Vendarle se ni izšlo – Olimpija v Beljaku častno poražena

Hokej 22. Mar 202221:29 > 22:31 0 komentarjev

Hokejisti Olimpije so na sedmi tekmi četrtfinalne tekme razširjenega avstrijskega prvenstva v Beljaku izgubili z 1:4 in končali svoje nastope v tem tekmovanju v tej sezoni. Vseeno je za novinko v ligi ICE borba za uvrstitev v polfinale do zadnjega s finančno precej močnejšim tekmecem izjemen uspeh. Pred Ljubljančani je zdaj le še finale državnega prvenstva s kranjskim Triglavom.

Po ogorčenem boju in seriji, polni preobratov, je vendarle znan zmagovalec četrtfinalnega obračuna med ljubljansko Olimpijo in beljaškim VSV-jem. To so postali hokejisti Beljaka, ki so na odločilni sedmi tekmi v ne povsem napolnjeni beljaški mestni dvorani (ljubljanskih navijačev je bilo več kot sto) slavili z izidom 4:1 in serijo dobili s 4:3 v zmagah. Odločila je predvsem odlična igra Korošcev v obrambi, saj je edini gol za zelene dosegel Wade Murphy. Beljak v polfinalu čaka obračun z madžarskim Fehervarjem, drugi par je Salzburg – Dunaj.

“Bili smo blizu, če ne štejem zadetka v prazno mrežo. 3:1, po igri zelo blizu. Nikoli ni dobro začeti tekme s hitrim zaostankom dveh golov, a smo bili v prvi tretjini enakovreden, če ne celo boljši nasprotnik. Tudi v drugi smo bili ob igri petih proti petim zelo solidni, a so imeli oni šest minut powerplaya. Mi ga na zadnjih dveh tekmah sploh nismo imeli, kar je zanimivo. Pobegnili so nam na dva gola, v zadnji tretjini pa bi si zaslužili več, saj smo ves čas silovito pritiskali. Zgrešili smo prazen gol, a če bi v prvih 12, 13 minutah dosegli enega, bi res lahko iskreno upali na izenačenje. Vse do zadnje minute smo poskušali tudi brez vratarja, a na žalost. Nekdo mora zmagati, nekdo mora izgubiti, a so fantje lahko ponosni po tej seriji. Vrnili smo se po zaostanku z 1:3 v zmagah, tudi danes pa smo bili veliko bližje, kot kaže rezultat,” je v prvem odzivu po tekmi dejal trener Olimpije Mitja Šivic.

Udaren začetek Beljaka, a Olimpija se ni dala

Podobno kot na vseh treh tekmah v Beljaku so bolje začeli Ljubljančani in prek Žige Panceta in Guillaumeja Leclerca zapretili že v 12. oziroma 34. sekundi. A nato so pobudo prevzeli domači in prek nekdanjega zmaja Johna Hughesa tudi povedli. Strel Antona Karlssona z modre linije je Žan Us odbil, najboljši strelec lige ICE vseh časov pa je odbitek pospravil v mrežo. Šele na četrti domači tekmi v končnici je bil Beljak tisti, ki je dosegel vodilni gol.

Beljak je še naprej igral zelo agresivno in odločno, Olimpija pa je prvič v celotni seriji nekaj minut delovala nebogljeno. To je spremenila obojestranska izključitev, pri domačih se je hladil Brett Flemming, pri zmajih pa Miha Zajc. Korošci so pobudo izkoristili, Rick Schofield je iz obrata lepo podal v sredino, kjer je že sedmi gol (skupno pa deseto točko) v letošnji končnici dosegel Scott Kosmachuk. Drugi hladen tuš je goste prebudil, le 37 sekund kasneje sta v hiter protinapad krenila Nik Simšič in Wade Murphy. Po nesebični podaji prvega drugemu ni bilo težko zadeti. Bolj kot se je tretjina bližala koncu, bolj nevarni so bili zmaji, a je beljaški vratar Tomi Karhunen uspešno ukrotil vse njihove poskuse.

Premalo discipline botrovalo k minus dve

Ritem igre je v drugem delu nekoliko padel, a priložnosti na obeh straneh ni manjkalo. Pri teh so bili bolj konkretni koroški orli, tako da je imel Us veliko dela. Beljačani so dobro zapirali poti do svojega gola, nevarni pa so bili predvsem ob igri z igralcem več, v srednjem delu tekme so imeli številčno premoč trikrat, izkoristili pa so zadnjo. Dobri dve minuti pred sireno se je na kazensko klop usedel Tadej Čimžar, modro-beli pa so za zadetek potrebovali le 14 sekund. Po dobljenem sodniškem metu je z branilskega položaja podal še en nekdanji član Olimpije Jamie Fraser, Schofield pa je neubranljivo udaril s krogov. Olimpija se je tako pred zadnjo tretjino znašla v težavah.

Brez dvojnega preobrata

Beljačani so tudi v zadnjih 20 minutah uspešno branili priigrano prednost in dobro zapirali poti do svojega gola. Tiste prave priložnosti Ljubljančanov so bile redke, eno takšnih je v 45. minuti zapravil Aleksandar Magovac, ko je bil na mestu Karhunen. Trener Olimpije Mitja Šivic je skušal svoje varovance s spodbudnimi besedami dvigniti že dobre tri minute in pol, ko je svoja vrata zapustil tudi Us.

Tveganje se gostom ni izplačalo, saj je 25 sekund pred koncem zmago domačih z golom v prazno mrežo potrdil Anton Karlsson, tako da se je Beljak veselil napredovanja s 4:3 v zmagah, Olimpiji pa po dveh zmagah po zaostanku z 1:3 ni uspel dokončen preobrat. Kljub temu so se igralci v zelenem po koncu tekme zahvalili svojim navijačem za podporo v celotni sezoni.

Beljak se je med četverico pridružil Salzburgu in Fehervarju, zadnjega polfinalista pa je odločil tudi sedmi obračun med Dunajem in KAC-em, ki so ga po preobratu v zadnji tretjini s 3:2 dobili Dunajčani. Beljačane v polfinalu čaka obračun proti madžarskemu Fehervarju, Salzburg pa se bo udaril z Dunajem. V polfinale so se tako uvrstila štiri najboljša moštva po rednem delu.

Obe polfinalni seriji se začenjata že v četrtek, prednost domačega ledu pa bosta imeli višjeuvrščeni ekipi iz rednega dela (Salzburg in Beljak).

Liga ICE, četrtfinale, sedmi tekmi

Beljak – Olimpija 4:1 (2:1, 1:0, 1:0) /4:3/
Strelci: 1:0 Hughes (Karlsson, Lindner, 4.), 2:0 Kosmachuk (Schofield, 8.), 2:1 Murphy (Simšič, 9.), 3:1 Schofield (Fraser, 39.), 4:1 Karlsson (Hughes, Fraser, 60.)

Dunaj – KAC 3:2 (1:1, 0:1, 2:0) /4:3/

V poševnicah je zapisan izid v zmagah. Za preboj v polfinale je ekipa potrebovala štiri zmage. Salzburg in Fehervar sta izločila Znojmo oziroma Pustertal s 4:0 v zmagah.