Olimpija izenačila izid v seriji

Hokej 3. Maj 202122:24 0 komentarjev

Drugo tekmo finala državnega prvenstva hokeja na ledu je dobila Olimpija (2:1) in z zmago izenačila izid v seriji na 1:1. Večna tekmeca se bosta spet pomerila že v sredo, ko bo dvoboj znova v ljubljanskem Tivoliju.

Ljubljančani so si pot do zmage tlakovali z odlično predstavo v prvi in drugi tretjini, ko si kljub veliki premoči niso uspeli priigrati večje prednosti. Povedli so z 2:0, a so se Jeseničani vrnili še pred tretjo tretjino, v kateri smo spremljali bolj enakovreden boj. Jesenice so ob koncu pritisnile še brez vratarja, a brez uspeha, tako da zmaga danes zasluženo potuje z zmaji v Ljubljano. Tretja tekma bo v sredo ob 20. uri v Tivoliju.

Olimpija v prvem delu veliko boljša

Prva spodbudna novica za Ljubljančane je prišla že pred tekmo, ko je postalo jasno, da bo na nocojšnji tekmi branil vratar Paavo Hölsä. Odsotnost Finca se je na prvi tekmi v petek močno poznala. Še boljši pa je bil začetek gostov, ki so tekmo odprli zelo agresivno in s tem presenetili domače. Že v dvanajsti sekundi je domači vratar Žan Us odbil strel gostujočega branilca Mihe Štebiha, kmalu je poskusil še kapetan zmajev Žiga Pance. V točno 100. sekundi tekmi je Olimpija povedla, ko je Tadej Čimžar streljal z leve strani, Us je plošček neuspešno lovil, na desni strani ga je v mrežo potisnil Mark Sever.

Ljubljančani so stopnjevali pritisk, pred vrati Jesenic je bilo večkrat vroče. V šesti minuti se je pred Usom sam znašel kanadski napadalec Marc Olivier Vallerand, a je vratar železarjev strel odbil. Iz prve tretjine velja omeniti še poskuse Štebiha (po strelu z modre črte se je plošček odbil od domačega branilca in za las zgrešil vrata), Aleksandra Magovaca, Čimžarja in Žige Pešuta (po krasnem preigravanju Valleranda), a je nekdanji vratar Olimpije iz vseh dvobojev izšel kot zmagovalec. Zadnja priložnost v prvem delu je pripadla domačim, ko je skoraj iz mrtvega kota poizkusil Gašper Glavič, a brez uspeha. Na veliko premoč prvakov alpske hokejske lige je kazalo tudi razmerje v strelih po dvajsetih minutah: 11:3 za Olimpijo.

Podrejene Jesenice na minus ena tik pred odmorom

Podobno sliko smo gledali tudi v drugi tretjini. Zmaji so svoje vodstvo povišali v 25. minuti, ko je z leve strani ob ogradi podal Nejc Brus, Pance pa je plošček lepo ustavil in nato mimo branilca domačih Žige Urukala natančno meril med nogama Usa za 0:2. Pri Jeseničanih je bilo v igri veliko napak, težave so imeli pri prehodu iz obrambne tretjine, kar je s pol minute odmora skušal spremeniti domači trener Mitja Šivic. Varovanci ga očitno niso poslušali, manj kot minuto kasneje se je sam pred Usom še enkrat znašel Pance, a je meril mimo vrat. Jeseničani so nekoliko pritisnili na polovici tekme, ko je bil pri Olimpiji izključen Anže Ropret. Branilec železarjev Mirko Đumić je z leve strani dvakrat poizkusil, a je Hölsä prvi strel odbil, drugega pa ujel.

Nove težave za Jesenice je prinesla izključitev Jake Šturma, a Ljubljančani igre z igralcem več niso znali izkoristiti – trikrat je nevarno streljal Vallerand, Us je bil vselej na mestu. So pa zato številčno prednost na drugi strani izkoristili železarji (na kazenski klopi je sedel Luka Ulamec) in znižali na 1:2. Z branilskega položaja je streljal Erik Svetina, pred vrati je plošček v mrežo preusmeril Šturm. Jesenice so bile tudi v drugi tretjini v podrejenem položaju (skupno v strelih 23:10 za goste), a so na drugi odmor odšle z aktivnim rezultatom.

V zadnjem delu spet brez golov

To je železarjem dalo krila, v tretji del so vstopili bolj odločno. Še posebej so bili nevarni v 43. minuti, ko so v igri štirih proti štirim (na kazenski klopi sta sedela Žan Jezovšek pri domačih in Andraž Zibelnik pri gostih) streljali Aljoša Crnović, Andrej Hebar in Nejc Stojan, toda neuspešno. Olimpija je odgovorila že minuto kasneje, ko je po lepi podaji Čimžarja izza gola meril Nejc Brus, a je Us dobro posredoval. V 48. minuti je za goste nevarno meril še Pešut, a je jeseniški vratar še enkrat preprečil tretji zadetek v svoji mreži.

Jesenice so bile blizu izenačenja v 54. minuti, ko sta kombinirala Hebar in Đumić, a plošček ni našel poti za hrbet Hölsäja. Gorenjci so stopnjevali pritisk, še posebej v zadnjih treh minutah, ko Šivic iz vrat potegnil Usa. S strelom čez celotno igrišče je poizkusil Nik Simšič, a zgrešil. Gostujoči trener Raimo Summanen je vzel trideset sekund odmora in dal svojim varovancem dovolj dobre nasvete, da se izid do konca tekme kljub močnemu pritisku domačih ni več spremenil. Končno razmerje v strelih je bilo 27:19 za Olimpijo.