Po novi zmagi v Tivoliju Beljak le še korak od polfinala

Hokej 15. Mar 202221:54 > 22:22 0 komentarjev
Beljak je le še zmago oddaljen od napredovanja v polfinale lige ICE.

Po rutinirani in pragmatični igri so hokejisti Beljaka še tretjič v četrtfinalni seriji lige ICE premagali Olimpijo (5:2). Že po 23 minutah so v Ljubljani vodili s 3:0, kljub vrniti zmajev na 3:2 pa so na koncu prišli do pomembne zmage. Uvrstitev v polfinale si lahko priborijo že v petek na domačem ledu, kjer bodo zmaji za ohranitev upov v mednarodni sezoni nujno potrebovali zmago.

Za slavnosten trenutek je v Tivoliju, kjer se je tokrat zbralo dobrih 3100 navijačev, še pred tekmo poskrbela Urša Bogataj. Dvakratna olimpijska prvakinja v smučarskih skokih je namreč izvedla začetni met ploščka.

To smo videli prvič v seriji

A začetek Olimpije ni bil nič kaj slavnosten. Beljačani so namreč v 9. minuti po le 16 sekundah igre z igralcem več (izključen je bil Anže Ropret, ki se je vrnil v postavo) ugnali Paava Hölsäja. Finski vratar, ki je kljub drugačnim napovedim Mitje Šivica dobil prvo priložnost v četrtfinalni seriji, je bil ob strelu Scotta Kosmachuka nemočen. Za dvojno vodstvo pa je po hitrem protinapadu v 17. minuti poskrbel Renars Krastenbergs.

Ljubljančani so lahko obžalovali predvsem priložnost iz pete minute, ko je ob rezultatu 0:0 pred Alexandra Schmidta sam pridrsal Nik Simšič, a streljal preko vrat. Po lepi akciji je vratarja VSV-ja v 12. minuti med nogama že premagal Bastien Maia, a Tadeju Čimžarju ploščka ni uspelo zbezati v mrežo. Kljub več strelom v prvem delu (13:10) je imela Olimpija še naprej ogromno težav v srednji in obrambni tretjini, zaradi česar so bili gostje s pragmatično in rutinirano igro nevarnejši. Sploh prvič v tej seriji pa ena od moštev v eni od tretjin ni dosegla gola.

Upanje za zadnji del

Ljubljančani so v drugi del tekme vstopili odločneje. Že po 34 sekundah je proti Schmidtu znova sam zadrsal Simšič, a je bil avstrijski čuvaj mreže znova zmagovalec. Na drugi strani pa je za šok poskrbel Felix Maxa. Po hitri akciji po levi strani je streljal iz težkega položaja, plošček pa je Hölsäju pod roko ušel v mrežo. Beljak je povedel s 3:0, Olimpija pa se je zdela kot razbita vojska.

A hladen tuš je domače prebudil. Dokončno so prevzeli pobudo in že manj kot minuto kasneje znižali. Blaž Tomaževič je šel s ploščkom okoli gola, nato pa ga oddal Mitji Robarju, ki ga je v naletu poslal v gol za eksplozijo domačega občinstva. Zeleni so nadaljevali z napadalno igro, kar se jim je obrestovalo v 38. minuti. Jaka Sodja je plošček poslal v napadalno igro, tam pa se je z nekaj sreče od palice beljaškega branilca odbil točno pred Gregorja Koblarja. Ta priložnosti ni zapravil in pred zadnjo tretjino je bil rezultat znova ’živ’.

Želja je bila premalo

Obleganje koroških vrat se je nadaljevalo tudi v začetku zadnje tretjine. Napake gostov so bile vse pogostejše, v 46. minuti si je eno od teh privoščil vratar Schmidt. Zadetek v prazno mreži je Sodji s prekrškom preprečil Derek Joslin, Olimpija pa ni znala izkoristiti številčne premoči. V trenutkih največje premoči, ko je gol za izenačenje visel v zraku, pa je pred svojimi vrati spodrsnilo Koblarju. Darilo je izkoristil Krastenbergs z drugim golom na tekmi.

Zeleni so še naprej pritiskali, napadali, a plošček ni želel v mrežo. Na drugi strani so Beljačani znova izkoristili le podarjene priložnosti po napakah domačih, tako je v 56. minuti po protinapadu dveh proti enemu za udobno prednost zadel še Rick Schofield. Rezultat se do konca tekme ni več spremenil, Olimpija pa je tako še tretjič zapored izgubila proti četrtfinalnemu tekmecu.

“Zelo težko je sprejeti tak poraz, sploh doma pred polno dvorano. Beljaka praktično celo tekmo nikjer ni bilo, pa so nam zabili pet zadetkov. Sreča je bila res na njihovi strani. Imeli smo veliko priložnosti, nekajkrat se je plošček kotalil po golovi črti. Ampak nismo zadeli in zato so zmagali. Časa za objokovanje ni, v petek imamo novo tekmo. Naredili bomo vse, da se serija še enkrat vrne v Tivoli. Ekipa mora za polfinale zmagati štirikrat, zato je pritisk na njih. Mi gremo v Beljak sproščeno, saj nimamo kaj izgubiti. Lahko le pridobimo,” je po porazu poklapan dejal branilec Olimpije Miha Štebih.

Same zmage gostov, dva polfinalista že znana

Peta, morda že odločilna tekma bo v nedeljo v Beljaku. Na njej Olimpija nujno potrebuje zmago, če želi še ostati v boju za polfinale. Na ostalih obračunih je le še eno zmago od polfinala oddaljen Dunaj, ki je danes še tretjič premagal KAC. V Celovcu so bili aktualni prvaki boljši v strelih, a zmaga (3:2) je odšla v avstrijsko prestolnico.

Sta pa zato že znana dva polfinalista. Fehervar je z metlo (4:0 v zmagah) odpravil Pustertal, pa čeprav je na danes na Južnem Tirolskem po prvi tretjini zaostajal z 0:3. A Madžari so v sedmih minutah druge tretjine prišli do izenačenja, na koncu pa tudi do preobrata (5:4) in svoje prve uvrstitve v polfinale lige ICE. Med najboljšo četverico pa je tudi že Salzburg, ki je tokrat z golom Johannesa Järvinena minimalno (1:0) še četrtič ugnal Znojmo.

Liga ICE, četrtfinale, četrte tekme

Torek, 15. marec:

Olimpija – VSV Beljak 2:5 (0:2, 2:1, 0:2) /1:3/

Strelci: 0:1 Kosmachuk (Joslin, Krastenbergs, 9.), 0:2 Krastenbergs (Zauner, 17.), 0:3 Maxa (Lindner, 23.), 1:3 Robar (Tomaževič, 24.), 2:3 Koblar (Sodja, 38.), 2:4 Krastenbergs (Kosmacuk, 49.), 2:5 Schofield (Krastenbergs, Kosmachuk, 56.)

KAC – Dunaj 2:3 (2:2, 0:0, 0:1) /1:3/

Znojmo – Salzburg 0:1 (0:1, 0:0, 0:0) /0:4/

Pustertal – Fehervar 4:5 (3:0, 0:4, 1:1) /0:4/

V poševnicah je zapisan izid v zmagah v seriji. Igrajo na štiri zmage.