Kanada prvič po letu 2006 brez polfinala

Hokej 16. Feb 202216:53 > 17. Feb 2022 13:02 0 komentarjev

Po včerajšnjem repasažu na hokejskem turnirju v Pekingu je danes čas za četrtfinale. Prvi so si polfinalno vstopnico zagotovili Slovaki, ki so po streljanju kazenskih strelov presenetljivo izločili ZDA. Edini gol v loteriji je dosegel Peter Cehlarik. Z zmago nad Dansko (3:1) se jim je med najboljšimi štirimi pridružila tudi ekipa Ruskega olimpijskega komiteja. Najvišjo zmago dneva je dosegla Finska, ki je domov poslala Švico. Švedi pa so v zaključku tekme strli Kanadčane. Končna odločitev o bronasti kolajni pa je padla v ženski konkurenci, zanesljivo so jo osvojile Finke.

Hokejski turnir ZOI, 7. dan

Derbi četrtfinala je bil na sporedu kot zadnji obračun. Udarili sta se Švedska in Kanada. Tokrat so se zmage veselili Skandinavci, ki so z 2:0 ugnali Kanadčane. Odločitev o zmagovalcu je padla šele sredi zadnje tretjine, ko je Wallmark popeljal Švede v vodstvo. Piko na i je postavil Lander, ki je zadel v prazno mrežo. V polfinalu jih sedaj čaka še en težak obračun proti Rusom.

Finska še naprej brez poraza

Finska nadaljuje niz neporaženosti na Kitajskem. Proti presenetljivi četrtfinalistki Švici dvoma o zmagovalcu ni bilo, Skandinavci so namreč že po 11 minutah vodili z 2:0. Ko je Anttila na začetku drugega dela povišal na 3:0, se je zdela tekma odločena. Hokejisti iz dežele sira in čokolade so sicer pred drugim odmorom znižali, a je Finska še z dvema goloma v prazno mrežo ob koncu dokončno potrdila pot v polfinale. Tam se bo pomerila z Ruskim olimpijskim komitejem.

Rusi niso pustili presenečenja

Rusi so bili spet boljši od Dancev. Po zmagi v drugem krogu skupine B (2:0) so branilci naslova debitante na igrah premagali tudi v četrtfinalu. Skandinavci so se sicer po uvodnem zaostanku hitro pobrali in izenačili. Ob koncu druge tretjine je Nikita Nesterov olimpijske športnike Rusije spet popeljal v vodstvo. V zadnji so imeli Danci ob igralcu manj na ledu celo priložnost za izenačenje, a se je izkazal Ivan Fedotov. Na drugi strani je Vjačeslav Vojnov izkoristil številčno prednost in potrdil zmago svoje reprezentance.

Slovaki končali niz Američanov

Vloga favorita pred prvo četrtfinalno tekmo je pripadala ZDA, ki so se v četrtfinale brez poraza uvrstile že po skupinskem delu. Slovaki skozi turnir rastejo, po dveh visokih porazih proti Finski (2:6) in Švedski (1:4) so se pobrali proti Latviji (5:2), nato pa v repasažu presenetili še srebrne z zadnjih iger, Nemce (4:0). Zdaj so izločili še za mnoge prve favorite turnirja, Američane.

Ti so bili sicer ob vodstvu z 2:1 že tik pred uvrstitvijo med najboljše štiri, a je 44 sekund pred koncem izenačil Marek Hrivik. V podaljšku golov ni bilo, pri kazenskih strelih pa sta bila zelo razpoložena oba vratarja. Ameriškega Straussa Manna je v četrti seriji ugnal le Peter Cehlarik, medtem ko Patrik Ribar ni klonil niti enkrat in Slovaki se lahko veselijo vsaj izenačenja svojega najboljšega rezultata na olimpijskih igrah. Leta 2010 so bili v Vancouvru četrti, zdaj pa bodo zagotovo storili vse, da se domov vrnejo s kolajno.

Bron zanesljivo Finkam

Prva kolajna pa je podeljena v ženski konkurenci. V boju za tretje mesto so Finke nadigrale Švicarke, končalo se je s kar 4:0. Odločitev je padla v zadnji tretjini, po golu Vainikke v 12. minuti so nato zadele še Tapanijeva, Laitinenova in Karvinenova. Za Skandinavke je to četrta kolajna z olimpijskih iger, četrta bronasta. Na tretjem mestu so končale tudi pred štirimi leti v Pjongčangu.

Ženski finale bo na sporedu jutri ob 5.10 po slovenskem času med ZDA in Kanado.