečko. Kljub neuspelemu poskusu ob izključitvi so risi prevzeli pobudo na igrišču, kar je začutil tudi selektor Kopitar in ’skrajšal’ klop ter vztrajal pri igri s tremi napadalnimi peterkami. Poteza se je obrestovala s še eno kaznijo Norveške, ob kateri je Henrika Haukelanda že premagal Rok Tičar, a ob pisku sodnikov. Ti so namreč tik pred golom sodili prekršek Bineta Mašiča, zato gol ni obveljal. Vikingi so ob svoji prvi številčni premoči nevarno zapretili, osamljeni Mathias Trettenes je stresel vratnico. Po pestrem zaključku sta moštvi na odmor odšli z izidom prvih 20 minut.

Slovenija Norveška Gašper Krošelj

Naboji ostali prazni

Začetek zadnje tretjine je bil za rise zelo zahteven, saj so morali ubraniti premoč tekmeca po kaznih Saboliča in Urbasa, vmes pa so imeli powerplay na voljo tudi sami, a tokrat niso bili tako nevarni kot v prejšnjih poskusih. Norvežani so s pragmatično igro še naprej ohranjali minimalno prednost, čeprav so se v zadnjih minutah vidno osredotočili na obrambne naloge in prežali le še na protinapade. Kljub temu Kopitarjevim izbrancem ni uspelo prebiti njihovega obrambnega junaka, glavni junak vikingov pa je postal vratar Henrik Haukeland, ki je ustavil vseh 17 slovenskih poskusov. Pomagal ni niti poskus s šestimi igralci v polju v zadnji minuti, prav tako ne pol minute odmora tik pred zadnjo sireno. Norvežani so se v zadnji sekundi rešili po neverjetni borbi pred svojim golom.

Henrik Haukeland
Norveški vratar Henrik Haukeland je bil nerešljiva ugnaka slovenskih hokejistov. Foto: Profimedia

V predtekmovalni skupini B Slovenci ostajajo pri nič točkah, Norveška ima zdaj skupno štiri. Vmes sta še Latvija in Kazahstan s po dvema. Rise po današnjem porazu z vikingi čaka prosta sreda, v četrtek dvoboj s Češko, v petek z domačo zasedbo Latvije, v nedeljo pa še Slovaška. Zadnji tekmec v skupini bo Kazahstan v ponedeljek, 22. maja.

“Vedeli smo, za kaj igramo, in da so Norvežani več kot premagljivi. Želja je res bila, že zjutraj, ko smo se zbudili, se je videlo v očeh vseh, da hočemo. Tudi na ledu smo to pokazali, ampak nekako nismo znali dati tiste pike na i, zadnji strel ni šel v gol, tako da smo žal izgubili. Ni še konec, so še tekme, prihajajo nasprotniki, ki jih lahko premagamo in ki jih moramo premagati. Dan počitka nam bo zelo ustrezal, danes je bila zelo težka. Gremo naprej z dvignjeno glavo,” je srečanje za TV Slovenija ocenil branilec Blaž Gregorc.

Selektor Matjaž Kopitar pa je dodal: “Seveda je razočaranje, toda moramo se dvigniti. Mislim, da smo igrali dobro, stopnjevali smo svoj ritem. Na začetku je bilo prisotne nekaj nervoze, na žalost smo takrat dobili prepoceni zadetek. Na drugi strani smo si priigrali ogromno priložnosti, imeli so (Norvežani, op. p) ogromno število blokiranih strelov, res so garali za to. Nismo našli poti do zadetka. Kar nas lahko hrabri je to, da igra je, moč je bila, bili smo boljši, v zadnji tretjini v celoti. Ampak rezultata pa ni. Izgubljenega ni še nič. Z današnjo zmago bi sicer veliko pridobili. V hokeju se plošček odbije v pravo smer, včasih pa ne gre nič pravilno. Jutri imamo prost dan. Sledita tekmi s Čehi in Latvijci, težki tekmi, toda borba traja dalje. Glavno je, da se glave umirijo in da na naslednji tekmi pokažemo pravi obraz.”

Na sočasni tekmi v Tampereju je Danska premagala Avstrijo (6:2). Naši severni sosedi so se dobro upirali vse do zadnje tretjine, v kateri pa so Skandinavci stopili na plin in zasluženo slavili.

Švica nadigrala Kazahstan

Švica je v Rigi s prepričljivo in dominantno zmago s 5:0 nad Kazahstanom nadaljevala zmagoviti niz. Švicarji so s tremi zmagami v rednem delu osvojili devet točk, kar zadostuje za trenutno prvo mesto v skupini B. Kazahstanci so s porazom in trenutnima dvema točkama na predzadnjem mestu, a so še vedno pred slovensko izbrano vrsto.