Tako blizu, a tako daleč: 40 minut proti Češki premalo

Hokej 18. Maj 202317:40 0 komentarjev
slovenska hokejska reprezentanca

Četrta tekma in četrti poraz. Slovenski hokejisti tudi po obračunu s Češko (2:6) ostajajo brez točk na svetovnem prvenstvu elitne skupine. Toda današnja ničla je najbolj boleča do zdaj, saj so risi več kot dve tretjini igrali odlično, še na začetku zadnje vodili z 2:1, nato pa po slabšem zaključku morali priznati premoč lani tretji reprezentanci sveta. Časa za dvig glav bo malo, saj Slovence nova tekma čaka že jutri, ob 15.20 bodo palice prekrižali z Latvijo.

Še pred začetkom zadnje tretjine je dišalo po zgodovinski prvi zmagi Slovenije proti Češki, saj so risi po 40 minutah odlične igre in borbe vodili z 2:1. A lani tretja ekipa svetovnega prvenstva na Finskem je v zadnjem delu dokazala svojo kakovost, napolnila slovensko mrežo in celo visoko zmagala (6:2). Rezultat sicer ni realen pokazatelj dogajanja na ledu, a Slovenci tudi po dobrem vtisu ostajajo brez točk v Rigi. Te bodo lovili v naslednjih dneh – že jutri bo prva priložnost proti domačinom Latvijcem.

Fantastičen začetek – tudi z zadetki

Vstop v tekmo za Slovence ni bil najboljši, saj je že po 40 sekundah nepotreben prekršek storil Aljoša Crnović. A izbrana vrsta je skupaj z Luko Gračnarjem, ki je po tekmi premora znova dobil priložnost v golu, uspešno ubranila številčno prednost tekmeca. Čehi so tudi s pomočjo izključitve prevzeli vajeti igre v svoje roke, toda prvo vodstvo je pripadlo risom. V osmi minuti je z branilskega položaja streljal kapetan Jan Urbas, do odbitega ploščka pred vrati pa je prišel Miha Verlič (Žiga Jeglič, ki je bil tudi zraven, se ga ni dotaknil) in ga tudi z nekaj sreče spravil za hrbet Karla Vejmelke.

Odličen uvod so varovanci Matjaža Kopitarja nadaljevali tudi v drugi polovici prve tretjine. Ko so dobili prvo priložnost igre z igralcem več, so jo hitro izkoristili. Lepo akcijo v 12. minuti je znova izpeljal slovenski prvi napad (ki na prvih treh tekmah ni zadel), z močnim strelom od daleč pa je prednost podvojil kapetan Jan Urbas. Češka je v nadaljevanju pritisnila proti slovenskemu golu, toda tudi Slovenija ni bila nenevarna. Pogled na semafor pa je bil ob prvem odmoru fantastičen – 2:0 za rise.

slovenska hokejska reprezentanca Češka

Lepe prednosti se Slovenci niso ustrašili. Tudi v drugi tretjini so nadaljevali z borbeno in agresivno igro, ki je Čehe vse bolj spravljala ob živce. Posledično je reprezentanca, ki je na lanskem prvenstvu osvojila bronasto kolajno, delala vse več prekrškov, risi pa so imeli posledično kar nekaj priložnosti z igralcem več na ledu. Eno najlepših je zapravil Jeglič, v 33. minuti pa je po hitrem protinapadu ob izenačenih močeh Vejmelka komajda ustavil Jana Drozga. Slovenija je še naprej največ težav tekmecu povzročala v njihovi obrambni tretjini, ko ni pustila enostavnih prehodov v napadalni del igrišča. Kljub temu so Čehi v zaključku vendarle ujeli priključek, po dolgem obleganju slovenskih vrat ob izključitvi Aleksandra Magovca je četrti gol na letošnjem prvenstvu dosegel Dominik Kubalik in napovedal razburljivo nadaljevanje.

