Ozadje nedostojne poteze velikega junaka Argentine

Katar 2022 19. Dec 202211:21 0 komentarjev
Emiliano Martinez Foto: Guliverimage

Čeprav se je po slavju Argentine na svetovnem prvenstvu v Katarju 2022 govorilo le o Lionelu Messiju in njegovi karierni piki na i, je bil morda največji junak finalne tekme vratar Emiliano Martinez, ki se je po podelitvi privoščil tudi neprimerne poteze.

Nekdanji vratar Arsenala Emiliano Martinez v finalu vse do 80. minute praktično ni imela dela, nato pa so Francozi v razmaku nekaj sekund dvakrat zabili in tekmo popeljali v podaljške.

Francoski nogometni biser Kylian Mbappe je naprej zadel z enajstih metrov, nato pa je nekaj sekund še mojstrsko zabil za 2:2.

V dodatku podaljška rešil Argentino, nato pa zablestel še v loteriji

V podaljšku smo pričakovali bolj previdno igro, a igra je bila odprta na obeh straneh. Lionel Messi je v 108. minuti je Argentino ponovno popeljal v vodstvo, a galski petelini se niso dali. Po novi enajstmetrovki v 118. minuti, ki jo je ponovno uspešno izvedel Mbappe (3:3), so Francozi imeli v 123. minuti celo priložnost za zmago, a je Randalu Koloju Muaniju v sodnikovem dodatku drugega dela podaljška vlogo junaka z izjemno obrambo preprečil ravno Martinez.

Brez te nore obrambe, bi Argentinci ponovno jokali. Foto: Profimedia

Vratar Aston Ville je svoje mojstrstvo pokazal tudi v loteriji. Naprej je ubranil strel Kingsleyja Comana, nato pa še povsem zmedel mladega zvezdnika Reala Aureliena Tchouamenija, ki je žogo poslal mimo vrat. Argentinci na drugi strani niso delali napak in prišli do tretjega naslova svetovnih prvakov, prvega po letu 1986.

Za gesto krivi francoski navijači

Po turnirju je bil Martinez zasluženo izbran za najboljšega vratarja, dobil je zlato rokavico, a v pričo šejkov lovoriko naslonil na mednožje in jo pokazal neznanemu naslovniku. Kasneje je skrivnost neprimerne poteze razložil kar sam.

“Poteza je bila namenjena francoskim navijačem, ki so mi žvižgali,” je za argentinski La Red pojasnil čustveni 30-letni tihi junak Argentine.

“Lovoriko posvečam družini. Prihajam iz zelo skromnega okolja, v Anglijo sem odšel zelo mlad, zato vse skupaj posvečam njim, zaslužijo si,” je še dodal.

Ni bilo prvič

Martinez se zanimivo te za mnoge zelo prostaške poteze ni poslužil prvič. Pred letom dni so jo bili deležni tudi brazilski navijači, ko je Argentina v finalu Copa America na sloviti Maracani ugnala večno rivalko Brazilijo. Odločil je zadetek Angela di Marie v 22. minuti, po turnirju južnoameriškega prvenstva pa je bil Martinez izbran za najboljšega čuvaja mreže.

Minuta molka za Mbappeja

Veliko slavje Argentine, ki so skoraj 40 let čakali na naslov svetovni naslov, se je preselilo v slačilnico. Tudi tam je bil eden glavnih akterjem ravno Martinez, ki je kolono argentinskih igralcev za trenutek ustavil in zavpil, “minuta molka za Mbappeja”, nato pa se je petje in veseljačenje nadaljevalo.

Tudi De Paul je nagovoril kritike

Neprimernih besed in gest pa se po zmagi v finalu ni privoščil le argentinski vratar. Pravo olajšanje je po novem naslovu svetovnega prvaka čutil tudi Rodrigo de Paul, soigralec Jana Oblaka pri madridskem Atleticu. Celoten turnir je bil tarča kritik, mnogi so bili mnenja, da je preslab in nima kaj iskati v argentinski izbrani vrsti.