Olimpija pred povratno tekmo z lepo prednostjo

Hokej 25. Jan 202220:48 > 26. Jan 2022 7:08 6 komentarjev
Tekma na Jesenicah je bila - pričakovano - zelo izenačena.

Prvo tekmo polfinalnega obračuna v državnem prvenstvu med Jesenicami in Olimpijo so dobili hokejisti iz Ljubljane (3:0). Večni derbi je ponudil zelo zanimivo in izenačeno tekmo, a zmago iz Podmežakle so odnesli gostje. To je pred povratnim obračunom (odločala bo skupna razlika v zadetkih), ki bo predvidoma 8. februarja, lep kapital za Ljubljančane.

Čeprav je bila tribuna s stojišči zaradi ukrepov proti koronavirusu zaprta, uradno pa je bilo v dvorani lahko le 750 gledalcev, je bilo navijaško vzdušje primerno derbiju. Poleg tradicionalno glasnih jeseniških navijačev je za to poskrbelo dobrih deset ljubljanskih privržencev, ki so vneto spodbujali svoje ljubljence. Tekma je bila zelo izenačena, malenkost boljši pa so bili gostje, ki se z Gorenjske vračajo z zmago s 3:0, kar je pred povratno tekmo lepa prednost.

Ker se je četrtfinale DP zaradi težav s koronavirusom zavlekel, bo v polfinalu namesto serij na dve zmagi odločal sistem “boljši iz dveh tekem”. Na drugi tekmi se v primeru enake razlike v golih kot na prvi tekmi (večje število golov v gosteh ne šteje) igra dolgi 20-minutni podaljšek s petimi igralci v polju do “zlatega gola”. V primeru, da v 20 minutah ni gola, se igra novi podaljšek do “zlatega gola” oziroma 20 minut in tako naprej.

Kapel kronal premoč

Po začetnem otipavanju so gostje iz Ljubljane prevzeli pobudo. Imeli so več od igre, ki se je večinoma odvijala pred vrati jeseniškega čuvaja mreže Oscarja Fröberga. Prevlado gostov je v sedmi minuti prekinil nepotreben prekršek Rok Kapela v napadalni tretjini. Jeseničani so imeli dve minuti igralca več, najlepšo priložnost za domače vodstvo pa je zapravil Nejc Brus, ki je po podaji Jureta Sotlarja streljal mimo in prek gola.

Nato so igro v svoje roke znova vzeli hokejisti Olimpije, v 9. minuti je nevarno zapretil Guillaume Leclerc, v 13. minuti pa so zmaji povedli. Lepo akcijo je na levi strani napadalne tretjine začel Blaž Tomaževič, diagonalno podal do Mihe Štebiha na desno, ta pa je na sredini zaposlil Kapela, ki mu ni bilo težko doseči zadetka. V nadaljevanju prvega dela je bila Olimpija še naprej boljša, malce je to prekinila le izključitev Jake Šturma, a ostalo je pri 0:1. Razmerje v strelih je bilo na strani gostov (12:8).

Železarji bolj nevarni

Nov šok za domače je sledil že 39 sekund po odmoru. Po nerodnem trku v ogrado je na ledu obležal Žiga Urukalo. Branilec Jesenic ni mogel nadaljevati s tekmo, z igrišča pa so ga na nosilih odpeljali reševalci. Verjetno gre za poškodbo kolena ali gležnja. Situacija je očitno prebudila domače, ki so si v drugi tretjini pripravili veliko lepih situacij za izenačenje. Najprej se je pred Paavom Hölsäjem sam znašel Sašo Rajsar, nato še v Eric Pance, a je finski vratar oba strela ubranil. Ljubljanski čuvaj mreže se je še posebej izkazal v 34. minuti, ko je okoli gola zadrsal Erik Svetina, prišel do strela, a je Finec pravočasno stegnil nogo in preprečil zadetek. Po tej akciji je bilo tudi nekaj vroče krvi, zapletla sta se Sašo Rajsar in Miha Logar, sodniki pa so oba izključili za štiri minute (kljub temu je na obeh straneh igralo po pet igralcev).

Ob koncu druge tretjine je imela prvič številčno prednost tudi Olimpija. Po dolgem obleganju domačih vrat le te ni izkoristila, junak pa je bil predvsem vratar Fröberg. Le 12 sekund pred iztekom 40. minute je bilo spet vroče pred vrati Olimpije, v Hölsäja se je zaletel Jesperi Viikila. Burno je reagiral Aljoša Crnovič, ki je zato moral na kazensko klop. Tudi po tem delu so imeli gostje v statistiki zapisanih več strelov (24:16).

Čimžar in Zajc potrdila zmago

Prav Crnovič si je takoj po koncu kazni privoščil neumnost. S ploščkom je zadrsal v napadalno tretjino, ko pa je posest izgubil, je znova storil prekršek. A domači tega niso uspeli kaznovati, se je pa zato mreža še drugič zatresla pri domačih. Tadej Čimžar je samostojno zadrsal po levi strani, nato pa ob padcu plošček med nogama pospravil za hrbet Fröberga, v katerega je nato trčil. Sodniki so gol priznali po ogledu videoposnetka.

V 49. minuti je prečko z veliko razdalje zadel domači napadalec Eetu Elo, štiri minute kasneje pa je vratnico zadel še gostujoči branilec Sebastien Piche. Sledilo je obdobje raztrgane igre, v zaključku pa je spet prevladovala Olimpija. Zmaji so prek Mihe Zajca to kronali v 57. minuti. Zanimivo, tako Čimžar kot Zajc v ligi ICE zaradi kazni zaradi rasističnih opazk ne igrata. Končalo se je s 3:0 (v strelih 31:24 za Olimpijo), kar je za Ljubljančane lepa prednost pred povratnim dvobojem v Tivoliju, ki bo predvidoma 8. februarja.

Jutri s polfinalno serijo začenjata tudi Slavija in Triglav.

DP v hokeju na ledu, polfinale

Prve tekme:

Jesenice – Olimpija 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Strelci: 0:1 Kapel (Štebih, Tomaževič, 13.), 0:2 Čimžar (48.), 0:3 Zajc (Čimžar, Piche, 57.)

sreda, 26. januar, 18.00: Triglav – Slavija Junior