Finci olimpijski kroni dodali še naslov svetovnih prvakov

Hokej 29. Maj 202222:10 > 22:54 0 komentarjev

Hokejisti Finske so svetovni prvaki v hokeju. V finalu svetovnega prvenstva elitne skupine na domačem terenu v Tampereju so premagali Kanado s 4:3 (0:0, 0:1, 3:1; 0:1). Za Finsko je to četrti naslov svetovnih prvakov po letih 1995, 2011 in 2019. Poleg tega so levi postal druga reprezentanca, ki je v eni sezoni osvojila tako olimpijski naslov kot tudi naslov svetovnih prvakov. Tretje mesto je osvojila reprezentanca Češke.

Finska je po prvem olimpijskem naslovu v hokeju osvojila še domače svetovno prvenstvo in v nedeljskem finalu v Tampereju po podaljšku s 4:3 premagala Kanado.

Sakari Manninen je dosegel odločilni zadetek v podaljšku, potem ko je Kanada v zadnjih dveh minutah in 12 sekundah rednega dela dosegla dva gola ob igri brez vratarja in izsilila podaljšek. To je bil tretji zaporedni finale svetovnega prvenstva med Kanado in Finsko in drugi zaporedni, ki se je končal po podaljšku.

Igralec Nashville Predators Mikael Granlund je dvakrat zadel za Finsko, ki je postala prva država po Švedski leta 2006, ki je v istem letu osvojila olimpijske igre in svetovno prvenstvo za moške.

Kapetan Valtteri Filppula je postal 30. član in prvi Finec v hokejskem klubu “Triple Gold” – igralci, ki so v karieri osvojili naslov olimpijskega prvaka, svetovnega prvaka in Stanleyjevega pokala. Ostali člani so Kanadčani, Rusi, Švedi in Čehi.

Boljši začetek Kanadčanov

Kanadčani so po prvi tretjini brez zadetkov v drugi kronali rahlo terensko premoč, do zadetka pa so prišli v trenutkih številčne premoči, ko je bil uspešen Dylan Cozens. Ob koncu te tretjine so imeli Kanadčani še eno veliko priložnost, a je bil pred vrati na pravem mestu branilec Atte Ohtamää.

Če finale vsaj po zadetkih in dogajanju na ledu ni bil najbolj razburljiv v prvih 40 minutah, sta ekipi vse nadoknadili v tretji tretjini. Začelo se je slabo za Kanadčane, saj so zaporedoma dobili dve kazni, potem pa v 45. minuti še eno in Finska je imela priložnost z dvema igralcema več na ledu. Takoj jo je tudi izkoristila, saj je Mikael Grandlund zadel že po petih sekundah.

Smola Kanade se je stopnjevala, ko se je izkazalo, da se je v tej akciji poškodoval še vratar Chris Driedger, doslej vselej v vratih Kanade na tem SP. Med vratnici pa je moral neogreti Matt Tomkins.

Finci prehitro slavili zmago

Le dobro minuto pozneje je že moral prvič po plošček v mrežo, spet pa je bil strelec Grandlund. Kanada je potrebovala kar nekaj minut, da se je pobrala po šoku te tretjine; pozneje je močno pritisnila, toda Finska je na drugi strani izkoristila še eno priložnost in po zadetku Joela Armie v 55. minuti vodila s 3:1.

Finski navijači so že začeli slaviti zmago, toda prehitro. Najprej so Kanadčani umaknili vratarja na klop, potem pa v 58. minuti dosegli zadetek za 2:3. Sprva so ga sodniki po “challengu” finske klopi razveljavili zaradi premaknjenega gola, a so se potem pritožili še Kanadčani, ker naj bi Finci sami premaknili vrata; sodniki so spremenili odločitev in zadetek Zacka Whiteclouda priznali. Kanadi pa je nato uspel popoln preobrat in minuto in pol pred koncem je Matt Contois zadel za 3:3 ter izsilil podaljšek.

Ta pa je nazadnje prinesel veselje navijačem v Tampereju in na Finskem nasploh. Ko sta imeli ekipi po tri igralce na ledu, nista pretirano tvegali, toda priložnost domačim se je ponudila ob novi kanadski izključitvi. Finska je silovito pritisnila in nazadnje je Sakari Manninen zadel za zmago s 4:3.

Za Finsko je to četrti naslov svetovnih prvakov po letih 1995, 2011 in 2019, a prvi, ki so ga Finci osvojili pred svojimi navijači.

Svetovno prvenstvo bo tudi leta 2023 v Tampereju, ki bo naslednje leto gostitelj skupaj z latvijsko Rigo.

Atomski zaključek Čehov za tretje mesto

Čehom je pripadla tolažilna nagrada na tem SP. V obračunu poražencev polfinala, ki se morajo v manj kot 24 urah po bolečem porazu zbrati za zadnjo tekmo prvenstva, so uprizorili popoln preobrat in v zadnji tretjini zmleli tekmece z druge strani Atlantika.

A več kot polovico tekme ni kazalo na takšen razplet. Američani so namreč bolje začeli, povedli v deseti minuti in potem vodstvo še povišali. Čehi so sicer v prvi tretjini znižali, potem pa tik pred koncem, ko so imeli na ledu celo igralca več, dovolili hokejistom ZDA, da zadenejo še z igralcem manj na ledu za na videz trdno vodstvo 3:1.

Toda Čehi, ki jim je v polfinalu Kanada nasula pol ducata golov, so v nadaljevanju pokazali povsem drugačen obraz. Začeli so z menjavo vratarjev, namesto Karla Vejmelke je v igro vstopil Marek Langhamer (in do konca tekme dobil le en gol). Potem so zdržali ameriški “power play”, na polovici tekme pa je za gol upanja poskrbel Jiri Smejkal.

Zadnjo tretjino bodo želeli Američani čim prej pozabiti, Čehi pa jo bodo označili za eno najboljših predstav na SP. Proti golu Jeremyja Swaymana je padalo z vseh strani, vse bolj razpoloženi Čehi pa so najprej že v 51. sekundi zadnje tretjine izid izenačili, strelec je bil izkušeni David Pastrnak. Sledila sta dva gola Češke v manj kot minuti, uspešna sta bila Roman Červenka in še enkrat Pastrnak, a se Čehi še niso ustavili.

Za piko na i je najprej David Kampf zadel z igralcem manj za vodstvo 6:3, isti igralec pa je nato proti že povsem v usodo vdanim tekmecem povišal že na 7:3. Severnoameriški reprezentanci je uspelo le še kozmetično popraviti vtis s četrtim zadetkom, toda Češka je imela odgovor tudi na to in Pastrnak je tekmo končal s “hat-trickom” pol minute pred koncem.