Prvi poraz že usoden za Švico, Finci premagali Slovake

Hokej 26. Maj 202221:40 > 22:10 0 komentarjev

Danes so na svetovnem prvenstvu v hokeju na ledu na sporedu četrtfinalni boji. Prvi polfinalisti so postali hokejisti Češke, ki so s 4:1 ugnali Nemce. Do velikega preobrata so prišli Kanadčani, ki so bili na pragu izpada proti Švedski, toda aktualni prvaki so se vrnili v samem zaključku in prišli do zmage v podaljšku (4:3). V večernih obračunih so hokejisti ZDA premagali Švico (3:0). Slednji so v skupinskem delu edini zabeležili sedem zmag, že prvi poraz pa pomeni, da se poslavljajo od prvenstva. Slovaki so na začetku poskrbeli za nekaj panike med finskimi navijači, toda levi so odgovorili s štirimi zadetki in napredovali v polfinale (4:2). Oba polfinale bosta na sporedu v soboto. Prvi bodo na delu Finci, ki se bodo pomerili z Američani, kasneje pa se bodo Kanadčani pomerili s Čehi.

Napoved četrtfinalnih dvobojev

Češka se je po nespodbudnem začetku vendarle uvrstila v polfinale svetovnega prvenstva. Na dvoboju četrtfinala je ugnala Nemčijo, to pa predvsem po zaslugi učinkovitosti v trenutkih, ko je imela igralca več, navdahnjenosti prve peterke, ki je dosegla prve tri gole, in tudi sreče, saj so Nemci trikrat zadeli okvir vrat.

Čehi so izkoristili vse tri “power playe” na tekmi. Že v tretji minuti je po domiselni akciji zadel prvi zvezdnik ekipe David Pasternak, na podoben način, po lepi akciji, je prednost povečal Roman Červenka. Nemci so k sebi prišli še le ob koncu tretjine, pripravili so si nekaj priložnosti, Lukas Reichel je zadel tudi vratnico.

Tudi na začetku druge tretjine so imeli Nemci pobudo, toda spet so zadeli tekmeci, novo številčno premoč je izkoristil David Krejči. Marcel Nöbels je nato zadel prečko, njegovi soigralci pa so zapravili še nekaj priložnosti, vodstvo Čehov pa bi lahko povišal Jiri Smejkal, ki je po protinapada pridrsal pred vratarja Philippa Grubauerja, vendar mu je ta strel ubranil.

Nemci so v zadnjem delu zaigrali na vse ali nič. Devet minut pred koncem so dobili “power play”, potegnili iz igre še vratarja, ko se je že vrnil izključeni češki igralec, pa je Moritz Seider s strelom od daleč izid znižal in svoji ekipi vrnil nekaj upanja. Pastrnak bi lahko v 56. minuti lahko dokončno rešil vprašanje zmagovalca, ko je po protinapadu streljal čez gol, le nekaj trenutkov pozneje, potem ko so Nemci iz igre spet potegnili vratarja, je Reichel še drugič na tekmi zadel okvir vrat. Igra brez vratarja pa se Nemcem vendarle ni obrestovala, Smejkal je v 59. minuti na prazna vrata postavil končni izid.

Finska po preobratu v polfinale

Najboljša izbrana vrsta v skupini B je v današnjem drugem četrtfinalnem obračunu v Tampereju na kolena položila Slovaško, njen odpor pa je zlomila šele v zadnji tretjini. Finsko v sobotnem polfinalu čaka tekma z ZDA, ki je bila v Helsinkih boljša od Švice s 3:0, drugi polfinalni par pa je Češka – Kanada.

Izbranci finskega strokovnjaka Jukke Jalonena so medlo odprli obračun v Tampereju, prvi strel proti slovaškim vratom so sprožili šele v sedmi minuti. Slovaki so izkoristili bledo predstavo domačih hokejistov in povedli z 2:0, potem ko sta zadela Adam Sykora v deveti in Pavol Regenda v 16. minuti, zadrego Fincev pa je v predzadnji minuti uvodne tretjine končal 36-letni Marko Anttila.

Veteran v domači vrsti je znova zablestel v 24. minuti, ko je dosegel še svoj drugi gol na tekmi. Finci so bili v nadaljevanju bolj aktivni, slovaškega vratarja Adama Huska je v začetku zadnje tretjine po kombinirani akciji najprej ukanil Sakari Manninen, usodo Slovakov, ki so si nato priigrali nekaj lepih priložnosti za izenačenje, pa je sekundo pred koncem dvoboja po strelu na prazna vrata zapečatil Saku Maenalanen in razveselil več kot 11.000 gledalcev, ki so se zbrali v osrednji dvorani drugega največjega mesta na Finskem.

Američani presenetili Švicarje

Švicarska reprezentanca, ki je po predtekmovanju veljala za tihega favorita prvenstva, se poslavlja od Finske. Po sedmih zmagah in zanesljivem prvem mestu v predtekmovalni skupini so pokleknili že na prvem izločilnem boju proti ZDA. Švicarji so sicer imeli pobudo, več streljali, a bili neučinkoviti. Tekmec je igral organizirano, se odlično branil, spretno pa tudi izkoriščal švicarske napake in bil nevaren v protinapadih.

Američani so v vodstvo prišli v 12. minuti, ko so prvič imeli številčno premoč na ledu. Ben Meyers je podajal plošček pred vrata Švicarjev, kjer je zadel Calvina Thurkaufa in se odbil v mrežo. Že do konca prve tretjine so Američani vodstvo še povišali, spet s kar precej sreče. Adam Gaudette je po protinapadu izkoristil nesporazum švicarske obrambe, se ob vratarju in enemu branilcu nekako dokopal do ploščka, kljub temu, da se je znašel na tleh, pa ga je s spretno reakcijo potisnil v gol.

V drugi tretjini zadetkov ni bilo, Švicarji so zapravili kar nekaj priložnosti, zadeli tudi vratnico, za neučinkovitost, s katero so nadaljevali tudi v tretjem delu, pa bili kaznovani v 55. minuti, ko se je drugič med strelce vpisal Meyers.