Prišel, debitiral in poskrbel za magično obrambo sezone

Hokej 31. Jan 20228:50 2 komentarja
Usnik je po debiju v dresu slovenske reprezentance krstni nastop dočakal tudi v članski ekipi Celovca.

Komaj 20-letni slovenski vratar Val Usnik je sinoči debitiral v dresu članske ekipe celovškega KAC-a. Z rdeče-belimi je sicer izgubil na gostovanju pri Fehervarju, a Ljubljančan je ob koncu prve tretjine poskrbel za magično obrambo.

Izvrstni mladenič je od začetka letošnje sezone član ekipe na severni strani Karavank, a je večino časa preživel v rezervnem moštvu. V alpski ligi je na 18 tekmah branil z nekaj manj kot 92-odstotno uspešnostjo. 18. januarja pa ga je vodstvo aktualni prvakov lige ICE registriralo tudi za nastope v najmočnejšem regijskem tekmovanju.

Ljubljančan, ki je na prijateljskem turnirju novembra proti Belorusiji debitiral za slovensko izbrano vrsto, je postal drugi vratar KAC-a, kjer je imel glavno vlogo odlični Danec Sebastian Dahm. A ker 34-letnega čuvaja mreže iz Kobenhavna, lani najboljšega vratarja lige, v prihodnjih tednih čakajo olimpijske igre in priprave nanje (nanje se je odpravil v soboto), je Val Usnik kar naenkrat prvo vratarsko ime 32-kratnih avstrijskih prvakov.

Sebastian Dahm. Foto: Guliverimage

Lepo so me sprejeli. Ekipa me v celoti podpira, veliko je pozitivne energije. Res sem izjemno vesel, da bom lahko debitiral. To je bil zame vedno velik cilj. Zdaj bom naredil vse, da bo šlo vse dobro,” je že pred tekmo proti Fehervarjem dejal Usnik.

Čeprav je KAC v krčevitem boju za končnico v Szefeksfehervarju izgubil pomembne točke (Madžari so po kazenskih strelih zmagali z 2:1), pa se je mladi Slovenec izkazal. V 27 poskusih tekmecev je zbral 26 obramb (96-odstotna uspešnost), premagala sta ga le rojak Rok Tičar (41. minuta) in Istvan Bartalis (v kazenskem strelu po izteku rednega dela).

V 17. minuti tekme, ob izidu 0:0 pa je Usnik poskrbel za potezo tekme. Po hitri akciji Fehervarja je do strela pred vrati prišel Braeden Shaw, Usnik je njegov strel odbil na stran, nato pa z izjemnim manevrom preprečil, da bi Kanadčan odbitek pospravil v mrežo. Njegov drugi poizkus je ujel v lovilko. Na uradnem instagramu lige ICE so se celo spraševali, ali smo videli najboljšo obrambo sezone.

Ob zmagi drugega Fehervarja in porazu KAC-a ter Bolzana je mesto na lestvici kljub nedelji brez tekme pridobila ljubljanska Olimpija. Zmaji so zdaj tretji, naslednja tekma pa jih čaka jutri, ko bo v Tivoliju gostoval Beljak.