Kubalik Crnović
Dominik Kubalik je dosegel prvi češki gol. Foto: Profimedia

Zadnja tretjina obrnila ploščo

Zadnji del rednega dela tekme so Čehi začeli veliko bolje kot prva dva. Močno so pritisnili in z vseh koncev obstreljevali Gračnarja (v zadnjih 20 minutah razmerje v strelih kar 17:3 za Čehe!), po dolgi menjavi pa si je napako privoščil Blaž Gregorc. To je hitro, po manj kot pol minute, znova izkoristil Kubalik in z golom rezultat postavil na izhodišče (2:2). A na žalost slovenskih navijačev to ni trajalo dolgo, po prepočasni menjavi v obrambi so že 73 sekund pozneje Čehi prvič na srečanju povedli – ob strelu Daniela Vozenileka je palico podstavil kapetan Roman Červenka in poskrbel za popoln preobrat.

Slovenci so vsaj delno vzpostavili ravnotežje in bolj pogumno pogledovali proti golu Vejmelke, ko jih je v lovu na izenačenje presekala nova napaka v obrambi. Vladimir Sobotka je z desne strani poslal ostro podajo skozi vratarski prostor Gračnarja, ob neodločnem Žigi Pavlinu pa je za +2 zadel Michal Kempny. Slovenija si v zaključku prave priložnosti za zadetek ni več priigrala, še več, Čehi so prek Kubalika (hat-trick v prazno mrežo) in Jakuba Fleka zadeli še dvakrat in visoko zmagali. Slovenci pa so posledično na četrti tekmi svetovnega prvenstva še četrtič ostali brez točk.

Slovenija Češka

Da so po vodstvu z 2:0 pričakovali, da bodo Čehi močno krenili proti slovenskim vratom, je po tekmi za nacionalno televizijo dejal branilec Bine Mašič. “Začelo se je že na koncu druge tretjine. Preveč je bilo nihanja v igri, gor-dol. Proti taki ekipi, kot je Češka, ne moreš zmagati brez konstante. Vedeli smo, da bodo šli po nas. Imeli smo dolgo pot do klopi. Morali bi igrati normalno, brez pritiska, tudi če vodimo. To nam ni uspelo, oni pa so rasli. En gol, dva gola, powerplay imajo zelo dober. Ni se izšlo. Zdaj se moramo spočiti, proti Latviji moramo na polno. Igrajo doma. A mi smo pokazali proti Kanadi in Češki, da se da. Začeti moramo dobro in nadaljevati na tak način.

“Danes so dali fantje svoj maksimum, borili so se. Začetek je bil res dober, tudi celi dve tretjini. Ne bom rekel, da je bilo kaj fizičnega. Na koncu so imeli več posesti ploščka v naši tretjini. To je na tem nivoju težko imeti, saj igraš proti tako dobrim igralcem. Powerplay gol, nato napaka, ki se prikrade. A ni povezana z našim fizičnim stanjem. Težko je izgubljati, v garderobi pa so bile po koncu samo besede spodbude. Imamo še tri tekme, na vsaki bomo iskale svoje priložnosti,” pa je za TV Slovenija dodal selektor Matjaž Kopitar.

slovenska hokejska reprezentanca Matjaž Kopitar

Risi s tem ostajajo na zadnjem mestu skupine B, a zaenkrat ni še nič izgubljenega. Nova priložnost za pozitiven rezultat bo že jutri, ko se bodo pomerili z domačinko Latvijo (15.20), v nedeljo in ponedeljek pa sledita še tekmi s Slovaško in Kazahstan.

Na prvi četrtkovi tekmi skupine A je še višji poraz doživela Madžarska, Švedi so bili boljši s 7:1.

Nemci do prvih točk

Nemci so se v Tampereju z Danci pošteno namučili za prve tri točke na SP in beg z zadnjega mesta skupine. Vodili so že s 3:1, pa so jih Danci ujeli, po golu Jonasa Müllerja v 55. minuti pa so Nemci vendarle postavili temelje za zmago, na koncu je bilo 6:4. Za Dansko je bil to prvi poraz na SP.

Švica na prvih treh tekmah na SP ni prejela gola, danes pa je imela precej dela s Slovaki. Začetek sicer ni kazal na to, v 25. minuti je bilo 2:0, toda Slovaki so se z goloma v drugi tretjini, drugega so dosegli 25 sekund pred koncem, vrnili v igro. A je Christian Marti v zadnji tretjini spet poskrbel za švicarski naskok, zmago je v zadnjih sekundah s strelom na prazen gol potrdil Gaetan Haas.