Madžarska tesno boljša od Slovenije, obe se vračata med elito

Hokej 4. Maj 202421:44 1 komentar
slovenska hokejska reprezentanca Slovenija Madžarska

Slovenski hokejisti so za konec svetovnega prvenstva divizije I, skupine A izgubili proti Madžarom (1:2), a so si risi vrnitev med elito zagotovili že v petek. Tja skupaj s Slovenci potujejo še današnji tekmeci, zmagovalci turnirja v Bolzanu.

Po zadnji tekmi na Južnem Tirolskem ni več dvomov. Madžarska je zmagovalka turnirja v Bolzanu, kar ji je uspelo po zaslugi minimalne zmage nad Slovenijo (2:1). Vzhodni sosedi so za potrditev vrnitve med elito, iz katere so tako kot risi izpadli lani, potrebovali prvo zmago nad našimi hokejisti v zgodovini svetovnih prvenstev in jo po odločilnem golu v 58. minuti tudi dosegli.

Madžari so na koncu turnir končali z 11 točkami, Slovenija, Italija in Romunija pa z devetimi, a je vrsta Eda Terglava obe tekmici premagala in si zagotovila drugo mesto.

Čeprav so si risi vrnitev med elito zagotovili že v petek, so proti Madžarom bolje vstopili v tekmo in v prvih minutah imeli pobudo. Na drugi strani so vzhodni sosedje do uvodnega strela prišli šele v osmi minuti, a je Janos Hari vseeno premagal Gašperja Krošlja. Sledilo je izenačeno nadaljevanje, Slovenci so na koncu prvega dela pritisnili ob powerplayu, vseeno pa so varovanci Don MacAdama na odmor odšli z minimalno razliko.

Madžarska je v drugo tretjino vstopila še veliko odločneje in v začetnih minutah Slovencem ni pustila do ploščka, Krošelj pa je v 24. minuti zaustavil samostojni prodor Harija. Risi so odgovorili z zadetkom dve minuti pozneje, ko je bil po prekršku tekmeca na kolenih Rok Tičar, a je izkušeni napadalec brez pogleda proti golu presenetil Benceja Balizsa in izenačil. Znova je sledila igra pred obema goloma, vratarja sta imela kar nekaj dela, a pred zadnjim rednim delom tekme sta bili ekipi poravnani.

Kopija predstave se je nadaljevala tudi v tretji tretjini, v kateri sta si ekipi izmenjavali priložnosti, eno najlepših pa je v 45. minuti zapravil Žiga Mehle po podaji Nika Simšiča, ko se je z bravuro izkazal Balizs. Risi so imeli še nekaj obetavnih akcij, zmage pa so se na koncu veselili Madžari, ki so 2:51 minute pred koncem izkoristili izključitev Kristjana Čepona – gol za zmago na tekmi, na turnirju in preboj med elito je dosegel Kristof Papp. Slovenci so ob koncu poskusili še s pol minute odmora in igro brez vratarja, a brez uspeha.

Madžarska in Slovenija se po letu dni dni vračata med elito, iz katere sta izpadli lani. Osmoljenki izjemno izenačenega prvenstva v Bolzanu sta Italija in Romunija, divizijo IA pa kot zadnjeuvrščena zapušča Južna Koreja, ki jo bo na tej ravni prihodnje leto zamenjala zmagovalka turnirja divizije IB Ukrajina.

Slovenci so z uvrstitvijo v elitno divizijo izpolnili velik cilj, naslednjega pa bo lovila že konec avgusta. Takrat rise čakajo olimpijske kvalifikacije v Rigi v družbi domačinke Latvije, Francije in Ukrajine. Pot na OI 2026, kar bi bil tretji nastop hokejske izbrane vrste na igrah pod petimi krogi, si bo zagotovil le zmagovalec turnirja na Baltiku.

SP 2025 bosta od 9. do 25. maja prihodnje leto gostili Švedska in Danska.